בית המשפט המחוזי בירושלים החליט היום (ה') לערוך בחירות מקומיות חוזרות בבית שמש, בעקבות הזיופים שהתגלו במהלך יום הבחירות לפני כחודשיים. ככל הנראה, הבחירות המחודשות ייערכו בתחילת חודש פברואר 2014. תושבי העיר החילוניים שנסעו סמוך לבניין העירייה החלו לצפור במכוניותיהם לאות שמחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

בית המשפט קיבל את עמדת היועץ המשפטי לממשלה לפיה זיופים מתוכננים עלולים היו לפגוע בתוצאות האמת בעיר. "הצדק ניצח", מסר בתגובה להחלטה המועמד החילוני לראשות העירייה שהפסיד בסיבוב הקודם, אלי כהן. "אני שמח לדעת שהדמוקרטיה בבית שמש ניצחה. החברה התקינה והנורמה הישרה ניצחו. עברנו דרך לא קלה אבל אני מאמין שבית המשפט הציב את הצדק בדרך הנכונה מול עינינו".

בית המשפט ציין בהחלטתו כי מחומר הראיות עולה שמדובר בפעילות מאורגנת העולה כדי "שיטה" של ממש, ואף "תעשייה", שכללה מרכיב של תכנון מראש. עוד נקבע, שלא מדובר בפעילות ספורדית או יחידנית אלא בפעילות שהייתה קשורה לפעילים פוליטיים, ושהיא באה על מנת להביא לבחירת אבוטבול. בין יתר הראיות שפירט בית המשפט היו מסרונים שנשלחו סמוך לפשיטת המשטרה על הדירות בבית שמש שבהם נכתב "הנגלה הסתיימה? צריך עוד חברה"; וזמן קצר לאחר מכן "תפסו אותנו. תביא חברה למקום דחוף". בכל הקשור לגרסאות הנחקרים נקבע שמדובר בגרסאות מופרכות, בלתי סבירות ולא אמינות.

"אני מאושר, יש שופטים בירושלים", אמר ריצ'רד פרס, חבר מועצת העיר מטעם מפלגת העבודה, לחדשות 2 Online. "זה ניצחון גדול של הדמוקרטיה בישראל. אני מודה למערכת החוק והמשטרה. אנחנו נלך הפעם מאוחדים ונקפיד על מערכת החוק".

אין תמונה
הקרב מתחיל מחדש. כהן ואבוטבול

מנגד, רבים מתושבי העיר החרדים הביעו היום אי שביעות רצון מקביעת בית המשפט. "שוב הוכח שבית המשפט פוסק לטובת החילונים - זה משולל כל היגיון", אמר לחדשות 2 Online שלמה, תושב העיר.

בניגוד אליו, תושב אחר בעיר, ח"כ דב ליפמן ממפלגת יש עתיד מסר כי הוא "מברך את השופטים על החלטתם לקיים בחירות חוזרות בבית שמש. כבר כמה שנים אנחנו נלחמים על זהותה של העיר בית שמש, מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית כולה. כרגע נתמקד בבחירות החדשות שיהיו נקיות ודמוקרטיות לחלוטין. המנצח של הבחירות יהיה מוסכם ומקובל על כלל אוכלוסיית העיר, ללא שום קשר להגדרה הדתית שלו, מתוך הידיעה כי הוא נבחר באופן הוגן ועל פי חוקי מדינת ישראל".

"פסיקה חסרת בסיס משפטי, מושחתת וגזענית"

לעומתו, יושב ראש מפלגת ש"ס, ח"כ אריה דרעי, הביע ביקורת כלפי ההחלטה: "צר לי שבית המשפט הנכבד בחר ללכת אחרי קמפיין תקשורתי וביטל את ההכרעה הדמוקרטית של תושבי בית שמש. אני סמוך ובטוח כי מועמד ש"ס משה אבוטבול ינצח בשנית ובפער גדול יותר".

ח"כ אלי ישי הצטרף לעמיתו למפלגה, ומסר כי "יש להצטער על החלטת בית המשפט אשר עתידה לגרור את בית שמש למערכת בחירות נוספת, לא נחוצה ולא צודקת. בכוונתי לפעול גם הפעם למען ראש העיר אבוטבול לעזור לו להוביל את בית שמש ותושביה אל עבר עתיד טוב יותר".

גם חבר הכנסת אורי מקלב ממפלגת יהדות התורה התנגד באופן נחרץ להחלטת בית המשפט: "פסיקת בית המשפט המחוזי הינה פסיקה תקדימית חסרת בסיס משפטי מושחתת וגזענית", מסר.

חוזרים לבחירות. בית שמש, ארכיון (צילום: ‏‎Yaakov Lederman/Flash90)
חוזרים לבחירות. בית שמש, ארכיון | צילום: ‏‎Yaakov Lederman/Flash90

בבחירות לראשות עיריית בית שמש לפני כחודשיים גבר משה אבוטבול, איש ש"ס, על אלי כהן שנתמך על ידי הבית היהודי ועל ידי הציבור החילוני בעיר. 52% תמכו באבוטבול לעומת 46% בלבד בכהן.

עם זאת, תומכי כהן טענו כי הניצחון הושג תוך מעשי מרמה וזיופים, והמשטרה עצרה מספר חשודים במעורבות בפרשה. לאחר שהוצגו בפני היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ממצאי החקירה, הוא הגיש ערעור על תוצאות הבחירות לבית המשפט המחוזי בירושלים.