העיתונאי לשעבר יעקב העליון הבין כנראה עוד לפני שהגיע לבית המשפט כי פניו אל הכלא. הוא היה לחוץ ועצבני, ואף תקף מילולית עיתונאים. ואכן, אחרי שעה קלה, נגזר דינו ושופט בית משפט השלום בתל אביב גזר עליו עונש של 18 חודשי מאסר, מהן 12 בפועל. העליון בן ה-71 הורשע בעבירות של בעילה אסורה של בת 14 וביצוע מעשה מגונה באחותה בת ה-21.

בנוסף הוטל על העליון קנס של 20 אלף שקלים. סניגורו של העליון, עו"ד רונאל פישר, ביקש עיכוב בביצוע גזר הדין לשם הגשת ערעור. "המעשה המגונה היחיד שהיה כאן זה הכרעת הדין", אמר הסניגור בתום הדיון.

יעקב העליון בבית המשפט השלום בת"א (גלעד שלמור) (צילום: גלעד שלמור)
יעקב העליון בבית המשפט, הבוקר | צילום: גלעד שלמור

"קטינים ומתבגרים הם אולי קטני קומה, אך הם אזרחים שווי זכויות", ציין השופט בגזר הדין. "אני מוצא חומרה נוספת בכך שהופעלו על הקטינה מניפולציות שהובילו לעבירות מין. שוכנעתי כי בנסיבות הנ"ל לא באו לעולם מעידה של גחמת רגע אלא התנהלות פסולה המצריכה ענישה".

בכניסה לדיון התפרץ העליון מספר פעמים על העיתונאים שהיו במקום. גם כתב חדשות 2 באינטרנט ספג מנחת לשונו, כשהעליון איחל לו עיוורון לאחר שחשב בטעות שצילמנו אותו בסיוע פלאש. "אני מאחל לך את זה גם כן, 300 אחוז נכות", אמר העליון. "אני מאחל לך שתתעוור. לא אני לא מאחל לך את זה. אני לא כל כך רע. מצטער".

"הכיר את הקטינה באינטרנט"

פרשת יעקב העליון נחשפה באוקטובר 2002, לאחר שגופת אשתו, יעל, מנהלת בית ספר לאמנויות בתל אביב, נמצאה על המדרכה סמוך לבית הזוג בעיר. בעת חקירת המקרה התגבר בקרב השוטרים החשד כי העליון שמה קץ לחייה לאחר שאמן של שתי תלמידות בבית ספרה סיפרה לה על קשרים מיניים שקיים בעלה עם בנותיה.

בכתב האישום שהוגש נגד העליון נכתב שאת הנערה בת ה-14 הכיר דרך האינטרנט, ודרכה הכיר גם את אחותה. "כשהתכתב עם הקטינה במחשב, דרש ממנה שתסגור את דלת חדרה ולא תיתן להוריה להיכנס", פירט כתב האישום.

בנובמבר 2008 הורשע העליון במעשים שיוחסו לו. "במשך שש שנים וחודש אני נלחם על חפותי", אמר לאחר ההרשעה. "אני לעולם לא אודה במה שעשיתי". העליון סיפר על שהרגיש מאז מותה של אשתו. "מאותו היום שבו זה קרה, לא יצאתי מביתי, אלא לבתי המשפט ולטיפול רפואי", אמר.

הוא המשיך ודיבר על ההתכתבות האינטרנטית עם הנערה בת ה-14 שבבעילתה הורשע. "היה לי קשר תמים לחלוטין", אמר והבהיר כבר אז כי הוא חושש מהעונש.