יריות, לצערנו, הן לא דבר שכיח במדינת ישראל. אבל נדיר שכמה יריות בודדות וטעונות הופכות תוך חודשים ספורים לחוק. לחקלאי שי דרומי זה קרה. אחרי שירה למוות בפורץ שחדר לחוותו סערה המדינה, וחברי הכנסת החליטו לאפשר לכולנו לירות בפורצים. 

אבל דווקא מי שהביא לנו את החוק הזה לא מרוצה. "זה חוק רע", הוא אומר בראיון בלעדי לחדשות 2 מאז אושר החוק. "הוא מבטא אובדן יכולת של השלטון, של המערכות הביטחונית, לספק הגנה, אכיפה וביטחון לאזרחים". 

לפני שנה וחצי פרץ בדואי מדרום הארץ לחוותו של דרומי בנגב. דרומי התעורר בבהלה וירה למוות בפורץ. הוא נעצר, הוגש נגדו כתב אישום, ובישראל נפתח דיון ציבורי בשאלה – האם מותר לאזרחים להגן על עצמם מפני פורצים כשרשויות החוק לא מצליחות לעשות זאת. השאלה הגיעה אל הכנסת, ובחודש שעבר אושר החוק, שזכה לכינוי "חוק דרומי". 

על פי החוק, אדם לא יישא באחריות פלילית למעשה שעשה כדי לעצור מי שמתפרץ לרכושו, אלא אם המעשה היה בלתי סביר בעליל. אז חוק כבר יש, אבל הכרעה במשפטו של דרומי עוד אין. "על פניו מבחינה אובייקטיבית זה חוק לא ראוי", מפתיע דרומי. "החוק הזה ניתן לנו, האזרחים, כפיקדון, ואנחנו צריכים לנהוג בו במשנה זהירות. זה לא רישיון להרוג, אבל זו אפשרות לבלום תהליכים שהם לא טובים לנו". 

דרומי מצטער על איך שמעשיו הסתיימו, אך לא בטוח שלא היה עושה זאת שוב. "אובדן חייו של אדם זה דבר קשה, והבעתי את צערי על כך", הוא מבהיר. "כך השתלשלו האירועים ואין על מה להתחרט. אני לא גיבור. אני אדם פשוט". 

בעוד כחודשיים ייגזר דינו של דרומי, ואז יתברר כיצד תופסות רשויות החוק את מעשיו של מי שהביא לחקיקת החוק התקדימי שעורר מחלוקות רבות בחברה הישראלית.