בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר בצהריים שש שנות מאסר בפועל על אבי אבוטבול, על מעורבותו ברצח הנער רענן לוי. אבוטבול הורשע בקשירת קשר לביצוע פשע ובגרימת חבלה בכוונה מחמירה, וזוכה מעבירה של רצח. שנת מאסר נוספת על תנאי נגזרה על אבוטבול.

על אף העונש החמור, בפועל לא צפוי אבוטבול לשבת את מלוא הזמן בכלא. מתוך שש השנים, תקוזז כמחצית מהתקופה, שכן הוא נמצא במעצר מתחילת הפרשה לפני כשלוש שנים. אך גם אם ינוכה לו שליש נוסף על התנהגות טובה, שחרורו לא ממש מעבר לפינה, שכן הוא עומד למשפט על שליחת מכתבי איום לבן דודו פרנסואה מתוך כותלי הכלא.

"לא ניתן להתעלם מתפקידו המרכזי של הנאשם בפרשה כאשר נהג בג'יפ בעת האירוע", נכתב בגזר הדין. "בעצם חסימת דרכו של המנוח, הוא איפשר לפרנסואה לרדת מהרכב ולדקור את המנוח למוות. אף זאת - הנאשם ופרנסואה התירו את המנוח שהוא פצוע ושותת דם, ונמלטו מהמקום, במקום להושיט לו עזרה ולנסות להצילו".

בפרקליטות הביעו שביעות רצון מגזר הדין. "מדובר בעונש שהוא ברף העליון של הענישה", אמרה נציגת הפרקליטות עו"ד אורלי בן-ארי. למרות זאת, בפרקליטות לא שוללים את האפשרות לערער על זיכויו של אבוטבול מעבירת הרצח.

"אין סיכוי לשינוי התנהגות"

בתסקיר המבחן שבחן את אבי אבוטבול, נכתב כי הוא "לא נטל כל אחריות למעשיו, ולכן אין סיכוי לשינוי בדפוסי ההתנהגות שלו". בית המשפט גם ציין את העובדה כי ברוב חקירותיו, בחר אבוטבול לשמור על זכות השתיקה.

אבי אבוטבול מצטרף לבן דודו פרנסואה אבוטבול, עליו נגזר עונש מאסר עולם בגין הרצח של לוי לפני ארבע שנים במועדון בקיבוץ שפיים. נאשם נוסף בפרשה, שי מכלוף, זוכה מחמת הספק.

עם הישמע גזר הדין של פרנסואה בחודש יולי האחרון, פרצו באולם בית המשפט זעקות שבר ובכי מצד בני משפחתו שהגיעו לבית המשפט. בת זוגו של פרנסואה קמה ממקומה וצעקה לעברו: "אני אוהבת אותך". בסוף הדיון פרצה אמו של פרנסואה בבכי וברחה החוצה מהאולם. אחותו של רענן לוי אמרה עם מתן גזר הדין: "את רענן זה לא יחזיר, אבל זה כן יכול להרגיע את האזרחים שרוצים להסתובב חופשי במדינה".

"פרנסואה ניגש לג'יפ ודקר את לוי"

צפו בסיפורים המעניינים של 18.12 לאורך השנים (צילום: חדשות 2)
רענן לוי ז"ל | צילום: חדשות 2

תזכורת: הרקע לרצח היה ויכוח על צעירה וזיעזע אז את המדינה. על פי כתב האישום רדפו אבי ופרנסואה אבוטבול אחרי לוי בג'יפ, פגעו בו ואחר כך רצחו אותו בכמה דקירות סכין.

על פי כתב האישום שהוגש נגד השניים, בני 25, לוי הגיע למועדון כדי לבלות עם חבריו כאשר בכניסה למועדון החלו חילופי דברים בין אמיר אבוטבול, אחיו של אבי, לבין קבוצת נערים מראשון לציון שעמדה סמוך ללוי. אמיר הזעיק למקום את אחיו אבי שהגיע למקום עם בן דודו פרנסואה ושניים מחבריו. התפתחה קטטה, ורענן וחבריו ברחו מהמקום.

עוד מצויין באישום כי הנאשמים רדפו אחר לוי וחבריו. אבי אבוטבול, שעל פי כתב האישום נהג בג'יפ, האיץ את מהירות הנסיעה והתמקד במרדף אחר לוי שנדחק לוי לשביל עפר, ובלית ברירה נתלה על מגן החזירים של הג'יפ ונגרר לאורך כמה מטרים.

עדות המפתח של רעות רובין

בשלב מסויים, כך נטען, ירד פרנסואה מהרכב, ניגש לקדמת הג'יפ ודקר את לוי בחזהו, בלבו וברגלו. לוי איבד דם רב - ומת מפצעיו. המשטרה עצרה את הנאשמים ברצח רק שנתיים מאוחר יותר בעקבות האזנת סתר שבצעה המשטרה לאבי אבוטבול, ובה נשמעה חברתו לשעבר רעות רובין מדברת איתו על הפרשה.

רובין הפכה לעדת המפתח במשפט הרצח, וסיפרה בבית המשפט כיצד אבוטבול התוודה בפניה על המעשה. רובין גם סיפרה כי פרנסואה הוא שדקר את לוי למוות. בעקבות עדותה עזבה רובין את הארץ מחשש לחייה וצורפה לתוכנית להגנה על עדים.

"בחרדה ניכרת לעין, וכשהיא רועדת בכל גופה, הגיעה רעות להעיד בבית המשפט בליווי משטרתי, כשהיא מחופשת, וניכר היה עליה, שהיא מאד מפוחדת ונרגשת", נכתב בגזר הדין. רעות סיפרה שבאותה עת שררה מתיחות ביחסים בינה ובין נאשם אבי .

"הם רבו והיא חשה שהוא מסתיר ממנה דברים", לשון גזר הדין.  "עד שבאחד הימים, כאשר שכבו במיטה, הוא סיפר לה את פרטי האירוע, לאחר שהזהיר אותה, שלא משנה מה יקרה - אסור לה לספר את מה שהוא עומד לספר לה: ... הוא נשבר, היה לו מאוד קשה עם כל הסיפור הזה, והוא אמר שבאותו יום בשפיים, שהוא נסע, הוא אמר שהיה בלגן עם אמיר, שפרנסואה דקר את הילד הזה".

מה קורה למי שיוצאת נגד משפחת אבוטבול?

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק