אריה דרעי (צילום: חדשות)
אריה דרעי | צילום: חדשות

מפנה את הדרך לפורוש, ברקת וגאידמק: בית המשפט המחוזי בירושלים קבע הערב שאריה דרעי לא יוכל להתמודד על ראשות עיריית ירושלים. בית המשפט קיבלת את עמדת הפרקליטות ודחה את עתירתו של דרעי, שביקש לאפשר לו להתמודד. בתגובה ראשונה אמר דרעי כי יתייעץ עם הרבנים ואז יחליט אם לערער על ההחלטה.

על פי חוות דעת הפרקליטות, העבירות בהן הורשע דרעי בעבר נושאות עמן קלון של שבע שנים. הקלון הזה צפוי לפוג רק בשנת 2009, בעוד הבחירות לרשויות המקומיות ייערכו בנובמבר 2008.

עוד טענו בפרקליטות כי מטרת "תקופת הצינון" שאורכה שבע שנים אינה עונש, אלא נועדה "להבטיח את טוהר המידות של נבחרי ציבור ושל המינהל הציבורי". לכן, לדעת הפרקליטות, העובדה כי דרעי החל לרצות את עונשו כאשר החוק קבע שש שנים של צינון מפעילות ציבורית אינה רלוונטית כלל וכלל.

"זכות היסוד לבחור ולהיבחר של כל אזרח גוברת על כל שיקול אחר", הסביר דרעי את רצונו לחזור לזירה הפוליטית, לפחות לזו המוניציפלית, בשבוע שעבר בבית המשפט.

בית המשפט קבע היום כי השינוי בחוק לא חל על דרעי ובנוסף, קיצור עונשו לא מקדים את התקופה ממנה נספרות שש השנים או שבע השנים של הקלון. כך שבכל מקרה הקלון חל על דרעי עד סוף 2008.

"ההרחקה לפרק הזמן שנקצב בחוק נועדה להבטיח כי בתפקידי ההנהגה הציבוריים יעמדו רק אנשים שרמתם המוסרית הולמת נשיאה בתפקידים כאלה", כתב השופט בהכרעת הדין. "ביצוע עבירה שיש עמה קלון אינה מתיישב עם הרמה המוסרית הנדרשת מנבחרי הציבור, למצער כל עוד לא חלף זמן מספיק העשוי להקהות את רישומה של העבירה. רק כך יובטח אמונו של הציבור בנבחריו, ורק כך תובטח יכולתו של נבחר הציבור למלא את שליחותו הציבורית בצורה אפקטיבית וראויה".

אריה דרעי הורשע בשנת 1999 בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים במה שזכה לכינוי "התיק האישי". הוא הורשע בקבלת שוחד בסך 150 אלף דולר, ונגזרו עליו ארבע שנות מאסר וקנס כספי של כמה מאות אלפי שקלים.

דרעי החל לרצות את עונשו בשנת 2000 בכלא מעשיהו. הוא שוחרר לאחר כמעט שנתיים בכלא, לאחר שקוצצה שנה אחת מעונשו.

בשנת 2003, לאחר שחרורו, נידון "התיק הציבורי" של דרעי בבית משפט השלום בירושלים. הוא הורשע בעבירה של הפרת אמונים בגין כספים שהעביר ממשרד הפנים לעמותות פרטיות שמזוהות עם מפלגת ש"ס. היא נידון לשלושה חודשי מאסר וקנס כספי על סך 10,000 שקלים.