שלושה מאסרי עולם ופרחאן עדיין מכחיש: בית המשפט המחוזי בנצרת גזר בצהריים 102 שנות מאסר בפועל על הרוצח הסדרתי יחיא עדואן פרחאן: 3 מאסרי עולם מצטברים - מאסר לכל אדם שרצח - ועוד 12 שנים בגין חטיפה ואונס של נערה.

היום לראשונה, נחשפות קלטות השחזור שהוצגו במהלך המשפט שבסופו נשלח פרחאן לכלא לכל ימי חייו. תיעוד שחזור הרצח מציג לילה ארוך במיוחד בו יצאו החוקרים יחד עם פרחאן לשחזר סדרה של מעשי רצח שנמשכו לאורך שמונה שנים.

פרחאן שחזר כיצד י', חברתו שהייתה אז קטינה, פיתתה את בנט לעלות למכונית. מאותו הרגע חלפו שבע שנים עד שנמצאה גופתה. "היא קיבלה מכה פה בצוואר", סיפר פרחאן לחוקרים במקום הרצח. "היא קיבלה טשטוש וירדה מהרכב. י' משכה חבל שהיה לה במכנסי הטרנינג. היא שמה לה את זה על הצוואר. אחרי זה היא לא הייתה בחיים". עוד אמר פרחאן: "חנקנו אותה עם מכנסי הטרנינג".

פרחאן הורשע הבוקר פה אחד בבית המשפט המחוזי בנצרת בשלושה מקרי רצח שונים: רצח הנערה דנה בנט ז"ל, רצח התיירת הצ'כית סילביה מולורובה והאסיר אהרון סימחוב שהיה חברו לתא בכלא. פרחאן הורשע גם בביצוע מעשה חטיפה ואונס בנערה נוספת מטבריה.

בני משפחתה של בנט פרצו בבכי למשמע גזר הדין

ויקי בנט (צילום: חדשות 2)
ויקי בנט, היום בביהמ"ש | צילום: חדשות 2

בני משפחת בנט פרצו בבכי עם הישמע גזר הדין. במתן גזר הדין הכבד, קיבל בית המשפט את דרישת המדינה לעונש. ההגנה דרשה שעונשי המאסר לא יצטברו - אלא יחפפו זה את זה.

"הנאשם שבפנינו כפר לחלוטין במעשי הרצח, האונס והחטיפה שיוחסו לו", כתבו השופטים. "די בכך כדי לקבוע שהנאשם מבין הבן היטב את הפסול שבמעשי רצח, שאם לא כן, מדוע הכחיש את עצם המעשים? מדוע העליל על אחרים כי הם רצחו. מדוע ניסה בכל יכולתו להרחיק עצמו ממעשי רצח אלו, עד שסיפר סיפורי אלף לילה ולילה ממש?".

הם הוסיפו, "הרצח הנתעב של שלושה קורבנות חפים מפשע, תוך הסתרת העבירות לאורך שנים, שוללים כל הקלה ואינם מאפשרים לנו להשית על הנאשם ענישה מופחתת. האינטרס של הקורבנות ומשפחותיהם לרבות סבלם וכאבם, כמו גם האינטרס הציבורי, מביאים לכך, כי שומה על בית המשפט למצות את מלוא חומר הדין עם הנאשם שבפנינו". את פרחאן כינו בגזר הדין "מפלצת אכזרית ששמה לה למטרה לרצוח נשים צעירות".

אמה של דנה ז"ל: "לא נחמה, אבל הקלה"

אמה של דנה ז"ל, ויקי בנט, אמרה הבוקר בבית המשפט זמן קצר לאחר מתן הכרעת הדין כי "הצדק יצא לאור, זו לא נחמה אבל הקלה". 

סגן נשיא בית המשפט המחוזי שעמד בראש הרכב השופטים, תאופיק כתיל, כתב בהכרעת הדין: "הנאשם אינו סובל מפיגור, מדובר בנאשם מניפולטיבי, קר-רוח ומתוחכם, המתגונן כהלכה מפני המיוחס לו".

