שלב ההוכחות במשפטה של דפני ליף נפתח היום (א') בבית המשפט השלום בתל אביב. ליף, הנאשמת בהפרעה לשוטר במילוי תפקיד, בשימוש בכוח למניעת מעצר ובהתפרעות, אמרה בפתח הדיון: "צריך לנשום עמוק ולקוות שהשכל הישר יעלה על הבריונות של משטרת ישראל במקרה הזה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הפעילה החברתית נעצרה ביוני 2012, לאחר שניסתה לעורר מחדש את המחאה החברתית. "ברור שהייתי מוציאה אוהל לרחוב עוד פעם. אם יש לי מסר במשפט הזה, הוא שאסור להיבהל מהסנקציות שהממסד מנסה להפעיל כדי לצמצם את חופש הביטוי", הצהירה ליף בטרם הדיון. 

"הנסיון להפוך את המקרה הזה ל'למען ייראו וייראו' הוא לא בריא לדמוקרטיה ולדור הבא שירצה להפגין, והנסיון הזה לא יצליח", אמרה בביטחון ליף, בזמן שעשרות פעילים ותומכים הגיעו לבית המשפט וקראו לעברה "אוהבים אותך, דפני". "אני בטוחה שהם יגידו בדיון דברים שאני לא מעלה על הדעת - אני חושבת שאפשר לסמוך על זה במאת האחוזים".

עורכת דינה של ליף, עו"ד גבי לסקי, הדגישה בפתח הדיון: "אני חושבת שזה שימוש לרעה במשפט הפלילי. התבלבלו היוצרות ומנסים להביא לדין את מי שבאה להגן על חופש הביטוי בהפגנה של כולם. צר לי שהמשטרה לא החליטה לבטל את כתב האישום נגד דפני, ואני בטוחה שבסופו של יום הם יצטרכו להודות שטעו גם במעצר של דפני, גם בהגשת כתב אישום וגם בהפסקת ההפגנה".

עד תביעה: "אני לא שקרן, יודע מה ראיתי"

בדיון, שעסק בשמיעת עדי התביעה, העיד מנהל "הסיירת הירוקה" ציון בן שושן על היחס שלו זכה בזמן המחאה: "ירקו עליי, קיללו אותי, איחלו לילדים שלי סרטן, קראו לי קאפו". לאחר מכן הוסיף וציין כי הייתה שנאה גדולה במהלך המחאה ואפקט של עדר. "יום אחד בפינוי שמעתי שמקללים אותי ואז ראיתי גם את האחיין שלי שם צועק איתם", ציין.

עוד העיד היום שוטר היס"מ יוסף שבי, שהוא זה שראה את דפני דוחפת, על פי עדותו, שוטר. בבית המשפט היום הוא סיפר את השתלשלות האירועים: לדבריו, לאחר שראה בעיניו את הדחיפה ניגש למפקדו, סיפר לו אודות האירוע וביקש היתר לעצור אותה. לאחר שזה אישר זאת, ניגש יחד עם שוטרים אחרים וביצע את המעצר.

עוד סיפר שבי בבית המשפט כי בניידת המשטרה אמרה לו דפני: "לא תקפתי שוטר, רק דחפתי אותו. זה לגיטימי בהפגנה", כך לדבריו. עו"ד גבי לסקי, פרקליטתה של ליף, שאלה את עד התביעה שבי אודות סתירות בין עדותו לבין דוח הפעולה שמילא זמן קצר לאחר המעצר, ושבי השיב: "אני לא שקרן, לא את ולא אף אחד יגיד לי ששיקרתי. אני יודע מה ראיתי".

"אני לא יכול לחשוב על שוטר שמשקר", הוסיף שבי - משפט שגרר פרץ צחוק בקרב הנוכחים באולם לאור הפרשיות האחרונות אליהן נקלעה המשטרה.

השוטרים טענו: הותקפנו באגרופים

"היה אירוע מורכב מאוד, הייתה שם אווירה לא נעימה ממש כמו במלחמה", הוסיף שבי. זהותו של השוטר שנדחף לכאורה לא ידועה, ועל כן עדותו של שבי שראה את הדחיפה חשובה במיוחד לצורך הוכחת טענות המשטרה.

בנובמבר 2012 הוגש כתב האישום נגד ליף, בגין השתתפות בהתפרעות, הפרעה לשוטר ושימוש בכוח למניעת מעצר. לטענת המשטרה, בצהרי יום שישי ה-22 ביוני 2012 הגיעה ליף, יחד עם מאות מפגינים נוספים, לשדרות רוטשילד בתל אביב כדי להקים במקום אוהלים בניסיון לבנות מחדש את מאהל המחאה שעמד שם בקיץ שלפני כן.

עם זאת, ציינו במשטרה כי לא בוצע כל תיאום איתם בעניין, וגם לא עם עיריית תל אביב - מה שמתחייב על פי החוק. על פי המשטרה, בעת שהגיעו למקום שוטרים ופקחים כדי לפנות את המפגינים, הם הותקפו בבקבוקי מים ואף באגרופים בידי המפגינים.

ליף נאשמת בכך שנצפתה דוחפת שוטר ובעקבות כך נעצרה. אז, לטענת המשטרה, החלו המוחים להתפרע וחלקם אף קפצו על השוטרים. ליף, נכתב בכתב האישום, התיישבה על הרצפה "באופן המקשה על השוטרים את הובלתה" והתנגדה למעצר.