8 חודשי מאסר על תנאי ו-5,000 שקלים בלבד. זה העונש שפסק בית המשפט לגבר שהורשע בביצוע מעשים מגונים באחייניתו במשך 6 שנים וחצי, מאז הייתה 11. הסיבה: בית המשפט הקל בעונש בשל מצבו הבריאותי של האיש, החולה במחלת הסרטן. "הוא זקוק היום לרחמי השמיים ורחמי בית המשפט", כתבה השופטת. "רחמי בית המשפט יקבלו ביטוי בגזר הדין ואני מקווה שגם השמיים יחוסו עליו".

סיפור ההתעללות שעברה המתלוננת, ד' ממרכז הארץ, אינו פשוט. כשהייתה ילדה, מאז הייתה בת 11, נהג דודה להסיע אותה לחברותיה. אולם לאחר זמן מה, החל הדוד לנצל את הנסיעות על מנת לממש את סטיותיו. הדוד היה מבצע בעצמו מעשים מיניים בעת שד' הייתה עימו ברכב ומציע לה כסף עבור שתיקתה.

ה"מחירון" של המעשים המגונים

בהמשך אף ביצע באחייניתו מעשים מגונים, כל זאת תוך כדי נסיעה. אפילו היה לו "מחירון", עבור כל סטייה שהיה מבקש מ-ד' לממש עבורו: 20 שקלים עבור כל פעם שהיא יושבת לצידו בזמן המעשים; 50 שקלים אם גם תסתכל עליו בעוד הוא נוגע בעצמו; ו-100 או 150 שקלים אם תסכים שיבצע בה מעשים מגונים.

ד' לא ידעה כיצד להתמודד עם ההתעללות המינית, שהותירה אותה במצב נפשי קשה. להוריה לא סיפרה, מצבה החברתי הלך והידרדר והיא החלה להזניח את גופה. "עברתי שש שנים של ייסורים", היא משחזרת, "ההורים שלי התמודדו עם אנורקסיה שלי, עם נשירה מהלימודים ולא הסכימו לגייס אותי לצה"ל".

לאורך התקופה, היה עושה הדוד שימוש במחלתו כדי לזכות באהדתה של ד'. "אני בתור ילדה ריחמתי עליו, האינסטינקט אומר לרחם. הוא מסכן - הבנאדם עם סרטן". בהמשך, ישתמש הדוד במחלתו גם בטיעוניו מול בית המשפט.

אולם אחרי 6 שנים וחצי, כשהגיעה לגיל 17, החליטה ד' שהיא לא יכולה יותר. בהמלצת עובדת סוציאלית שטיפלה בה, היא הגישה תלונה במשטרה. הדוד נעצר והוגש נגדו כתב אישום בגין מעשים מגונים.

ניצל את רצון הקטינה לדגמן. אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
שש שנים של התעללות מינית. אילוסטרציה | צילום: רויטרס

במשך תקופת ההתעללות, נזהרה ד' שלא לספר לאביה על מעשיו של הדוד, בעלה של אחותה של אמה, משום שידעה שהוא יגיב בחריפות. אך אחרי שהתלוננה במשטרה, הפך הדבר לבלתי נמנע והאב תקף את הדוד בדקירות ומוט ברזל. הדוד נזקק לטיפול ושיקום בבית החולים, האב נשלח לכלא.

"עורך הדין שלו צלב אותי בכל דיון"

את המשפט עצמו מתארת ד' כחוויה קשה וממושכת. "לא ידעתי מה מחכה לי. לא ידעתי ש-6 שנים אני פשוט אהיה באוויר, אהיה עוד מספר, אף אחד לא יודע בכלל מה עם התיק הזה", היא מספרת בכאב. "אני מתקשרת לשאול את הפרקליטה שמטפלת, מסתבר שהיא יצאה לחופשת לידה. מסתבר שאף אחד לא מטפל לי בתיק".

מנגד, מתארת ד' כיצד דודה בעל האמצעים שכר עורכי דין מהשורה הראשונה: "עורך הדין היה צולב אותי בכל דיון. הוא שאל את אותן שאלות כל כך הרבה פעמים שהתחלתי לחשוב שאולי זה לא היה באמת".

"איזה מזל שיש את אלוהים - זה מחליף את מערכת המשפט"

בתום המשפט, הורשע הדוד בביצוע מעשים מגונים. למרות שהשופטת מציינת את העבירות של הדוד בגזר הדין, מפרטת את ה"מחירון" שהציג לד' בעבור סטיותיו המיניות, ומציגה חוות דעת לפיה ניצל את מחלתו כדי לעורר אהדה - טוענת השופטת כי לא הוכח קשר בין מעשיו לבין המשבר הנפשי אליו נקלעה ד', וגוזרת על הדוד את העונש הקל בלבד.

גם הפרקליטות הסכימה עם חלק מטיעוניה של ד', ובשלב הטיעונים לעונש, ביקשה לגזור עונש מאסר בפועל - אולם השופטת החליטה להקל עם התוקף. "אין ספק שמצבו הבריאותי הוא קשה ביותר, הוא סובל ממחלה קשה והטיפולים שהוא עובר קשים מנשוא", כתבה השופטת בגזר הדין. הוא זקוק היום לרחמי השמיים ורחמי בית המשפט, שיקבלו ביטוי בגזר הדין ואני מקווה שגם השמיים יחוסו עליו". 

"האמירה הזו היא המקוממת ביותר בגזר הדין", אומרת ד"ר דנה פוגץ', יו"ר מרכז נגה לנפגעי פשיעה הקריה האקדמית אונו, "היא מקווה שהשמיים יחוסו לא על הנפגעת, על העבריין".

"השופטת אומרת שהוא כבר קיבל את העונש שלו, הסרטן, משמיים", מצטטת ד' את דברי השופטת בגזר הדין, "איזה מזל שיש את אלוהים - זה מחליף את מערכת המשפט", היא אומרת בלגלוג.

"איש מקצוע קבע שהעבריין הזה מנסה להשתמש בתחלואיו על מנת לנסות ולזכות ברווח", מוסיפה פוגץ'. "זה הרי בדיוק מה שקרה פה. השופטת אולי נפלה פה בפח של אותם תחלואים של הנאשם".

הדוד ישלם את הפיצוי, ייזהר שלא להיתפס בעבירה דומה ב-3 השנים הקרובות, ובכך, על פי גזר הדין - ישלם את חובו לחברה. אבל ד' תישאר עם התחושה העמוקה של חוסר-צדק ובלי ילדות: "אם אני מנסה לשחזר כל מני חוויות מהילדות, אין לי כאלה. הוא פשוט מחק לי הכל".

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה: "עמדת התביעה לעניין העונש הייתה כי יש להשית על הנאשם עונש של מאסר בפועל. עם זאת, בית המשפט גזר עונש קל יותר, בשל מחלתו של הנאשם והעובדה שנזקק לטיפולים כימותרפיים. כמו כן, בגזר הדין הובאה בחשבון העובדה שאביה של המתלוננת תקף את הנאשם ופצע אותו באמצעות 16 דקירות סכין. בעקבות התקיפה נגרמו לנאשם חבלות משמעותיות, והוא אושפז ונותח. לעניין חילופי עורכי הדין שטיפלו בתיק, נציין כי אכן מס' פרקליטים טיפלו בתיק (בין השאר, עקב חופשת לידה של הפרקליטה המטפלת), כפי שקורה באופן שגרתי בעבודת הפרקליטות, ואין בכך כדי לפגום בניהול ההליכים המשפטיים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק