במרכז אחת הפרשות בהן מואשם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט עומד משה (מוריס) טלנסקי, איש עסקים יהודי-אמריקני.

על פי האישום, העביר טלנסקי לאולמרט במהלך 1997-2005 סכום מצטבר של יותר מ-600 אלף דולר, בהעברות בנקאיות ובמעטפות. חלק מהכסף הועבר ל"קופה סודית" שניהל מקורבו, עו"ד אורי מסר. במקביל פעל אולמרט - אז שר בכיר בממשלה - לקידום עסקיו של טלנסקי.

מערכת היחסים בין השניים החלה בשנות ה-90. במהלך כהונתו כשר הבריאות, הכיר אולמרט את טלנסקי,שהתפרנס, בין השאר, מגיוס כספים ובמתן ייעוץ בתחום גיוס הכספים לארגונים בעלי זיקה לישראל או לעם היהודי.

טלנסקי, כך נטען, סייע לאולמרט במימון ובגיוס כספים למערכת הבחירות לראשות עיריית ירושלים בשנת 1993. ארבע שנים לאחר מכן, העביר טלנסקי בהעברה בנקאית לחשבון הבנק האישי של אולמרט ורעייתו, בבנק הפועלים בירושלים, סכום מזומן בסך של 140,500 שקלים. בתום מערכת הבחירות, נותר בחשבון עמותת "ירושלים המלוכדת בראשות אהוד אולמרט 1998" חוב בגובה של כ-1.7 מליון שקל. גם הפעם נרתם טלנסקי ועזר בכיסוי החוב.

במהלך הבחירות המקדימות לראשות תנועת הליכוד שהתקיימו בשנת 1999, העביר טלנסקי, מחברות שבבעלותו, סכומי כסף לחשבונות הקשורים לעמותה שנוהלו על ידי עו"ד מסר - בסכום כולל של 110,000 אלף דולר ו-25 אלף לישט. בנוסף, תרם טלנסקי לקמפיין של אולמרט, תרומות אישיות, בשמו ובשם בני משפחתו, בסכום כולל של 30 אלף דולר.

דולרים במעטפות

מוריס טלנסקי (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

על פי האישום, במהלך השנים 2005-2003, בתקופת כהונתו של אולמרט כשר התמ"ת, וכשר התקשורת, ובחלק מהתקופה גם כשר האוצר - העביר טלנסקי לאולמרט סכומי כסף נוספים בסכום מצטבר של יותר מ-100 אלף דולר. העברת הכספים תואמה עם מנהלת לשכתו שולה זקן, היא התבצעה במזומנים, ובדרך כלל במעטפות.

בתחילת שנת 2004, הצטרף טלנסקי כשותף בחברה לייצור ושיווק של מקררי "מיני-בר" למלונות ובתי עסק. טלנסקי פנה לאולמרט, שהיה שר התמ"ת, בבקשה שיסייע לו לשווק את מוצרי החברה.

הסיוע של אולמרט לטלנסקי, כך נטען, נעשו תוך שהוא יודע שהוא מצוי בניגוד עניינים מהותי בין מחויבותו האישית העמוקה לאיש העסקים, בין היתר עקב קבלת כספים ממנו בסכומים נכבדים, שהוסתרה מעין כל, לבין מחויבותו למילוי תפקידיו הציבוריים כנאמן הציבור, ללא משוא-פנים ותוך שקילת שיקולים של טובת הציבור בלבד. 

 

היום הגורלי של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

ההסתבכויות של אולמרט: ראשונטורס, טלנסקי ומרכז ההשקעות

האם ראש הלשכה לשעבר שולה זקן תורשע שוב?

 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק