תיק ליף ייסגר? ארכיון
תיק ליף ייסגר? ארכיון | צילום:

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ופרקליט המדינה שי ניצן ייפתחו לעיון מחדש את תיק דפני ליף, המואשמת בשימוש בכוח ואיומים, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו והתפרעות אלימה. בין היתר, תבחן האפשרות לעיכוב הליכים ואפילו הפסקת משפטה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מה עומד מאחורי ההחלטה לבחון מחדש את האישומים? המשפט של ליף מתנהל כפארסה. החל מאיש הסיירת הירוקה שהעיד מטעם התביעה ואמר כי הוא מומחה לחיות ולא לבני אדם, ועד שוטר היס"מ שהעיד ואמר שליף חמודה ולא ידע אם דחפה שוטר או נדחפה, התקשה להסביר מדוע לא הגיש תלונה ומה קרה לו.

כחלק מהפארסה, התביעה הגישה את סרטון ההתפרעות אלא שליף לא נראתה בסרטון. עורכי הדין הגישו סרטון נוסף - אך גם בו דפני ליף לא הופיעה, עד שהשופט הביע תמיהה מבודחת.

היועמ"ש ייבחן האישומים (צילום: עודד קרני, mako)
היועמ"ש ייבחן האישומים | צילום: עודד קרני, mako

בתחילת השבוע נפתח שלב ההוכחות במשפטה של מובילת המחאה החברתית בבית המשפט השלום בתל אביב. "צריך לנשום עמוק ולקוות שהשכל הישר יעלה על הבריונות של משטרת ישראל במקרה הזה", אמרה ליף בפתח הדיון.

הפעילה החברתית נעצרה ביוני 2012, לאחר שניסתה לעורר מחדש את המחאה החברתית. "הנסיון להפוך את המקרה הזה ל'למען ייראו וייראו' הוא לא בריא לדמוקרטיה ולדור הבא שירצה להפגין, והנסיון הזה לא יצליח", אמרה בביטחון ליף לפני הדיון.

עד תביעה: "אני לא שקרן, יודע מה ראיתי"

בדיון, שעסק בשמיעת עדי התביעה, העיד מנהל "הסיירת הירוקה" ציון בן שושן על היחס שלו זכה בזמן המחאה: "ירקו עליי, קיללו אותי, איחלו לילדים שלי סרטן, קראו לי קאפו". לאחר מכן הוסיף וציין כי הייתה שנאה גדולה במהלך המחאה ואפקט של עדר. "יום אחד בפינוי שמעתי שמקללים אותי ואז ראיתי גם את האחיין שלי שם צועק איתם", ציין.

עוד העיד שוטר היס"מ יוסף שבי, שהוא זה שראה את דפני דוחפת, על פי עדותו, שוטר. לדבריו, לאחר שראה בעיניו את הדחיפה ניגש למפקדו, סיפר לו אודות האירוע וביקש היתר לעצור אותה. לאחר שזה אישר זאת, ניגש יחד עם שוטרים אחרים וביצע את המעצר.

שבי סיפר כי בניידת המשטרה אמרה לו דפני: "לא תקפתי שוטר, רק דחפתי אותו. זה לגיטימי בהפגנה", כך לדבריו. עו"ד גבי לסקי, פרקליטתה של ליף, שאלה את עד התביעה שבי אודות סתירות בין עדותו לבין דוח הפעולה שמילא זמן קצר לאחר המעצר, ושבי השיב: "אני לא שקרן, לא את ולא אף אחד יגיד לי ששיקרתי. אני יודע מה ראיתי".

"אני לא יכול לחשוב על שוטר שמשקר", הוסיף שבי - משפט שגרר פרץ צחוק בקרב הנוכחים באולם לאור הפרשיות האחרונות אליהן נקלעה המשטרה.