פרשת רצח מוכרת הפרחים: עסקת הטיעון לא השאירה מקום לספק, אך היום רשמית שלח בית המשפט המחוזי בתל אביב את ולנטין שוורצה (דוד שוורץ), עולה מגרמניה שעבד בחנות הפרחים של רחל ג'אנו ז"ל, ברציחתה לפני כשנה. שוורצה הורשע במסגרת עסקת טיעון בסעיפים של רצח בכוונה תחילה, רצח במהלך ביצוע עבירה, הצתה ושהייה בלתי חוקית בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שנה ושלושה חודשים לאחר שנעצר, נגזר עונשו של שוורצה, שהורשע ברצח בכוונה תחילה של רחל ג'אנו בת ה-62, במהלך ניסיון שוד שנכשל, והוטל עליו גם תשלום פיצויים לאמה של המנוחה ולשלושת ילדיה בסכום המירבי שקבוע בחוק, 285 אלף שקלים לכל אחד. בכך, מגיע סכום הפיצויים שיושלמו להם למעל למיליון שקלים. כמו כן, נגזרו על שוורצה חמש שנות מאסר נוספות, שירוצו בחופף למאסר העולם, ולכן לא יתווספו למיניין השנים שיוחזק בכלא.

הרכב שופטי המחוזי, בראשות השופט גלעד נויטל, הסבירו את החלטתם בעניין הפיצויים שהשיתו על שרווצה. "גם תשלום פיצוי בסכום המקסימלי הקבוע בחוק לא יוכל למלא את החלל העמוק שנפער בחיי בני משפחת המנוחה עקב הרצח", כתבו השופטים, "ולא יוכל לתקן את הנזק והסבל שנגרמו כתוצאה מאובדן חייה, ואולם, לפחות את שניתן לעשות מבחינת גובה סכום הפיצוי שניתן לפסוק בגזר דין פלילי - פסיקת פיצוי בסכום המקסימלי שבחוק - את זאת נעשה אנו בגזר דין זה".

"אנחנו שמחים שהצדק נעשה ושהוא קיבל את העונש הקבוע בחוק", אמרה הבוקר בתה של הקורבן בבית המשפט. 

חנק את הנאשמת ששאלה: "דוד, למה?"

על פי כתב האישום המתוקן, לו הסכימו גם סנגוריו של הנאשם, שוורצה הגיע מגרמניה, ובעת הרצח אשרת התייר של המורשע כבר פגה והוא היה למעשה שוהה בלתי חוקי בארץ. הנאשם נהג לבצע עבודות מזדמנות וכך הכיר גם את ג'אנו. המנוחה נהגה להיעזר בנאשם בעבודות שונות בחנות שבבעלותה, ולעיתים הייתה מזמינה את הנאשם לדירתה שם הייתה מכינה לו ארוחות ונעזרת בו בעבודות שונות.

במהלך חודש אוקטובר 2011 הנאשם חפץ לנסוע לארה"ב, והוא החליט להשיג את הכסף הדרוש לנסיעה על ידי גניבת סכום של כמה אלפי שלקים מג'אנו. כשהשניים נפגשו והמנוחה ביקשה משוורצה לתקן מאוורר מקולקל, ובמקביל הכינה לו ארוחת צהרים. לאחר שסיים הנאשם את תיקון המאוורר, נכנסה המנוחה לשירותים. בשלב זה הנאשם גנב מתיקה של המנוחה כ-5,000 שקלים. כאשר יצאה המנוחה מהשירותים היא הבחינה בנאשם מניח את תיקה על הרצפה והבינה כי הנאשם נטל את כספה. בתגובה היא אמרה לו שבכוונתה להתקשר למשטרה, והסתובבה על מנת לקחת את הטלפון הנייד שלה.

פנתה לרוצח ושאלה - "דוד, למה?". ג'אנו (צילום: באדיבות ידיעות אחרונות)
פנתה לרוצח ושאלה - "דוד, למה?". ג'אנו | צילום: באדיבות ידיעות אחרונות

הנאשם הרים את מנוע המאוורר וזרק אותו בחוזקה לעבר ראשה של המנוחה שפגע בה מעל לעורף והפיל אותה על הרצפה. אז חנק שוורצה את צווארה בשתי ידיו, אך לא הצליח לגרום למותה. ג'אנו פנתה אליו בזמן שניסה להמיתה ושאלה אותו - "דוד, למה?". אחר כך נטל הנאשם את כבל החשמל של המאוורר, כרך אותו סביב צווארה של המנוחה, וחנק אותה בחזקה בצווארה. לאחר מכן לקח הנאשם סכין מטבח ודקר את המנוחה מספר דקירות בחזה ובאזור הצוואר. שרווצה לא הסתפק רק בכך והניח בגד שהיה על הרצפה על ראשה תוך שהוא מגלגל את קצוות הבגד ודוחף אותו לתוך פיה.

כדי לוודא את מותה של המנוחה, ועל מנת למנוע את גילוי מעשיו, החליט שוורצה לשרוף את הדירה ברחוב אבן גבירול בתל אביב. לאחר שהאש החלה להתפשט בדירה, יצא ממנה שוורצה כשהכספים שנטל מן המנוחה ברשותו.