שנה ו-4 חודשים לאחר דריסתו למוות של שניאור חשין ז"ל, גזר הבוקר בית המשפט המחוזי בפתח תקווה 12 שנות מאסר בפועל על טל מור, שהורשע בדריסתו והריגתו של רוכב האופניים ובהפקרתו לאחר מכן. בנוסף נגזרו על מור שנתיים מאסר על תנאי, הוחלט לשלול את רישיונו ל-20 השנים הבאות וכן נגזר עליו תשלום פיצויים למשפחת חשין בסך 30 אלף שקלים.

מור יובל לעונש המאסר כבר היום, והוא צפוי לרצות את עונש המאסר שנגזר עליו בניכוי תקופת המעצר שריצה עד כה. "יש להחמיר בעונשם של נהגים תחת השפעת סמים ואלכוהול", אמר השופט זכריה כספי עם הקראת גזר הדין. "אדם נורמטיבי אינו מתיר אדם להתבוסס בדמו בכביש".

עוד אמר השופט כספי כי הצורך להחמיר בענישה מתגבר "ככל שחולפות השנים ומתרבים המקרים של נהיגה תחת השפעה של סמים ואלכוהול".

בהחלטתו התייחס השופט כספי להתנהגותו במהלך החקירה, ולשינוי הגרסאות שמסר. "התנהגות הנאשם בכללותה היא התנהגות קשה. הסיכונים שנטל על עצמו, ואשר נתממשו, למרבית הצער, היו רבים מאוד ובהמשך התנהל באופן נקלה, כאשר נס מן המקום, כדי למלט את נפשו מידיו של החוק. הוא הוסיף חטא על פשע בשיבוש החקירה", דברי השופט. "הוא לא נטל אחריות על מעשיו ולא הודה בהם. זו גישה לגיטימית, אמנם, אך בדרך הזו מנע מעצמו ליהנות מפירותיה של הודייה. הקשבתי, היטב, לאשר אמר בדברו האחרון. כל ששמעתי היו דברים עמומים ומעורפלים וכאלה שאינם חד-משמעיים".

השופט: "הנאשם נכשל כישלון חרוץ, חוקית ומוסרית גם יחד"

"לכל היותר, אפשר להבין, כי הוא משתתף בצערה של המשפחה הנפגעת בתאונה בה היה מעורב. מעורב ולא אחראי לה. על בסיס קו ההגנה שלו, אוסיף ואומר, לא הבנתי גם את המסר אותו ביקש להעביר לצעירים אחרים", הוסיף השופט. "מכוח המגמה של ההחמרה בעונשיהם של עבריינים כאלה והעלאת רף הענישה, אעשה כך גם עם הנאשם, שנכשל כישלון חרוץ, חוקית ומוסרית גם יחד".

בהקראת גזר הדין התייחס השופט כספי לטענת ההגנה כי הוא מור הוא אדם נורמטיבי לכאורה. "אדם נורמטיבי איננו מתיר אדם אחר להתבוסס בדמו, אדם נורמטיבי לא מדווח כזב לאיש הביטוח, ואדם נורמטיבי אינו מכסה את רכבו לאחר הפגיעה", דברי השופט. "כמו כן, אדם נורמטיבי אינו בוחר לשקר במשטרה, על כן לא אוכל להסכים לטענה כי אדם נורמטיבי הוא".

השופט התייחס בגזר הדין גם לטענת סניגוריתו של מור, עו"ד תמי אולמן, כי התקשורת סיקרה בהרחבה את המקרה של מור עקב נסיבותיו המיוחדות וזהות הקורבן ולמעשה שפטה ואף הענישה את מור בכך. "סיקור בעיתונות או בטלוויזיה הוא עניין לתקשורת עצמה והיא הקובעת את מימדי הסיקור... לא זו השאלה או התהייה הזקוקה בחינה. לדידי, יש מקום לשאול האם ביהמ"ש מושפע מפרסום זה או אחר, מתכיפותו או מימדיו. תשובתי לכך ברורה: אין לתקשורת ולפרסומים בה או לכל שיקול זר, השפעה על מה שנפסק במשפט זה", כתב כספי. בהמשך כתב כי "כדאי להדביק גזר דין זה על קירות בפאבים".

פרקליטתו של מור: "לא מדובר בעונש חמור"

מור והוריו התייצבו היום בבית המשפט כשהם לובשים חולצות שהוכנו במיוחד, ועליהן תמונות של בני המשפחה. עו"ד תמי אולמן, שמייצגת את מור, התייחסה לדברי השופט על כך שמור אינו אדם נורמטיבי ואמרה כי לאורך המשפט הוצגו תחנות בחייו שהוכיחו לבית המשפט כי מדובר בכזה, וציינה כי מור מתכון להגיש ערעור על חומרת העונש.

טל מור עם הוריו, היום בבית המשפט (צילום: עזרי עמרם ,חדשות 2)
טל מור עם הוריו, היום בבית המשפט | צילום: עזרי עמרם ,חדשות 2

"בבית המשפט העליון הוא יטען לחפותו, נלמד את הכרעת הדין ואת גזר הדין", אמרה עו"ד אולמן שהוסיפה כי בעינייה לא מדובר בעונש חמור. "בית המשפט החליט וקבע עונש של 12 שנות מאסר וזה הרבה פחות ממה שהתביעה ביקשה, שביקשה בתיק הזה 20 שנות מאסר. כשהנאשם טוען לחפותו, פתוחה הדרך לדיון נוסף בבית המשפט העליון".

איציק מור, אביו של טל, קיבל את גזר הדין בזעם וסירב להשלים עם הדרך שבה לטענתו התנהלו החקירה והמשפט. "מומחים הוכיחו באופן חד משמעית שלא טל פגע באופניים, אבל המשטרה העלימה את זה", אמר עם צאתו מאולם הדיונים. "העיתונות גזרה את דינו לפי שידעו מה קרה אותו, כל חברי השופט חשין יושבים בבית המשפט העליון, ולמרות שהוא לא בא לבית המשפט צלו נמצא פה".

מור מול אלמנתו של חשין, בדיון הקודם (צילום: חדשות 2)
מור מול אלמנתו של חשין, בדיון הקודם | צילום: חדשות 2

דברי אביו של מור עוררו סערה רבה מחוץ לאולם בית המשפט. "הבן שלך שיקר ושיקר ולא לקח אחריות לאורך שנה וחצי", קרא חברו של שניאור חשין ז"ל לעבר האב. "קחו אחריות, בושה!". גיורא אבן צור, חבר נוסף של חשין ביקש להפריך את טענות האב. "אבא של טל מור אומר עכשיו שהעונש נקבע בגלל שמדובר בבנו של השופט חשין, אבל השופט לא הוציא מילה מאז הפרשה כדי לא להשפיע. אני מזכיר לכולם טל מור היה שיכור ומסומם ודרס והפקיר ונסע בלי רישיון!".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק