רצח במרכז קליטה בנהריה
הרוצח ואשתו ז"ל | צילום: חדשות 2

"ברצף מעשים, בחשכת הליל, קטל את חייה של אשתו ב-28 דקירות סכין והרג את בתו יחידתו, אשר כה אהב". התיאור הקשה הזה מופיע בגזר הדין של בית המשפט המחוזי בחיפה, שגזר הבוקר עונש מאסר עולם ועוד 20 שנות מאסר על באביה גססה, תושב נהריה בן 35 שהורשע ברצח אשתו ובהריגת בתו בת השמונה. גזר הדין ניתן במסגרת הסדר טיעון.

גססה עלה לישראל בספטמבר 2005 יחד עם אשתו קאנו ובתם היחידה האימנאיוט. על פי כתב האישום, המשפחה התגוררה בקומה החמישית במעון הקליטה "תפוז" בנהריה. בתאריך ה-7 בספטמבר 2007 סמוך לשעה 02:00 לפנות בוקר התעורר גססה משנתו, לקח סכין באורך כ-20 ס"מ, ניגש אל אשתו שישנה במיטתה ודקר אותה בצווארה 13 פעמים.

"לאחר שהחל לדקור את המנוחה, היא התעוררה משנתה, אחזה בידו השמאלית של הנאשם והחלה לצעוק", נכתב בכתב האישום. "הנאשם לא שעה לצעקותיה והמשיך לדקור אותה בסכין, בכף ידה השמאלית וכן דקר אותה שלוש דקירות בבית החזה ו-11 דקירות בפניה".

"בן אנוש יתקשה להבין את הזוועה"

רצח במרכז קליטה בנהריה
זירת הרצח בנהריה | צילום: חדשות 2

בתו של גססה שישנה סמוך לאמה התעוררה לשמע הזעקות. היא תפסה את אביה ברגלו ואז הוא אחז בה והרים אותה בידיו. הבת צעקה "באבי, תעזוב אותי", אולם האב השליך את בתו מחלון חדרם שבקומה החמישית. מיד לאחר מכן התקשר לאחותה של אשתו וסיפר לה שרצח את אשתו. עוד בטרם הגיעו כוחות ההצלה למקום, האישה והילדה מתו.

גססה נאשם תחילה בביצוע שתי עבירות של רצח. הצדדים הגיעו להסדר טעון, במסגרתו הודה גססה בכתב אישום מתוקן בעבירות של רצח אשתו והריגת בתו. על פי ההסדר, על גססה נגזר עונש של מאסר עולם על עבירת הרצח ו-20 שנות מאסר על הריגת בתו, מתוכן 10 שנים במצטבר לעונש של מאסר עולם ו-10 שנים בחופף.

השופטים אב"ד סגן הנשיא אילן שיף והשופטות חני הורוביץ וצילה קינן ציינו בגזר הדין כי מעשיו של הנאשם מזעזעים בחומרתם. "לא בכדי התקשה להסביר את מעשיו הזוועתיים, שהרי כל בן אנוש יתקשה ליתן הסבר למעשי אדם הרוצח את אשתו ואחר כך משליך את בתו מבעד לחלון הקומה החמישית", כתבו השופטים. "בפרט אמורים הדברים לגבי מי שלפי הראיות, טיפל בבתו במסירות ודאג לכל צרכיה, באהבה רבה".

האב: "הלוואי שלא הייתי שורד"

רצח במרכז קליטה בנהריה
כוחות ההצלה מחוץ למרכז הקליטה | צילום: חדשות 2

שופטי ההרכב הבהירו כי בהתחשב בנסיבות המזעזעות, הגיעו הצדדים לידי הסכמה ראויה כי על גססה יוטל עונש מקסימלי בגין עבירת ההריגה. השופטים ציינו כי הצדדים הביאו לידיעתם את הנסיבות שהביאו אותם לבקשה המשותפת כי מתוך 20 שנות המאסר שיושתו על האב בגין עבירת ההריגה "רק" 10 שנים יצטברו לעונש מאסר העולם בציינם כי מעשה הרצח ומעשה ההריגה בוצעו ברצף אחד.

הם הדגישו כי גססה בא על עונשו הן בפציעתו הקשה עקב ניסיון ההתאבדות בשל מעשיו, והן בענישה שהביא על עצמו במעשה הרצח וההריגה. בהקשר זה ציינו השופטים כי מהדהדת באוזניהם אמירתו של גססה בדברו האחרון: "הלוואי שלא הייתי שורד".