טל שביט ז"ל (צילום: באדיבות מגזין מוטו)
טל שביט ז"ל | צילום: באדיבות מגזין מוטו

בית משפט השלום לתעבורה בתל אביב גזר היום (ג') 14 חודשי מאסר בפועל על חיים אליהו ברעם, שהורשע בחודש שעבר בגרימת מותו ברשלנות של העיתונאי וגורו האופנועים טל שביט ז"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הנאשם בחר להיכנס עם מכוניתו מהשוליים שבימין הדרך לתוך כביש בינעירוני ולחצות עם מכוניתו, באלכסון חד ומפתיע, שני נתיבי נסיעה", ציין השופט בגזר הדין. "הוא עשה זאת כאשר איננו מביט כהלכה לנעשה בכביש ואיננו צופה כנדרש את אשר עלול להתרחש". בגזר הדין מתח השופט ביקורת על כך שהנהג לא הכיר בחומרת מעשיו. "למרבה הצער, הנהג לא הניח את ידו על לוח לבו, לא הודה כי טעה, לא לקח אחריות".

ורד, אחותו של טל שביט, שבה ובירכה היום על ההכרעה החד משמעית בנוגע לאחריותו של ברעם. בשיחה עם חדשות 2 Online אמרה: "מה שחשוב מבחינתנו זו ההרשעה עצמה, הרשעה חד משמעית שמפריכה לחלוטין את הדוח השקרי של עמותת אור ירוק". במהלך המשפט, השתמשו עורכי דינו של הנהג הדורס בדוח שנוי במחלוקת שפורסם מטעם עמותת "אור ירוק" שהצביע לכאורה על אחריותו של שביט לתאונה.

"מקווים שנהגים יבינו את גודל האחריות"

מלבד העונש של 14 חודשי המאסר בפועל, הטיל בית משפט על ברעם 12 חודשי מאסר על תנאי, פסילת רישיון הנהיגה שלו ל-13 שנים, קנס של 20 אלף שקלים ופיצוי סמלי של 30 אלף שקלים למשפחת שביט. עורך דינו של ברעם ביקש לדחות בחודש את החלת העונש לשם הגשת ערעור.

"הדבר החשוב ביותר עבורנו היה שלילת הרישיון. לא חיפשנו נקמה ולא הרגשנו שזה המקום שלנו להתערב בשיקולי הפרקליטות", אמרה ורד שביט. "בן אדם שמפגין כזאת רשלנות וכזה חוסר אחריות - אסור שינהג שוב. אנחנו מקווים שאנשים שמתיישבים מאחורי ההגה יבינו איזו אחריות יש להם בידיים ואילו השלכות איומות עלולות להיות לטעויות".

שביט אף הביעה אכזבה מהחלטתו של הנהג המורשע לערער על העונש, על אף שטענה כי המהלך היה צפוי. "כל כך רצינו שזה ייגמר היום ושלא נצטרך להמשיך לראות אותו ולהגיע לבית המשפט. אנחנו לא מופתעים מהחלטתו לערער - הוא ערער אפילו כשנקבע שרישיונו יישלל עד תום ההליכים. רצינו את הסגירה הזאת, אבל נצטרך לחכות עוד קצת".

"תמיד הקפיד לציית לחוק"

אליהו ברעם הורשע בחודש שעבר בגרימת מותו ברשלנות של העיתונאי וגורו האופנועים טל שביט. "הנאשם ביצע עם מכוניתו תמרון מיותר, מסוכן ובלתי צפוי במטרה להגיע עם מכוניתו למקום אסור", קבע השופט עופר נהרי בהכרעת הדין.

לבית המשפט הגיעו עשרות מבני משפחתו וחבריו של נהג האופנוע האגדי. אמו של שביט פרצה בבכי, אך הדגישה את תחושת ההקלה שחשה לאחר שהוכרע כי בנה אינו אחראי לתאונה הקטלנית. "כל מה שהיה חשוב לי לדעת שבני לא זה שגרם לתאונה ועשה טעות", אמרה. "הוא תמיד הקפיד לציית לחוק".

שביט נהרג בחודש מרס לפני שנתיים בתאונת דרכים קטלנית בצומת מורשה. הוא נחשב למייסד עיתונות הרכב הדו-גלגלית בישראל וכתב בין היתר בעיתון "ידיעות אחרונות" והיה ממקימי הירחון "מוטו". במשך שנים ארוכות היה ממובילי המאבק בתאונות הדרכים שבהן היו מעורבים אופנועים. שביט נטמן בקיבוץ מעברות בתום מסע הלוויה מרגש שבו השתתפו למעלה מ-1,500 אופנוענים. הוא הותיר אחריו שני ילדים.

ממשפחת שביט נמסר: "הדוח של 'אור ירוק' התבסס על נתונים חסרי בסיס עובדתי ותוך כך העלו גם האשמות חסרות שחר כלפי טל שביט, פגעו בזכרו ובכך הטילו דופי בכל ציבור הרוכבים. המשפחה דורשת את תיקון העוול תוך התנצלות פומבית".