אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
עברה אונס עם אביה החורג. אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

גזר דין של בית המשפט המחוזי בחיפה, ששלח אדם שהורשע באונס של קטינה לחמש שנות מאסר וחצי בלבד מעורר זעם במועצה לשלום הילד. "זה תמוה ומקומם", אומרים במועצה. "זהו פרס לאנסים והפניית עורף לקרבנות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר במקרה מזעזע בו אב סרסר בבתו החורגת, בת 14, והשתתף שלוש פעמים עם חבר שלו באונס של הנערה. בית המשפט גזר את דינו של חברו של האב החורג, שטען כי הוא לא ידע שהיא קטינה ולא ידע כי מדובר בבתו החורגת. בית המשפט קיבל את העובדות של המקרה לפיהם היא נאנסה בשלוש הזדמנויות שונות והרשיע את הגבר במעשה סדום בנסיבות מחמירות ובמעשה מגונה.

על פי החוק הקיים, ניתן היה להטיל על הגבר עונש מצטבר של עשרות שנות מאסר. הפרקליטות דרשה להטיל עונש המתקרב ל-10 שנות מאסר על כל עבירה, אך בית המשפט קבע עונש של חמש שנות מאסר וחצי. בית המשפט קיבל את טענתו שהוא לא ידע שהיא קטינה ושלא ידע כי מדובר בבתו של חברו. עוד נכתב כי לא הוכח שעונש חמור במקרה זה יביא להרתעת הציבור.

"למה איש לא מרחם על הקורבן?"

"עושה רושם שבית המשפט יצא מגדרו כדי למצוא נסיבות להקלה שיצדיקו את העונש הקל להחריד", אומרים במועצה לשלום הילד. "בית המשפט ציין את גילו המבוגר, את מצבו הבריאותי, את הודאתו, את העובדה שאיננו עובד או היותו ערירי, את חלוף הזמן מאז קרו הדברים ועוד". בתסקיר שירות המבחן צויין כי האנס איננו לוקח אחריות מלאה על מעשיו ואף מאשים את הנפגעת וכי לא ניתן לשלול סיכוי להישנות ביצוע עבירות בעתיד.

ד"ר יצחק קדמן, ארכיון (צילום: חדשות 2)
"מי מרחם על הקורבן?" ד"ר יצחק קדמן | צילום: חדשות 2

"רק לנפגעת העבירה, הנאנסת שנפגעה וחזרה ונפגעה, לא נותר לאיש רחמים והבנה", אומרים בזעם במועצה לשלום הילד. "מסתבר כי למרות שהיא סובלת מפוסט טראומה קשה, הטיפול בו התחילה עומד להסתיים בשל היעדר תקציב בשרותי הרווחה".

מנכ"ל המועצה לשלום הילד ד"ר יצחק קדמן אמר כי לא ניתן לתפוס בכלל ענישה כה מקלה למעשים כה חמורים. הוא קרא לפרקליטות מחוז חיפה להגיש ערעור על קולת העונש כדי שערכאה גבוהה יותר תוכל לתקן את העוול שנוצר, לדבריוף ואת המסרים הבלתי נסבלים שמשתמעים ממנו.