תקרית בטיחות במתב"ג, ארכיון (צילום: דניאל נחמיה, חדשות 2)
מטוס אל על | צילום: דניאל נחמיה, חדשות 2

א', בן 37, הוא משותק בארבע גפיים המוכר כנכה בשיעור של 100% ומתנייד באופן קבוע באמצעות שני כיסאות גלגלים מיוחדים. בחמישה ביוני הוא טס להתחתן עם אהובתו, אזרחית בלרוס, בקפריסין, אך החתונה נהרסה לטענתו לאחר שחברת אל על שכחה את כיסאות הגלגלים שלו ולא העלתה אותם לטיסה. כעת הוא תובע מהחברה 162 אלף שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

א' ומשפחתו הסדירו את נסיעתם לקפריסין לצורך טקס הנישואים. עלות החבילה כולל כרטיסי טיסה, מלון, טקס נישואים בעיריית לרנקה ורכב מיוחד מותאם לנכה הגיעו ל-12 אלף שקלים.

בשל נכותו הקשה משתמש א' בשני כיסאות גלגלים: כיסא המשמש אותו בהתניידותו למשך כל היום למעט בזמן מקלחת ושירותים, וכיסא לצורך רחצה ושירותים.

א' ומשפחתו הגיעו לנמל התעופה בן גוריון כדי לעלות לטיסה שהמריאה בשעה 20:50 ללרנקה, טיסה שאורכה כשעה. החתונה נקבעה למחרת בבוקר בשעה 10:00 בעיר לרנקה. לדברי א', החברה לא יכלה להעלות אותו לטיסה עם כיסאות הגלגלים לאור המעברים הצרים במטוס, ולפיכך ביקשו ממנו להפקיד את הכיסאות בתא המטען ולקבלם בקפריסין. הוא הועלה למטוס בעזרת כיסא גלגלים רגיל, צר יותר, המותאם למטוסים.

עם זאת, כאשר נחת א' בלרנקה, גילה לתדהמתו שהכיסאות כלל לא הגיעו לקפריסין לאחר שהם נשכחו בישראל ולא הועלו לתא המטען. כל התהליך של חיפוש הכיסאות במטוס ובתא המטען, יצירת קשר עם שרות הלקוחות בישראל ערך למעלה משלוש שעות לדבריו, עד 1:00 אחר חצות, ורק אז התברר כי הכיסאות לא הועלו על המטוס ונותרו בישראל.

"הדבר הכי קשה - הבושה"

"קשה להסביר במילים את גודל ההלם, התסכול, הבושה, הכאב, הצער והכעס אשר פקדו את כל התובעים למשמע הבשורה", כתב עו"ד יניב גביש שמייצג את א' בתביעה שהגיש.

לבסוף, ביקש א' משדה התעופה בקפריסין כי ישאילו לו כיסא סיעודי שברשות השדה בקפריסין, ונענה בחיוב לאחר שנהג הרכב שהזמינו לא היה מוכן לחכות, התובעים הגיעו לבית המלון בשעה 2:00 לפנות בוקר, מצוידים בכיסא גלגלים פשוט ומסורבל המסכן את בריאותו של א', לדבריו.

אין תמונה
עו"ד יניב גביש

לטענת א', הוא לא הצליח להתנייד וחשש מפצעי לחץ עקב ישיבה על מושבו הקשיח של הכסא הסיעודי ולכן מפתח חדרו במלון למעט לחתונה. לדבריו, "הדבר הקשה ביותר היה העלבון, אי הנוחות וההשפלה". בין היתר, הוא התלונן על כאבים בגוף ובשל האירוע הוא נאלץ לעשות את צרכיו במיטה ולא יכל להתקלח לפני ואחרי טקס החתונה, או לאכול ארוחת בוקר לפני החתונה.

"במקום לנסוע להצטלם בתמונות סטילס ווידאו באתר העתיקות בלרנקה ולהמשיך את תוכנית הטיול שלהם, נאלצו התובעים לשוב לחדר במלון. משמעות הדבר מעבר להווי שנמנע מהתובעים, הרי שגם לא יהיו להם תמונות למזכרת מטיול החתונה", ציין עורך הדין.

לדברי עורך הדין, גם בהמתנה בשדה התעופה בלרנקה בטיסה חזרה לישראל, נאלץ א' לשבת על הכיסא הפשוט שלוש שעות ארוכות, כואבות ומסוכנות. "הדבר גרם לתובע לאודם גדול מאד, על סף פצע לחץ, אשר הביא לכך כי התובע נאלץ לשכב במיטתו בישראל לאחר החזרה מספר ימים".

לטענת המשפחה, גם ארוחת ערב שישי, שהייתה אמורה להיות מסיבת החתונה שקבע התובע למשפחתו המורחבת, בוטלה בגלל מצבו.

מאל על נמסר בתגובה: "התביעה התקבלה באל על. החברה תגיב על התביעה בערכאות המקובלות".