פרופ' ברק ארז. רדיקלית?
השופטת דפנה ברק ארז. שמאל רדיקלי? | צילום: חדשות 2

חיזוקים לימין - ולשמאל בקרב שופטי העליון הנכנסים: גורם משפטי המזוהה עם הימין מותח ביקורת על התנהלות חברי הוועדה למינוי שופטים ומכנה את פרופ' דפנה ברק ארז "שמאל רדיקלי".

אתר "ערוץ 7" פרסם את דבריו של אותו גורם, לפיהם "אם נציגי הימין בוועדה ובראשם השר נאמן, היו ממתינים בסבלנות עד פרישתה של הנשיאה דורית ביניש ייתכן והיה ניתן לבחור הרכב שופטים ראוי יותר שלא יכלול את ברק ארז".

"פרופסור ברק ארז משתייכת לשמאל הרדיקלי וקשה להבין את נציגי הימין (בוועדה)", הוסיף. "אמנם נכון הוא שמינוי סולברג ראוי ומדובר במשפטן טוב שהפך לסמל, אך במישור הפרקטי מינוי סולברג לא יאזן את מינויה של השופטת ברק ארז". לדבריו, "נכנסת לבית המשפט העליון שופטת שאפילו השופטת אילה פורקציה נראית כפעילת ימין לידה. היא תפעל בחופשיות יתרה ואחרי זה נציגי הימין ימשיכו לצעוק כי בית המשפט העליון לא מאוזן".

החברים מאלון-שבות מברכים

בתוך כך, בסביבתו של סולברג, תושב ההתנחלות אלון-שבות, נרשמה היום שביעות רצון. חברו דוידי פרל אמר לחדשות 2: "אני רוצה לברך את נועם ובני משפחתו על הבחירה. זה כבוד גדול עבורו ובכלל עבור תושבי גוש עציון".

השופט סולברג. בימין מברכים
השופט סולברג. בימין מברכים | צילום: אתר בתי המשפט

"מדובר בבחירה ראויה, מקצועית ועניינית, המעידה על חיבור מיוחד של ההתיישבות למדינת ישראל", הוסיף החבר. "כולם שווים, בין אם הוא שופט בין אם הוא נשפט".
ראש מועצת גוש עציון, יאיר וולף, אמר כי "בשם תושבי גוש עציון אני מברך את השופט נועם סולברג, על בחירתו. דווקא בימים אלה של דיבורים על קיטוב בעם, אין ספק שדמותו של סולברג מסמלת הטרוגניות שחשובה ביותר למוסד בית המשפט העליון".

הישג לנשיאה ביניש

שניים מהמינויים החדשים - זילברטל וסולברג, ייכנסו לנעליהם של השופטים שפרשו בחודשים האחרונים, אדמונד לוי ואילה פרוקצ'יה. שוהם וברק ארז יחלו בכהונתם במקביל לפרישתם בחודשים הקרובים של נשיאת העליון דורית ביניש והמשנה לנשיאה, אליעזר ריבלין.

מינויים של ארבעת המועמדים החדשים לעליון מהווה הישג עצום לנשיאה הפורשת ביניש, זאת לאחר ששניים מהם, זילברטל וברק ארז, מזוהים באופן מובהק עם הקו שלה.

תשעת חברי הוועדה למינוי שופטים חלוקים לשני מחנות, ביניש ונאמן. שופטי בית המשפט העליון מרים נאור ואשר גרוניס וחברי לשכת עורכי הדין רחל בן-ארי וחאלד זועבי משתייכים למחנה ביניש, לעמת השר גלעד ארדן והח"כים דוד רותם ואורי אריאל שבמחנהו של נאמן. כדי למנות שופט עליון נדרש רוב של שבעה חברים, מה שהקשה במיוחד על הסכמה למינוי השופטים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו ל-200 אלף החברים של חדשות 2 בפייסבוק