"עוד קבענו כי מצפייה בתיעוד המצולם של חקירות הנאשם, לא עולה כי הנאשם חש מצוקה כלשהי במהלך חקירותיו, כי אין ראיה להכאתו ולשלילת רצונו החופשי, ולהפך, הנאשם נראה נינוח ובמצב פיזי ונפשי תקין במהלך כל חקירותיו. לפיכך, קבענו, כי ההודאות שנמסרו מפי הנאשם קבילות, ניתנו מרצון חופשי, תוך שהוא מודע לזכותו להיוועץ עם עורך-דין", לשון הכרעת הדין.

מעיין גיל, בת דודתה של דנה ז"ל, סיפרה הבוקר לערוץ החדשות על התחושות בבית המשפט: "מאוד קשה לראות אותו, הוא יושב ומחייך. לשמחתנו הוא הורשע, ובית המשפט אישר שהוא רצח את דנה שלנו. האמנתי שהפעם בית המשפט יהיה איתנו. דנה הפסידה חיים שלמים. הוא לקח לדנה ולעוד שני אנשים הרבה שנים של חיים. והוא כן נשאר לחיות. לא משנה כמה מאסרי עולם הוא יקבל, דנה לא איתנו".

"קרע את חולצתה של דנה וחנק אותה באמצעות החזייה"

פרחאן הואשם לפני כשנה ב-3 הרציחות, בחטיפה ובאונס. הוא הורשע הבוקר בכל סעיפי האישום נגדו. במהלך חקירתו, המשיך לטעון הרוצח הסדרתי כי הוא חף מפשע. י', חברתו של פרחאן באותם ימים ומי שנאשמה בסיוע בחלק מהרציחות, הורשעה לפני כחודשיים בשתי עבירות של סיוע להריגה, ובמסגרת הסדר טיעון נידונה ל-14 שנות מאסר.

כתב האישום שהוגש לפני כשנה לבית המשפט המחוזי בנצרת מצביע על רוצח סדרתי קר רוח שבאופן כמעט זהה "טיפל" בארבעת קורבנותיו.

"הנאשם קרע את חולצתה של דנה, משך בכוח את חזייתה וחנק אותה באמצעות החזייה, עד שגרם למותה" - זהו רק אחד מהתיאורים הקשים המובאים בכתב אישום. בשלושה מהמקרים סייעה וליוותה אותו י', חברתו שהייתה אז קטינה. במקרה של בנט שרפו השניים את גופתה בכדי להעלים את הראיות.

כתב האישום מגולל את רגעיה האחרונים של בנט, שגופתה נמצאה סמוך למושבה מגדל. התיאורים בכתב האישום קשים מאוד, ומעידים על האכזריות הרבה בה בוצע הרצח. על פי כתב האישום בתאריך ה-1 באוגוסט 2003 בשעה 01:00 לפנות בוקר נסעו פרחאן וי' בכביש העולה מהעיר טבריה. בהגיעם לגשר האצטדיון ביציאה מטבריה, הבחינו השניים בבנט שהיתה אז בת 18. בנט ירדה ממונית שירות שהסיעה אותה מעבודתה כמלצרית, חזרה לבית דודה בטבריה.

"אותה עת גמלה בלב הנאשם ההחלטה להמית את דנה", נכתב בכתב האישום. "לשם כך שוחח עם י' וסיכם עמה כי תצא מהרכב, תפנה אל דנה, תתייצג בכזב כעובדת בבית מלון השייך לנאשם, כאשר על פי התכנית, בשל אילוץ זמני, כך תטען י', הם זקוקים לעזרה בכוח אדם למספר שעות מצומצם, כאשר התמורה תהיה כמה מאות שקלים עבור כמה שעות עבודה".

