אביגדור ליברמן בביקור בקיבוץ נירים (רויטרס)
עד סוף הקיץ ישוב למשרד החוץ? ליברמן | צילום: חדשות 2

עד סוף הקיץ: פרקליטות המדינה ועורכי דינו של שר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן, סיכמו ביניהם כי המשפט בפרשת מינוי השגריר בלטביה ייערך בקצב מהיר מהרגיל, ויסתיים עד אמצע חודש יולי - כך מפרסם הבוקר עיתון "מעריב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשבוע שעבר אישרו שופטי בית משפט השלום בירושלים, בו מתנהל המשפט, את מועדי הדיונים הצפויים בתיק. התאריכים שנבחרו על ידי עורכי דינו של ליברמן והפרקליטות הם תאריכים סמוכים זה לזה, שהאחרון בהם הוא ב-11 ביולי.

למרות זאת, שני הצדדים מקווים לסיים את המשפט כבר בתחילת הקיץ, בטרם יצאו בתי המשפט לפגרה. בממשלה שתושבע היום לא ימונה שר חוץ, זאת כיוון שהתפקיד יישמר לליברמן עד סיום משפטו. אם יזוכה מהאשמות יוכל לחזור לתפקידו תוך מספר חודשים.

האישום נגד ליברמן: מרמה והפרת אמונים

השגריר בן אריה
השגריר לשעבר זאב בן-אריה, ארכיון | צילום: חדשות 2

כתב אישום הוגש נגד שר החוץ לשעבר בגין מרמה והפרת אמונים, בשל מינוי לא תקין של השגריר לשעבר בלטביה זאב בן-אריה. בתיק אין ראיות מספקות כדי להאשים את ליברמן בעבירות חמורות, אך במשרד המשפטים טענו כי מכלול התנהגותו של שר החוץ בפרשה עולה לכדי הפרת אמונים.

פרשת השגריר החלה לפני ארבע שנים כשליברמן ערך ביקור במינסק, בירת בלארוס. במהלך הביקור העביר בן-אריה לידי שר החוץ פתק בו נכתב כי מתנהל נגדו חיקור דין בנוגע לכשירות פעילותה של חברה מסוימת. ליברמן טען בעדותו בפרשה כי הוא קרא את תוכן המכתב ולאחר מכן השליך אותו לשירותים.

עם סיום תפקידו חזר בן-אריה ארצה והחל לעבוד במטה המדיני של ישראל ביתנו. הוא ביקש מליברמן לקבל את מינוי שגריר ישראל בלטביה, אך שר החוץ הפנה אותו להתמודד במכרז הדרוש לכך. בתום ההליך זכה בן-אריה בתפקיד מבין תשעה מועמדים שהתמודדו עליו. בראשות הוועדה הבוחרת עמד סגנו של ליברמן דני איילון.