כיצד תופרים תיק לאדם בישראל? רודריגו גבריאל, עובד זר מהפיליפינים זוכה בשבוע שעבר מכתב אישום חמור. הפרקליטות חזרה בה מכתב אישום שייחס לו 12 מעשי סדום בקשיש חולה בן 80 שבו טיפל, לאחר שברגע האחרון התברר כי הוא חף מפשע.

רודריגו היה עצור שלושה חודשים וחצי והמשפט שלו התנהל בדלתיים סגורות. השבוע התיר בית המשפט לשדר את חומרי החקירה בתיק הזה, שאמורים להדאיג כל אחד ואחת מתושבי ישראל. חוק חקירת חשודים קובע כי חקירת חשוד תתנהל בשפתו, או בשפה שהוא דובר או מבין. למרות זאת, ניתן לראות כי החוקר התעקש לדבר עם גבריאל באנגלית, שפה שהוא אינו שולט בה וכך הוציא ממנו הודאה כפויה.

רודריגו גבריאל בן 32 הגיע ארצה לפני שש שנים מהפיליפינים. במשך ארבע שנים הוא טיפל בקשיש שהתלונן נגדו, עד שהקשיש סיפר לבתו שהמטפל שלו אנס אותו. הבת פנתה לעובדת סוציאלית שפנתה למשטרה ורודריגו נעצר ברעש גדול.

"הייתי בכלא שלושה חודשים ושבוע, כמעט הרגו אותי, ולא הבנתי מה המצב כי זו הפעם הראשונה שאני בכלא", מספר גבריאל. די היה בחומרי החקירה המצולמים כדי לזכות אותו, אך מתברר שזה אמנם היה המחדל המרכזי, אך לא הבלעדי. במהלך התיעוד ניתן לראות כי החוקר משכנע את גבריאל שרצוי שלא יקשיב לעצת עורך דינו.

רק אחרי שרודריגו הבין על מה הוא נחקר, הוא התחיל להכחיש. זה היה כבר ביום החקירה השני, אבל אז התחילו האיומים מצד החוקרים שכנראה רצו מאוד כבר לסגור את התיק הזה ולהביא להרשעתו.

ההודאה שנכפתה על גבריאל הייתה הראיה המרכזית של התביעה, ולה נוספה לה תלונתו של המתלונן,
אלא שבמהלך המשפט התברר כי מדובר באדם הסובל מבעיות קשות בשיפוט ובהבנה. במידה וגביראל היה נשבר ומודה היו מצפות לו לא פחות מ-20 שנות מאסר בכלא, על פשע שהוא אינו ביצע. כעת ניתן להגיד כי זכה בחייו בחזרה.