המכתב שהחל את פרשת ניסו שחם נחשף לראשונה: לאחר שהבוקר הוגש כתב אישום נגד מפקד מחוז ירושלים לשעבר של המשטרה בגין ביצוע מעשים מגונים והטרדה מינית, אנו מציגים הערב (ב') את המכתב שכתבה שוטרת במשטרת ישראל והחל את הפרשה. הערב נודע ששחם צפוי לפרוש מתפקידו כבר בימים הקרובים, לאחר ששוחח עם השר אהרונוביץ' והמפכ"ל דנינו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ביוני 2012, שלחה שוטרת במשטרת ישראל לראש מח"ש, עו"ד אורי כרמל, מכתב תלונה בעניינו של ניסו שחם. כותרתו של המכתב - "ביצוע מעשה מגונה על ידי מפקד מחוז ירושלים תוך ניצול מרות".

"אני משמשת כשוטרת במשטרת ישראל והלוואי והיה לי האומץ להיחשף", פתחה השוטרת את מכתבה. "לאחרונה התוודעתי לסיפורה המזעזע של שוטרת שהגיעה לפני זמן מה ללשכתו של מפקד מחוז ירושלים, ניצב ניסו שחם, לריאיון. בתום הריאיון, סגר מפקד המחוז את דלתו ונישק את השוטרת בכוח בניגוד לרצונה".

כותבת המכתב המשיכה לתאר את השתלשלות האירועים אחרי ההטרדה לכאורה. "השוטרת ההמומה מהמעשה יצאה היסטרית ובוכה מהחדר, דיווחה על האירוע מיידית למפקדה וסיפרה על האירוע לשוטרים נוספים קרובים בתחנה", כתבה. "גם הפעם הדברים טויחו והחלו ניסיונות להרגיע את השוטרת, גם על ידי שחם עצמו, שלא הפסיק לשלוח לשוטרת מסרונים לטלפון האישי. השוטרת מצידה הראתה את ההודעות לחבריה מהתחנה".

בהמשך האשימה השוטרת את שוטרי מחוז ירושלים בהתעלמות מהמקרה, שלטענתה היה ידוע לרבים מהם. "יש לא מעט שוטרים במחוז ירושלים שמכירים את האירוע, אך משום מה הדברים מנוהלים כמו ארגון פשיעה סגור", הטיחה. "שיחה דיסקרטית עם קצין בכיר במחוז תטיל אור על האירוע החמור והמזעזע".

מכאן היא עברה לבקשה למעשים בפועל. "לאור העובדה שלמפקד המחוז זרועות רבות שמגיעות גם למח"ש, החלטתי להפנות את המכתב ישירות אליך, ראש מח"ש, בתקווה שתשים קץ להתנהגות הפושעת הזו", כתבה. "אני דוברת אמת. אין זו עלילת שווא. לא ייתכן שבמדינה מתוקנת מפקד מחוז במשטרה מתנהג בבריונות וכמו אחרון הפושעים בארץ".

שחם מסר לחוקרים שמות של שוטרות קיים עמן יחסי מין

בחקירתו הראשונה של שחם, החוקרים הציגו לו את המכתב האנונימי של השוטרת. שחם עצמו העלה בפני החוקרים את נושא המין בהסכמה, וכדי לחזק את טענתו הוא עצמו נתן לשוטרים שמות של שלוש שוטרות שעימן קיים יחסי מין בהסכמה מלאה. אלא שלימים נראה ששחם מעט הצטער על כך שנתן לחוקרים "על מגש של כסף" את שמות השוטרות.

לאחר הגשת כתב האישום נגדו הבוקר, צפוי ניצב שחם לפרוש מהמשטרה. הוא שוחח בנושא עם השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ועם מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו, ואף הגיש את מסמכי הפרישה כבר לפני כחודשיים.

עורך דינו של שחם, בועז בן צור מסר בתגובה כי "שחם ייצא למאבק הן בנוגע לטענות שמועלות נגדו והן לאופן הפסול בו התנהלה החקירה שכללה איומים מפורשים על עדים. ניצב שחם משוכנע שבסוף ההליך יימצא שלא נפל פגם במעשיו".

"יצר קשרים בעלי אופי מיני עם שוטרת צעירות"

כתב האישום שהגישה המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה לבית משפט השלום בירושלים נגד שחם מתמקד בעבירות של מרמה והפרת אמונים, מעשים מגונים והטרדה מינית. על פי כתב האישום, במהלך שירותו במספר תפקידי קצונה בכירים במשטרת ישראל, יצר שחם קשרים בעלי אופי מיני עם שוטרות צעירות הכפופות לו. הקשרים כללו התקשרויות טלפוניות אינטנסיביות בין מפקד המחוז לשעבר לשוטרות הזוטרות, כמו גם מפגשים מיניים מזדמנים שהתקיימו לעיתים במשרדו של שחם, ברכבו או במתקן משטרתי אחר.

כתב האישום מתאר את יחסיו של מפקד המחוז לשעבר עם שמונה שוטרות, ואת ניגוד העניינים שיצר כשקיבל החלטות בעניינן, בשעה שעתידו במשטרה תלוי בכך שישמרו בסוד את היחסים. עוד מפרט כתב האישום עבירות נוספות בהן מואשם ניצב ניסו שחם, בהן מעשה מגונה שלא בהסכמה ותוך ניצול מרות בשתי שוטרות, כמו גם הטרדה מינית תוך ניצול מרות של שוטרת אחרת.

בחודש שעבר דחה שחם את עסקת טיעון שהוצעה לו, שלפיה יודה בהפרת אמונים, ובתמורה יימחקו כל עבירות המין מכתב האישום נגדו. שחם, שתחילה הסכים לעסקה, החליף את צוות ההגנה ואז החליט שלא להסכים לעסקה. לטענתו, הוא לא עבר כל עבירה פלילית אלא לכל היותר עבירות משמעת, ולכן הוא רוצה להיאבק על צדקתו ולטהר את שמו בבית המשפט.

בהכנת הידיעה השתתף משה נוסבאום.