סטה לכביש עפר והכה את דנה למוות

י' פנתה אל דנה והובילה אותה אל הרכב בו המתין פרחאן. מיד עם כניסתה של דנה לרכב ובטרם הספיקה לברר את פרטי ההצעה האמורה, החל פרחאן בנסיעה לכיוון המושבה מגדל ובהתקרבו למקום סטה לשביל עפר המוביל למטעי זיתים הגובלים בשדות בין מגדל לבין ואדי חמאם. בהגיעם סמוך למטע זיתים במקום, עצר פרחאן את הרכב וירד ממנו בתואנה כי עליו להטיל את מימיו וי' אף היא ירדה מהרכב באותה תואנה.

בנט, אשר חששה להישאר לבדה ברכב בלעדי י', ביקשה להתלוות אליה, אלא שמיד בצאתה מהרכב, הלם פרחאן באגרופו בפניה. בנט התחננה על חייה ומיד לאחר מכן הלם פרחאן שוב בפניה באגרופו בכוח וגרם להתמוטטותה על הקרקע.

"הנאשם קרע את חולצתה של דנה, משך בכוח את חזייתה וחנק את דנה באמצעות החזייה עד שגרם למותה, כל זאת כאשר י' עומדת בסמוך וצופה במעשים", מפרט כתב האישום. "על מנת לוודא את מותה של דנה, דרך הנאשם עם רגליו על בטנה של דנה, אז ביקש מי' לסייע לו לגרור את גופתה של דנה אל גרוטאת רכב שעמדה בסמוך".

השניים גררו את דנה אל מתחת לגרוטאת הרכב, כיסו אותה בעשבים יבשים שליקטו במקום ונסעו לתחנת דלק סונול הסמוכה. שם מילא פרחאן דלק בבקבוק על מנת להצית אש בגופתה של בנט ובכך להעלים את הרצח. פרחאן וי' שבו אל גרוטאת הרכב אשר מתחתיה השאירו את גופתה של בנט, שם הוא התיז דלק על הגופתה, הצית אש בבגדיה, והשניים עזבו את המקום.

הבחין בתיירת בפאב

בנוסף הורשע פרחאן כאמור ברצח התיירת הצ'כית סילביה מולרובה ביולי 2003. הוא הבחין בה מנסה לעצור טרמפ סמוך לפאב על חוף הכינרת והעלה אותה למכוניתו. פרחאן הסיע אותה לנחל צלמון ושם חנק אותה והטביע אותה למוות, תוך שהוא מקבל סיוע מחברתו י'.

במקרה אחר מואשם פרחאן ברצח של האסיר אהרון סימחוב ששהה עמו במעצר. על פי כתב האישום, ביולי 2004 התפתחה קטטה בבית המעצר בטבריה בין שני עצורים. לאחר ארוחת הבוקר עקב פרחאן אחר סימחוב, אחד העצורים שהיו מעורבים בעימות, למקלחת.

כתב האישום מציין כי במקלחת היכה פרחאן את סימחוב, חנק אותו עם חוט, ואז תלה אותו באמצעותו. את מעשיו הסווה ברעש המים הזורמים. לאחר כמה ימים מת סימחוב בבית החולים.

המקרה הרביעי המתואר בכתב האישום מתאר אונס שביצע פרחאן בספטמבר 2005 בנערת ליווי. פרחאן עלה לדירתה, התפשט, ואז באיומי סכין שהצמיד לפניה אנס אותה בכוח מספר פעמים. אחר כך הוציא אותה באיומים מהדירה אל המכונית בה חיכתה חברתו י', אך נערת הליווי הצליחה להימלט, ובכך, כנראה, ניצלו חייה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

סוף עצוב לפרשת דנה בנט - סיקור מיוחד:

יחיא עדואן פרחאן הורשע בכל סעיפי האישום

כך נראו החיפושים אחר דנה בנט

ויקי בנט: "זה לא בן אדם זה מפלצת"

ויקי בנט מגיעה למקום בו נמצאה גופת בתה

שרידי גופתה של דנה בנט נמצאו

כך היא הייתה אמורה להיראות היום