בית משפט השלום בראשון לציון אישר היום (ראשון) לארגון להב"ה (למניעת התבוללות בארץ הקודש) למחות מחוץ לאולם האירועים בו צפויים להינשא הערב מחמוד ומורל, בני זוג מעורב מיפו. על פי החלטת בית המשפט, יוכלו פעילי הימין לקיים את המחאה במרחק של לפחות 200 מטרים מהאולם. "גילויי ההסתה נגדם מקוממים ומדאיגים", אמר נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין לאחר ההחלטה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מורל מלכה (21) ומחמוד מנסור (26) עתרו לבית המשפט במטרה למנוע את ההפגנה המתוכננת של פעילי ארגון להב"ה מול אולם האירועים שבו הם מתכוונים לקשור את חייהם זה בזו. השניים החליטו אחרי חמש שנים של זוגיות להתחתן. בשבוע שעבר נחשף כי ההזמנה לחתונתם שהפיצו דרך הפייסבוק התפשטה במהירות עד שהגיעה לידי ארגון הימין הקיצוני. פעילי הארגון פרסמו הודעה ברשתות החברתיות הכוללת קריאה להגיע ולהפגין מול אולם השמחות. "הם מתרגשים מאוד, אבל מעט לא רגועים", אמר מוקדם יותר היום עורך דינם בשיחה עם חדשות 2 Online.

מנגד, באולם בית המשפט אמר מחמוד כי הוא לא מוטרד במיוחד מפעילותם של אנשי הארגון. "אני מודה לארגון הזה, הם עשו לי פרסומת", אמר מחמוד בחיוך. "אנחנו חיים בדו קיום אמיתי ולא כל כך אכפת לי ממה שאומרים. אנחנו נשואים כבר מאז יום שישי, מורל התאסלמה ושייח חיתן אותנו. היום למעשה, תיערך רק המסיבה. ברחוב שבו אני מתגורר תוכלו למצוא 50% יהודים ו-50% מוסלמים, זה לא באמת משנה - אדם הוא אדם".

ריבלין (צילום: פלאש 90, מרים אלשטר, חדשות)
נשיא המדינה ראובן ריבלין | צילום: פלאש 90, מרים אלשטר, חדשות

לאולם בית המשפט הגיעו גם כמה פעילי ימים שקראו קריאות ביניים לעברו של מחמוד וחבריו. בין השאר אמרה אחת הפעילות כי היא מרחמת על מורל בחירת לבו: "עכשיו היא קיבלה נסיך, אבל בעוד שנה היא תהיה הפאטמה שלו. אם יהיו בעיות הוא יישחט אותה". מחמוד וחבריו בחרו להתעלם מהקריאות הללו בתוך אולם בית הדין.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין התייחס גם הוא להחלטת בית המשפט. "קו אדום עובר בין חופש הביטוי והמחאה לבין הסתה. מחמוד ומורל מיפו החליטו להינשא ולקיים את חירותם במדינה דמוקרטית", כתב ריבלין בעמוד הפייסבוק שלו. "לא כולם חייבים לשמוח בשמחתם של מחמוד ומורל, אך כולם חייבים בכבודם. יש בינינו ובתוכנו מחלוקות קשות ונוקבות ואולם להסתה, לאלימות ולגזענות אין מקום בחברה הישראלית".

מחמוד ומורל
מחמוד ומורל | צילום:

"אני מקווה שבית המשפט יבין שהכוונה של הקומץ המאורגן היא לא רק להרוס את החתונה, אלא את הזכות לדמוקרטיה", אמר היום פרקליטם של בני הזוג עו"ד יניב שגב. "הרצון האמיתי שלהם הוא להשתמש בבני הזוג כאיזשהו מנוף לעמדות הקיצוניות שלהם, אני מקווה שבית המשפט יבין שאסור לו לתת יד למעשה אנטי דמוקרטי שכזה".

עורך דינם של השניים הוסיף כי בני הזוג לא חשים בנוח עם כך שהאירוע הפרטי שלהם הפך לנחלת הכלל. הוא מדגיש כי אינו מתנגד לכוונת הארגון הקיצוני להפגין, אלא לרצונם לפגוע בשמחת בני הזוג, במה שאמור להיות היום המאושר בחייהם. "אין לי בעיה עם הפגנה, רק לא ברדיוס הקרוב למתחם. אנחנו לא מתנגדים למחאה, העתירה היא נגד הרס האירוע", מסביר עורך הדין.

בנצי גופשטיין (משמאל), ארכיון
גופשטיין ומחמוד בבית המשפט, היום | צילום:

במשטרת ראשון לציון לא לוקחים סיכון ונערכים לאפשרות שיצטרכו לאבטח את המתחם שמחוץ לאולם השמחות על מנת למנוע את התפרעות המפגינים, אם וכאשר יאשר בית המשפט את מחאתם הפומבית. לטענת נציגת המשטרה בדיון, הוקצה מגרש חניה במרחק של כ-150-200 מטרים מהאולם, בכדי לאפשר את קיום ההפגנה.

לדברי עורך הדין שגב, נדרשים בני הזוג על ידי המשטרה להוסיף עוד עשרות מאבטחים פרטיים שעליהם ישלמו בכספם. "עדיין לא שמענו על ביטולים של אורחים אבל בהחלט יש אנשים שהביעו חשש", אומר שגב.

בן גביר: "מדובר בהפגנה לגיטימית"

עו"ד איתמר בן גביר, המייצג את ארגון להב"ה ואת העומד בראשו, אמר בשיחה עם חדשות 2 Online כי עצם הבקשה לעתירה מהווה פגיעה בחופש הביטוי ובזכותם של אנשי הארגון להפגין נגד תופעת ההתבוללות. "בנצי גופשטיין נאלץ להתמודד עם בקשת סרק שהתכלית שלה אחת - לסתום פיות", טען בן גביר.

עו"ד יניב שגב
עו"ד יניב שגב | צילום:

בן גביר דחה את הטענות לפיהן פעילי הארגון מתכוונים להתפרע או להפר את הסדר במהלך האירוע. "מדובר בהפגנה לגיטימית, לפי מה ששמעתי מי שמתכוונים להתנהג באלימות הם חבריו של החתן ואז הגנה עצמית היא פעולה לגיטימית", הוא מדגיש. "המטרה של הארגון היא חינוכית, להציל את הכלה ולגרום לכל מי שחושבת לעשות צעד כזה לחשוב עליו שוב".

"לא שמעתי כדבר הזה אודות בקשה לצו מניעה של אזרח נגד אזרח המבקש למנוע מחאה", הוסיף בן גביר בבית המשפט. "חיפשתי תקדימים, מצאתי אחד הנוגע למבקשים להציב אנטנה סלולרית. על כן, אנו מבקשים לדחות את הבקשה על הסף ולהטיל הוצאות משפט על מחמוד".