הערעור נדחה: בית המשפט העליון הכריע הבוקר בערעורו של הצעיר שהורשע ברצח מעיין ספיר ז"ל ברחובות במאי 2005. שמו של הצעיר בן ה-21 נאסר לפרסום כיוון שהיה קטין בעת ביצוע העבירה. בכך קבע בית המשפט כי הרוצח, שאנס, ביצע מעשים מגונים וחנק למוות את הנערה, ימשיך רצות את מאסר העולם שנגזר עליו.

מקרה הרצח האכזרי של מעיין ספיר בת ה-15 מרחובות, זעזע את המדינה כולה. בגזר הדין שניתן בשנת 2007 השופטים התייחסו לאופיו הבעייתי של המערער שהיה בן 16 בעת ביצוע המעשה, שבחר בספיר באקראי כקורבן. הוא נידון למאסר עולם בגין הרצח ול-15 שנות מאסר בגין עבירות האינוס ומעשה הסדום שביצע בה.

רוצחה של מעיין בבית המשפט, הבוקר
רוצחה של מעיין בבית המשפט, הבוקר | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

מגזר הדין עולה שהצעיר פגש את מעיין בת ה-15 ברחובות כשהייתה בדרך לפגוש חברים, התנפל עליה והחל להכותה עד אובדן חושים. עוברי אורח שהבחינו בו רוכן מעליה ושאלו למעשיו, אך הצעיר השיב כי היא שיכורה והוא עוזר לה.

רצח בלי לאבד את העשתונות

"התנהגות זו של הנאשם הוכיחה כאלף עדים שהיה מצוי אז במלוא עשתונותיו", כתבו השופטים. "ספק אם אחרים, בגירים ממנו ומנוסים ממנו, היו נחלצים מסיטואציה דומה בתושיה כה רבה, שכן המצב שהתהווה על ידי הופעת העדים חייב את הנאשם להתארגנות מיידית, הן מחשבתית, הן נפשית והן מעשית, התארגנות שהנאשם הוכיח כי היה מסוגל לבצעה".

בטיעוניה לעונש בגזר הדין הקודם התייחסו בפרקליטות למעשי הפשע האכזריים שביצע הנאשם ולשובל הקורבנות שהשאיר אחריו. "מעשיו האיומים במנוחה וקיפוד חייה פגעו אנושות, כפי שגם פרשה בפנינו גב' שרה ספיר (אמה של מעיין), בכל המרקם המשפחתי, בהורים ובאחים, שאינם מבינים, כמונו, בין השאר, איך היה מסוגל נער צעיר שהיה כבן 16 באותה עת, למעשים מרושעים ואכזריים במנוחה, שכל חטאה היה בכך שיצאה לעת ערב להפגש עם חברים בקניון סמוך לביתה", לשון גזר הדין הקודם.

למרות גילו הצעיר של הרוצח, והנוהג שלא להטיל מאסר עולם על נער שהיה קטין, בית המשפט החליט להחמיר בעונשו. הבוקר כאמור, הוחלט להשאיר את ההכרעה על כנה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק