חיזבאללה נתפס כאיום על ארה"ב (צילום: רויטרס)
פעיל חיזבאללה | צילום: רויטרס

לפני חמישה חודשים הותר לפרסום כי חאלד קשקוש, סטודנט לרפואה שלמד בגרמניה, מואשם במגע עם סוכן חיזבאללה ובגיוס כספים לטובת הארגון. בכתב האישום המפורט תוארה השתלשלות העניינים וכיצד קשקוש החל בסיוע לארגון העוין, כשתחילת ההתקשרות נוצרה בגרמניה. היום נגזר דינו - ארבע שנות מאסר בפועל. כמו כן נגזרו עליו שנתיים מאסר על תנאי ועוד קנס של 70 אלף שקל.

במהלך לימודיו נפגש קשקוש עם מוחמד האשם המכונה "מאזן", אזרח לבנוני המשתייך לארגון החיזבאללה. במפגשים ביניהם שוחחו השניים על המלחמה בין ישראל לחיזבאללה. מאזן אמר כי כל אחד צריך לסייע לארגון החיזבאללה במלחמתו עם ישראל וקשקוש הסכים עם הדברים. עוד הוסיף מאזן כי הסיוע שלו חשוב מאחר שהוא מישראל ומסר לקשקוש סכום של 2,000 אירו.

במהלך המפגש ולאחר שקשקוש סיפר לו על ההתמחות שעבר בבית החולים בילינסון בפתח תקווה, ביקש מאזן מהנאשם לבדוק אפשרות שיעבוד בבית החולים רמב"ם בחיפה. זאת מכיוון ששם, לדבריו, אושפזו הרבה פצועים מהמלחמה. עוד ביקש מאזן מקשקוש להרחיב את היכרויותיו עם רופאים, להשתתף בהשתלמויות ולהעמיק את המעורבות שלו בבית החולים. בתום המפגש קיבל קשקוש ממאזן 2,000 אירו.

על פי כתב האישום, בחודש אפריל 2007, או בסמוך לכך, בעיר פרנקפורט בגרמניה, לאחר שנדברו בדואר אלקטרוני, פגש קשקוש שוב במאזן. במהלך המפגש, לבקשת מאזן, מסר קשקוש פרטים שונים אודות אנשים הלומדים או מתגוררים בגרמניה ושמוצאם מקלנסווה, וכן אודות בעיותיהם הכלכליות, שימושם בסמים, נטיותיהם להשקפה לאומנית או היותם דתיים. בתום המפגש הזה שילם מאזן לקשקוש 4,000 אירו. במפגש אחר הנחה מאזן את קשקוש לאתר אנשים עם בעיות כלכליות שיגרמו להם להתגייס עבור ארגון החיזבאללה.

כאמור, בית הדין גזר על קשקוש ארבע שנות מאסר. חוסיין אבו חוסיין, פרקליטו של קשקוש אמר בתגובה: "נראה לי שגזר הדין נוטה לחומרה. מדובר בסטודנט שמעד, ובית המשפט ראה את זה בחומרה. אני רוצה לקוות שבתי המשפט לא מושפעים מהמציאות הביטחונית בעזה, אך ייתכן שכן מפני שמדובר באווירה מתלהמת שחוצה גבולות, ויכול להיות שהיא מגיעה למסדרונות בתי המשפט".