השר יעקב נאמן
השר יעקב נאמן | צילום: חדשות 2

שר המשפטים יעקב נאמן הודיע היום כי הוא אינו מתכוון להאריך את תקופת ההתמחות למתמחים בעריכת דין, וזו תישאר שנה אחת בלבד. נאמן

במושב הפתיחה של כנס לשכת עורכי הדין באילת סיפר נאמן כי בימים הקרובים יגיש צוות, בראשות מנכ"ל משרד המשפטים ד"ר גיא רוטקופף, את המלצותיו באשר לשינוי מבנה ההתמחות ומתכונת בחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין.

"העלאת רמת מקצוע עריכת הדין צריכה להתבצע בכל המישורים ולא רק בזווית אחת", אמר נאמן, "החל מתנאי הקבלה לפקולטות ולבתי הספר למשפטים, הלימודים בבתי-הספר, הסמכת עורכי הדין, קביעת חובת השתלמות לעורכי דין, ואפילו מתן תארי מומחה לעורכי דין בתחומים מסוימים כדי שהציבור יידע מה ההתמחות של עורך דין. ואולם כדי להשיג את השינוי הנכסף באיכות המקצוע, הדבר צריך להיות הדרגתי ובשלבים".

"יותר נזק מתועלת"

נאמן נימק את התנגדותו להארכת תקופת ההתמחות לשנה וחצי או שנתיים, על-פי המלצות ועדת גרסטל מ-2002, בכך שהארכת ההתמחות תגרום להקטנת מספרם של המאמנים הפנויים לאמן מתמחים בשוק, "והדבר יגרום יותר נזק מתועלת".

בין הצעדים שעליהם תמליץ ועדת רוטקופף יהיה, עם זאת, שינוי מתכונת בחינות ההסמכה בכתב וביטול הבחינה בעל-פה.

"היום הסטודנטים נבחנים רק על פרוצדורה משפטית", אמר נאמן. "מתכונת הבחינות הנוכחית איננה בודקת יכולת ניתוח והבנה משפטית של הנבחן. לכן בכוונתנו להרחיב את בחינות ההסמכה גם לנושא הדין המהותי ולבדוק את כושר הניתוח המשפטי של הנבחן. הסטודנטים ייבחנו על הלכות, פתרון מקרים שנבחנו בבתי המשפט, ולא רק ישננו מועדי הגשת כתבי בית דין לבתי המשפט".

הבחינה בעל-פה תבוטל, מאחר שלדעת נאמן היא "איננה שוויונית, שכן מדובר בהתרשמות סובייקטיבית מנבחן מסוים, ומשום שהשאלות שנשאלות שונות זו מזו".

נאמן ציין עוד כי יורחב מערך הפיקוח על המתמחים והמאמנים, ולשם כך ימונה נציב פיקוח על ההתמחות. תיקוני החקיקה בעניין זה יובאו בקרוב לוועדת השרים לחקיקה.

דורון ברזילי, ראש לשכת עורכי הדין מסר בתגובה: "הופתענו מעמדתו של כבוד שר המשפטים, מר יעקב נאמן, בנושא הארכת תקופת ההתמחות. הצפת מקצוע עריכת הדין, שמירה על איכותו ומקצועיותו מחייבת את הארכת תקופת ההתמחות. ההצעה זכתה לתמיכה גורפת מקיר אל קיר. מדובר בצורך מחויב המציאות, ואנו נפעל בכל כוחנו על מנת שמסקנות ועדת רוטקופף אכן תכלול המלצה להאריך את תקופת ההתמחות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק