ההתעללות הקשה תועדה (צילום: רונן בר, אנונימוס)
ההתעללות במשחטה בבית שאן | צילום: רונן בר, אנונימוס

העובדים הכו, חשמלו והתעללו התעללות ממושכת בבעלי חיים: לבית משפט השלום בנצרת הוגש כתב אישום חמור נגד ארבעה מעובדי מפעל "אדום אדום" בבית שאן בגין התעללות קשה בפרות וכבשים. מקרה ההתעללות במשחטה נחשף לראשונה לפני כשנה במסגרת תחקיר ששודר בתכנית "כלבוטק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

משרד החקלאות ופיתוח הכפר, בשיתוף פרקליטות צפון, הגיש אמש שני כתבי אישום נגד ארבעה מעובדי המפעל בבית שאן, המשווק את מוצרי בשר הבקר של "תנובה", ביניהם האחראי על קו השחיטה במפעל וממלא מקומו - זאת עם סיום החקירה של פקחי יחידת האכיפה והחקירות במשרד החקלאות ויחידת הונאה צפון במשטרה.

על פי כתב האישום, מנהל קו השחיטה סיפק לעובדים שוקר חשמלי לשם זירוז בעלי החיים והובלתם אל השחיטה. העובדים עשו שימוש בשוקר ללא תכלית ראויה ובאופן שגרם כאב וסבל לעגלים, וחשמלו את העגלים בעת הולכתם ממקום למקום באמצעות השוקר, בכך שהצמידוהו לחלקים שונים בגופם - לרבות אזורים רגישים כגון אשכים, אחוריים, בטן, חזה, צוואר, ראש ופנים.

לעיתים אף עשו העובדים שימוש בשוקר כלפי עגלים שרבצו או קרסו בשל מעידה, החלקה או חרדה, אף במקרים בהם לא הייתה לעגלים יכולת פיזית לקום ממקומם, ותוך גרימת כאב וסבל מיותרים. עוד הנחה מנהל קו השחיטה את עובדיו להוריד צאן מכלי ההובלה בדרך של אחיזת טלה אחד באחת מרגליו הקדמיות וגרירתו אל מחוץ לרכב ההובלה על מנת שיתר הטלאים יתקדמו בעקבותיו, זאת ללא מטרה ברורה ותוך גרימת כאב וסבל לצאן.

העגל נקשר למלגזה, חושמל - וכובתה עליו סיגריה

כתב האישום מגולל מספר הזדמנויות נוספות בהן הכו העובדים את בעלי החיים במקלות מעץ ובצינורות פלסטיק בחלקים שונים בגופם, לרבות על גביהם וראשיהם. עובדים נוספים אף קשרו עגל פצוע שקרס ולא יכול היה לזוז ברצועות אל מלגזה שגררה אותו אל מחוץ לחצר ההמתנה, תוך שהוא שוכב על גבו וראשו נחבט בגדר מתכת.

במהלך הגרירה, ועל אף היות העגל קשור חסר אונים, הוסיפו לחשמלו ולגרום לו לסבל וכאב מיותרים. אחד העובדים אף כיבה סיגריה על רגלו של עגל, ואחז בארובות עיניו של עגל אחר, תוך שהוא גורם להם לכאב ולסבל מיותרים. כתב האישום קובע כי במעשיהם התעללו הנאשמים ישירות בבעלי חיים במספר הזדמנויות, עינו אותם והתאכזרו אליהם שלא כדין או הנחו אחרים לעשות כן, בניגוד לחוק צער בעלי חיים.

"העבירות המתוארות בכתב האישום קשות, ומהוות התעללות של ממש בבעלי חיים. החלטנו להגיש כתבי אישום גם נגד מנהל קו השחיטה, וייחסנו לו אחריות פלילית, בין היתר, כיוון שהעובדים פעלו על פי הנחייתו", מסר עו"ד ג'ריס גנטוס ממחלקת התביעות במשרד החקלאות.

"כתב אישום נוסף הוגש כמובן נגד העובדים שביצעו את העבירות בפועל. משרד החקלאות ופיתוח הכפר רואה בחומרה עבירות התעללות בבעלי חיים, ופועל ללא לאות למיגור התופעה באמצעות הסברה מחד, ולמיצוי הדין עם העוברים על החוק, מאידך", הוסיף.

מחברת "תנובה" נמסר בתגובה: "אדום אדום מוקיעה התנהגויות של התעללות בבעלי חיים וגינתה את המעשים החריגים מיד כשנתגלו. מאז חשיפת המקרים המצערים ננקטו באדום אדום צעדים משמעותיים, ובהם סיום תפקידו של מנהל המפעל, הפסקת עבודתם של עובדי הקבלן שצולמו, חידוד ושיפור נהלי העבודה ועוד - כדי למנוע הישנות מקרים דומים".

מארגון "אנונימוס" לזכויות בעלי חיים נמסר בתגובה: "אנו מברכים על הגשת כתבי האישום, אך מאוכזבים מכך ששוב מפילים את האשמה על הש"ג. זה מקומם שהפרקליטות מתייחסת לתאגידי הבשר בכפפות של משי. האחריות הפלילית להתעללות בבעלי-החיים מוטלת בראש ובראשונה על תנובה ועל הנהלת בית המטבחיים, ויש למצות את הדין גם עם הדרגים הבכירים. לא עובדי הקבלן קנו את השוקרים ולא הם הנהיגו את שיטות העבודה במפעל. העובדים תועדו מכים עגלים שאינם מצליחים לעמוד, מחשמלים אותם בכל חלקי גופם כשהם זועקים בכאב, וגוררים אותם על הקרקע במלגזה. לא מדובר במקרים חריגים אלא בשגרת עבודה. כל שנותר לצרכנים לעשות הוא להצביע במזלג, ולסרב לממן מכיסם התעללות".