מאחורי דלתיים סגורות, מחוץ לעיני התקשורת, הרשיע היום בית המשפט המחוזי בתל אביב אדם בשנות ה-60 לחייו, שנאשם בשורת עבירות מין חמורות בנכדתו הקטינה, היום בת 17.

כתב האישום הקשה והמפורט מייחס לנאשם שורה של עבירות מין שביצע בנכדתו בעת שהתגוררה בדירתו מאז הייתה בת 7, לאחר שאמה אושפזה במוסד פסיכיאטרי. לאביה של הנערה עבר פלילי בתחום עבירות המין, והוא אינו בקשר עם בתו.

נתן לה סמי הרגעה - ונגע באיבר מינה

החל משנת 1999, כשהיא הייתה בת 7 בלבד, התחיל הקשר המעוות בין השניים, כאשר אמר לה סבה "בואי נשחק", דגדג את בטנה ונשכב עליה. האירוע הבא התרחש כשנה לאחר מכן, כאשר ביקש הסב לצלם את נכדתו, הוריד את מכנסיה ותחתוניה, פישק את רגליה וצילם את איבר מינה. ההתעללות המינית נמשכה כל השנים.

בכתב האישום מצוינת מערכת יחסים של שוחד ומתנות. במספר רב של הזדמנויות ביקשה הקטינה שהסב יקנה לה סיגריות והוא דרש בתמורה שתנשק אותו על פיו ועל שפתיו. כתב האישום מצייר תמונה קשה ומצערת, בה היה נוהג הסב לתת לנכדתו כדורי "אסיוול", כדורי הרגעה, על מנת למנוע ממנה התנגדות למעשיו. כאשר הייתה נרדמת הילדה, היה פותח את חזייתה, מנשק את איבריה ואף נוגע באיבר מינה.

"סבא הלך ואני מתגעגעת אליו"

במהלך המשפט הגיעה הנערה עצמה לתת עדות. בית המשפט ציין בהחלטתו כי היא נשמעה בוגרת מכפי גילה, אולי עקב נסיבות חייה הקשות. העדות המצמררת מראה כיצד הילדה עוד מכנה את האיש "סבא", ומתארת את מעשיו לאורך השנים. "סבא אמר לי 'בואי לשחק' ודיגדג אותי בבטן מעל הבגדים", אמרה הנערה. "הוא צבט לי את איבר המין ונתן לי נשיקה בפה... הוא נתן לעצמו".

סבא שהורשע ביצוע מעשים מגונים בנכדתו (גלעד שלמור)
הסב הורשע בשורה של עבירות מין. היום בביהמ"ש | צילום: גלעד שלמור

לבית המשפט הוצגו תמונות שצילם הסב את נכדתו, בהן נראים השניים מחובקים ומתנשקים. בהחלטתו קבע בית המשפט שמערכת היחסים שנרקמה בין הנאשם לנכדתו היא "בעייתית וחריגה" ואף ציין את דברי פרקליט הנאשם, כי "חלק מהמעשים היו בהסכמה". פרקליטו של הסב, עו"ד דניאל חקלאי, הוסיף בדיון כי "השינה המשותפת, הצילומים והנשיקות נעשו לפעמים ביוזמתה של הקטינה".

ההגנה הציגה לבית המשפט יומנים שכתבה הקטינה, בהם נכתבו לדברי עו"ד חקלאי, "דברי אהבה וגעגועים". בית המשפט כתב שתוכן היומנים שהוצגו מחזק את הצורך לבחון את עדות הקטינה בזהירות, מאחר שבעדותה במשטרה עולה "יחס תיעוב" כלפי הסב, אך בעיון ביומניה מתגלה תמונה שונה לחלוטין.

"סבא הלך לפני 2 דקות ואני כבר מתגעגעת אליו", כתבה הקטינה ביוני 2007. "אני אוהבת את אבא שלי, אבל הכי הרבה - את סבא שלי. אתמול היה היום הכי טוב בחיים שלי, אתה באת לבקר אותי וכל כך שמחתי אבל אחרי שהלכת בכיתי, משהו מטורף".

הסב זוכה מחלק מהעבירות

בית המשפט זיכה את הסב מעבירות של סחיטה באיומים, הדחה בחקירה, חלק מעבירות התקיפה וחלק מהמעשים המגונים במשפחה, אך הורשע בשלושה מעשים מגונים בקטינה שטרם הגיעה לגיל 14, מעשה מגונה בפומבי, הטרדה מינית ופגיעה בפרטיות.

פרקליטו של הסב, עו"ד דניאל חקלאי, סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי מרשו טוען שאת מירב התלונות בדתה הצעירה מליבה, "פינטזה", כלשונו. "מרשי מודה לבית המשפט על זיכויו מחלק מהסעיפים בהם הואשם. את הסעיפים בהם הורשע יש לבחון ולבדוק אפשרות לערעור בבית המשפט העליון".