ספינות של חיל הים במבצע השתלטות (צילום: דובר צה"ל)
ספינות חיל הים בפעילות מבצעית | צילום: דובר צה"ל

מפקד חיל הים לשעבר אלוף במיל' זאב אלמוג (79) הגיש לאחרונה תביעת לשון הרע נגד אלוף משנה במיל' מיכאל (מייק) אלדר בטענה כי הטיח בו הכפשות קשות. בתביעה, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בלוד, דורש מפקד חיל הים לשעבר מאלוף המשנה פיצויים בסכום עתק של 2.6 מיליון שקלים. לטענת אלמוג אלדר כתב עליו בספריו, במאמריו ובאתר האינטרנט שלו כי הוא ביצע פשעי מלחמה, הודח בבושת פנים מתפקידו וכן שאלמוג אחראי למות פקודיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתביעה טוען אלמוג כי "בשרירות לב ובאטימות אין קץ ממשיך אלדר לעמוד מאחורי עלילות השווא השקריות והחמורות מאין כמותן, שאותן הוא הפיץ וממשיך להפיץ כאש בשדה קוצים תוך שהוא משתמש בשפת ביבים, מסית את הציבור ואת דעת הקהל".

לדברי אלמוג הוא נאלץ להתמודד מדי יום ביומו עם הדיפת דברי לשון הרע החמורים שמטיח בו אלדר. בתביעה טוען אלמוג כי הוא "הפך לאיש נרדף על ידי הנתבע וכי הוא אינו מוכן לעבור עוד לסדר היום על מעלליו של אלדר" וכן שבכוונתו לפעול למען שמו הטוב שזוהם.

אלוף במיל' זאב אלמוג (צילום: אתר חיל הים)
אלוף במיל' זאב אלמוג | צילום: אתר חיל הים

"תאוות נקם אובססיבית"

בהמשך כתב התביעה מאשים אלמוג את אלדר כי הוא מונע על ידי תאוות נקם אובססיבית "בשילוב רגשי נחיתות", כלשונו. הרקע לרגשות הנקם, לטענת אלמוג, הוא התקופה בה שירת אלדר תחת פיקודו של אלמוג בעת מלחמת "שלום הגליל". בתביעה כותב אלמוג כי לאחר מבצע של יחידת הנחתות של חיל הים, עליה פיקד אלדר, דרש אלדר לקבל צל"ש על חלקו במבצע.

ועדה חילית שמינה אלמוג בחנה את תפקודו של אלוף המשנה ודחתה מתן צל"ש אישי לאלדר. "שלילת הצל"ש האישי העבירה את הנתבע על דעתו", כותב אלמוג. "הוא לא ידע את נפשו מרוב כעס וחמתו בערה בו. ההזדמנות החד פעמית להיות 'גיבור מלחמה' ירדה לטמיון. אלמוג הפך לאויבו והשנאה כלפיו לאובססיה".

לדברי מפקד חיל הים לשעבר, אלדר הפיץ את הכפשותיו באמצעות הספרים שחיבר, אתר האינטרנט שהפעיל ואף באמצעות הערכים באתר "ויקיפדיה". "בספרו על שייטת 13, יחידה שבה מעולם לא שירת הנתבע, מנסה אלדר לעוות את מפעל חייו של אלמוג", לשון כתב התביעה.

אלוף משנה במיל' מיכאל אלדר (צילום: מייק אלדר)
אלוף משנה במיל' מיכאל אלדר | צילום: מייק אלדר

"מעשה שלא ייעשה המלמד על אכזריות"

בתביעה מצטט אלמוג חלקים נבחרים מהפרסומים הפוגעניים: "לקראת סוף דרכו הורה [אלמוג] לטייח מחדל מבצעי חמור שיש לראות בו, ולו לכאורה, פשע מלחמה". בהמשך מצטט אלמוג את אלדר שכתב "הוגשה תלונה נגדו [נגד אלמוג] למבקר המדינה, בגין הסתרת פשע מלחמה (לכאורה כמובן) ובגין טיוחים (רישום כוזב במסמכי תאגיד)". לפי אלמוג מדובר בהאשמה אשר חוצה את כל הגבולות האפשריים. בפרסום אחר מאשים אלדר את אלמוג באחריות למותם של שלושה מלוחמי השייטת בזמן מלחמת ההתשה. "מדובר בהאשמה חמורה מאין כמותה", טוען אלמוג ומוסיף: "אלדר עושה מעשה שלא ייעשה המלמד על אכזריותו ועל חוסר אנושיותו שאינן יודעות גבולות".

לטענת אלמוג, הכפשותיו של אלדר באו לידי ביטוי גם בערך שנכתב על מפקד חיל הים לשעבר באתר "ויקיפדיה". בתביעה כותב אלמוג כי ניסיונותיו של אלדר לשכתב את הערך של אלמוג נתקל בחומת הבקרה של האתר. "למגינת ליבו של הנתבע הסתבר לו כי הבקרה הפנימית של עורכי ויקיפדיה ערוכה למנוע השתלטות גורמים עוינים על ערכים. עורכי ויקיפדיה התריעו בפני אלמוג על מתקפה השטנית של אלדר", נטען

את טענותיו מסכם אלמוג באומרו כי "אין זו סתם עוד הצאת דיבה, מדובר בניסיון 'חיסול'". על נזקיו מציין אלמוג כי ההשתלחויות הסבו לו "נזקים חמורים לאין שיעור, לרבות פגיעה אנושה בשמו הטוב ובמוניטין שלו שאין במילים כדי לתארה". כאמור, אלמוג תובע מאלדר פיצויים אסטרונומיים בסכום של 2.6 מיליון שקלים.

אלוף משנה במיל' מיכאל אלדר סירב להגיב לידיעה.