גרסת שחם: כשנה וחצי לאחר שפורסם כי היה מעורב בביצוע עבירות מין בשוטרת, מפקד מחוז ירושלים במשטרה לשעבר, ניצב ניסו שחם, מתייחס לראשונה לאישומים נגדו. "כתב האישום רצוף שקרים וכזבים", טען. ברחאיון מיוחד לחדשות 2 הוא ורעייתו ורדה מספרים על החקירה, מעלים טענות קשות כלפי המחלקה לחקירת שוטרים ומספרים על הרגעים הקשים עם המשפחה בבית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרסום הפרשה זעזע את צמרת המשטרה, והביאה להפסקת כהונתו של שחם בתפקידו. כתב האישום שהוגש נגדו כלל עבירות הנוגעות להפרת אמונים והטרדה מינית."אני קורבן למשהו בפרקליטות", טען שחם. "זה מעין מבחן בוזגלו הפוך. כתב אישום שלא היו מגישים נגד אף אחד מגישים נגדי, בגלל הבהלה שיגידו להם שההר הוליד עכבר".

לראשונה, שחם מתאר את התחושות הקשות בהן היה שרוי בעת שהוגש כתב האישום, הרגע שבו נגוז החלום על משרת המפכ"ל. "הרגשתי שהשמיים נופלים עלי", סיפר שחם. "אכן, קיימתי קשרים אינטימיים עם שוטרות. אני לא מנסה לייפות את זה, אבל לא עשיתי שום עבירה. לא רק שאני לא מכחיש את זה, אלא סיפרתי להם דברים שהם לא ידעו".

שחם: "מח"ש העלימו עדויות"

שחם מתח ביקורת קשה על התנהלות המחלקה לחקירת שוטרים במהלך חקירתו. "אם זה התנהל בהסכמה בין בגירים, מה זה עניינם?", טען. "ביקשתי לעבור פוליגרף ועימות. אמרתי: 'אם מישהי אומרת שנישקתי אותה בניגוד לרצונה - תביאו אותה'. אך הם היו נעולים. אין להם ראיות או עדויות אלא רק קונספציה - והם לא נתנו לעדויות לבלבל אותם. כך גם ראש מח"ש וגם פרקליט המדינה".

דנינו, ארכיון (צילום: אור מני, פייסבוק משטרה)
"נכנע ללחץ". המפכ"ל דנינו | צילום: אור מני, פייסבוק משטרה

"דרשתי לקבל את העדויות נגדי", טען שחם. "תמללתי עדות של חמישה עמודים בלמעלה מ-70 עמודים. הם בדו ראיות ואני אומר את זה באחריות מלאה. הם לא כתבו מאות עמודים של עדויות שהיו בעובדות. הם קראו לשוטרת שבעדות שלה אומרת שלא עשיתי שום מעשה מגונה, והם אפילו לא ידעו את זה ברשלנותם כי זה בהקלטה ולא בעדות הכתובה. הם מחקו דברים מהמחשב. הם קוראים לזה 'דריסת שורות' וזה מנוגד לחוק. הייתה תעשייה שלמה של בידוי, ובעדויות המקוריות של הנשים אתה תמצא את האמת - שלא הייתה שום הטרדה מינית".

"בהצעת הפשרה כתבו 20 עמודים של תיאורים מיניים", הוסיף. "ההסדר שהציעו לי הוא מעליב, כי לא ביצעתי עבירות מין והם יודעים את זה, אז למה אני צריך להיות מסופק שמבטלים את זה? אף שוטרת לא הגישה תלונה נגדי".

רעייתו של שחם: "הייתי בהלם, אבל האהבה גברה"

בתום החקירה, שב שחם לביתו ולרעייתו ורדה. "פגשתי אישה פגועה, בצדק, היא גיבורה ואמיצה", סיפר. "היא קיבלה החלטה שהיא תומכת בי".

ניסו שחם, ארכיון (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
ניסו שחם ללא מדים | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

ורדה שחם עצמה תיארה את הימים הקשים שחלפו על שחם - מנקודת מבטה. "השלב הראשון היה הלם", שחזרה. "להתוודע לסיפור שבן הזוג שלך מזה 32 שנים ניהל קשרים עם נשים אחרות - זה לרגע לא עלה על דעתי. קיבלתי החלטה בחירום, הבנתי שאנחנו במשבר, יש לנו ילדים, ובמשבר אף אחד לא עוזב. לגבי השגרה - הייתי צריכה עוד זמן".

"ההלם שבעלי חשוד בעבירות זה משהו שקשה לתאר או להסביר לילדים", סיפרה האישה שעדיין נמצאת לצדו של שחם. "אני חושבת שבסוף הקשר, המחויבות, האמונה והאהבה גוברים. ברור לי שהוא לא ביצע עבירות פליליות, זה לא הוא. בעולם המושגים שלנו אין עבירות פליליות. אני לא רוצה שהילדים יבחרו בצד שלי, למרות שזה היה הכי קל. הוא אבא שלהם, אותו אבא. הילדים אמרו שהם מבקשים שהבחירה שלי תהיה בלתי תלויה בהם, שאני אעשה מה שאני חושבת שנכון לי ולמשפחה שלי.

ורדה שחם (צילום: חדשות 2)
ורדה שחם | צילום: חדשות 2

שחם עצמה היא תנ"צ בדימוס שפרשה מהמשטרה לפני הפרשה - והייתה גם ממקימי מח"ש. "כמי שהייתה מופקדת על שמירת החוק, אני מופתעת מההחלטה ומהתעוזה שלה", ציינה. "נעשו שם דברים שהם מהממים בחומרה שלהם. ציפיתי מאנשים רציניים שיאמרו שלמרות שהם חיפשו אין עבירות פליליות".

"אני מתכוון להילחם עד הסוף"

שחם אף טוען כי "הפירוטים המיניים בכתב האישום נובעים מהבהלה של כל הגורמים. הם מבוהלים מהאיוולת הזאת". שחם אף התייחס לעצם העובדה, שאותם חוקרים שעסקו בעניינו מנהלים את החקירה נגד ניצב אחר - ארביב, בפרשת הרב פינטו. "אני מקווה שפרקליט המדינה החדש לא יעסוק בקונספציות אלא בעבירות וביסודות שלה. בעבודה יעילה יגיעו לעבודה הנכונה". המפכ"ל דנינו החליט לפטר את שחם, ולא קיבל את בקשתו להתפטר. "אני מאמין שהוא נבהל, מבחינה ציבורית, אבל צריך לשאול אותו על ההחלטה", אומר שחם.

לבסוף אמר שחם כי הוא מצטער על הקשרים שקיים, זאת מאחר ומשפחתו נפגעה. "הם פגעו בהם בשמי הטוב, ועל זה אני מצטער", אמר. "אין מבחינתי אפשרות אחרת חוץ מזיכוי מוחלט, אני אלחם עד הסוף".

תגובת המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה: "כל טענותיו של מר שחם נשקלו ביסודיות ולמרות זאת הוחלט להגיש את כתב האישום. שלל טענותיו המכפישות הינן חסרות יסוד ואינן ראויות לתגובה".