ג'וליאן סופיר, רוצחו היהודי של נהג המונית הערבי תייסיר קראקי, פטור מאחריות פלילית עקב מצבו הנפשי. כך קבע היום בית המשפט המחוזי בתל אביב לאחר שהתקבלה חוות הדעת הפסיכיאטרית בעניינו. בעקבות ההכרעה פרצה מהומה באולם, ובני משפחתו של קראקי השתוללו במקום.

"לאחר שנתיים של דיונים וחוות דעת של פסיכיאטרים", אמר עו"ד טל גבאי, פרקליטו של סופיר, "הוחלט כי הוא כשיר לעמוד לדין אך פטור מאחריות פלילית, כמו ילד בן חמש. למעשים שלו אין רקע לאומני. באותה מידה הוא היה יכול לרצוח ג'ינג'ים".

"מרשי חולה בסכיזופרניה", הוסיף עו"ד יהודה פריד המייצג גם הוא את סופיר. "זוהי מחלה שלא מחלימים ממנה. כרגע המחלה במצב רדום, אך בעת ביצוע הרצח הוא היה תחת התקף. כשמדברים איתו לפעמים הוא עונה בהיגיון, אך אין זה אומר שבעת ביצוע הרצח הוא היה שפוי בדעתו".

"בגלל שזה ערבי אומרים שהוא משוגע"

קולות זעקותיהם של בני משפחתו של קראקי נשמעו בכל בית המשפט. "אם זה היה ערבי שרוצח יהודי היו הורסים אותו - בגלל שזה ערבי אומרים שהוא משוגע", אמר בן דודו של תייסיר. אשתו של קראקי לא הצליחה לעצור את דמעותיה ונשכבה על רצפת בית המשפט כשהיא צועקת "אנא מג'נונה" (אני משוגעת).

חנינה לג'וליאן סופיר שרצח את נהג המונית תייסיר (צילום: חדשות 2)
המשפחה מאשימה באפליה | צילום: חדשות 2

בשלב זה יועבר סופיר לבית חולים פסיכיאטרי, שם יקבל חוות דעת לגבי המשך הטיפול בו, אך לכלא הוא לא יילך. ייתכן כי בית החולים ישאיר אותו לטיפול מממושך, אך קיימת אפשרות כי ישוחרר לביתו.

מקרה כזה, בו פוטרים רוצח מאחריות פלילית, הפך "אופנתי" בקרב עורכי הדין לאחרונה. גם עורכי הדין של ת', הנער שרצח את עורכת הדין ענת פלינר טענו כי הוא מפגר ואינו אחראי למעשיו. עורכי הדין של עדי בניטה, רוצחת טליה אברמוביץ', טוענים כי בעת ביצוע הרצח היא לא היתה בדעה שפויה.

24 דקירות סכין

סופיר עלה על מוניתו של קראקי בירושלים בחודש מאי 2007. הוא וידא כי הנהג ערבי וביקש ממנו שיסיעו לנתניה. כאשר הגיעו ליעדם אמר סופיר לקראקי כי הוא עולה לדירתו כדי להביא כסף לתשלום דמי הנסיעה.

בשלב זה, על פי כתב האישום, הוא נטל סכין מטבח בעלת להב של כ-20 סנטימטר והכניס אותה לתיקו. הוא חזר למונית והורה לנהג להמשיך בנסיעה לתל אביב. כשהגיעו לרחוב יונה הנביא, הציע לקראקי לעלות לדירתו לשתות קפה. הנהג שביקש לעשות את צרכיו עלה לדירה. כשיצא מחדר השירותים, המתין לו סופיר מול דלת השירותים כשהוא אוחז בסכין ודקר אותו בצווארו ובעורפו כ-24 פעמים.

לאחר שקראקי התמוטט, חיפש סופיר בכיסיו כסף, נטל מכיסו כ-60 שקל וכן את מפתחות המונית. הוא יצא מהדירה ונהג עם המונית לנתניה.