בית משפט השלום בתל אביב קבע אתמול באופן תקדימי כי שתי ילדות שנתקלו באפליה גזענית במסגרת ההפרדה בבית הספר בעמנואל יפוצו ב-70 אלף שקלים, כך פורסם הערב לראשונה במהדורה המרכזית. מדובר בסופה של פרשת ההפרדה שנחשפה בעבר על ידי כתבת החינוך לשעבר של חדשות 2 שרה ב"ק.

הבוקר הגיעה ד"ר יפעת ביטון, מי שייצגה את הפונות בבית המשפט, ליישוב החרדי כשבפיה בשורות טובות - ניצחון הצדק על הגזענות. "בית המשפט קבע שכל ילדה תקבל פיצוי בעקבות הפגיעה בה והניסיון לגרום לה לחשוב שהיא לא שווה, 'שחורה' ופחות טובה מהאחרות", אומרת היום ד"ר ביטון בשיחה עם חדשות 2.

בניגוד למדינה ולבג"צ שניסו להמשיך לחפש פשרות, קבעה שופטת השלום בתל אביב כי "ילדה שסבלה מגזענות תפוצה כספית ב-70 אלף שקלים לכל אחת". "במקרה הזה תשלום הפיצויים לא הוטל רק על בית הספר, אלא גם על משרד החינוך, וזו פסיקה חשובה", אומרת ביטון, שניהלה את המאבק בהפרדה עוד לפני שהחלה הפרשה המשפטית - במשך שלוש שנים.

לביטון לא היה קל לאחד את המשפחות מאחוריה, זאת בשל האיומים והחרמות על המתלוננים. "התחלנו כמעט 20 משפחות, אבל אז החלה מסכת האיומים ובסוף נותרנו רק שתי משפחות אמיצות", מספרת ביטון. את הניצחון על המערכת חגגו היום שתי המשפחות בהסתר, רחוק מהמצלמות. כעת אומרת ביטון: "כל שאר המשפחות צריכות לפנות גם הן, כדי שמשרד החינוך יקבל 50 תביעות כאלה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק