פונה לביה"ח תוך פעולות החייאה (ארכיון) (צילום: חדשות 2)
התינוקת במצב קשה, ארכיון | צילום: חדשות 2

"דקרתי את התינוקת בגלל שאני שונא אותם, הם שחורים ועושים הרבה בלגן". הפרקליטות הגישה הבוקר (ה') לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום נגד מרדכי מיכאל זרצקי, תושב עפולה בן 59, בגין ניסיון לרצח תינוקת כבת שנה וחצי ממוצא אריתריאי לפני כשבועיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לטענת הפרקליטות, זרצקי הודה בחקירתו כי המניע לתקיפה היה גזעני: "המשיב גמר אומר בליבו לרצוח תינוק שחור ממניעים גזעניים". עוד אומרים בפרקליטות שהחשוד הודה בפני השוטרים כי "אני שונא אותם, הם שחורים ועושים הרבה בלגן - תקפתי מחבלים שחורים. טרור שחור, גזע לבן". כשנשאל מדוע רצה לדקור את התינוקת, השיב: "להרוג אותה, אני בטוח שהיא תמות מהמכה".

על פי כתב האישום, זרצקי הסתובב באזור התחנה המרכזית בתל אביב בתאריך ה-3.1 כשהוא מצויד במספריים. "לאחר שהבחין בנתינה אריתריאה הנושאת בידיה את בתה התינוקת כבת שנה וחצי, החליט לבחור בה כקורבן. הנאשם התקרב אליהן מאחור, ומבלי שיבחינו בו, הניף את ידו ונעץ בחוזקה את המספריים בראשה של התינוקת בכוונה להביא למותה", נכתב בכתב האישום.

התקיפה תועדה במצלמות האבטחה, ששימשו את הפרקליטות בניסוח כתב האישום.

"מניעים גזעניים טהורים"

הפרקליטות ביקשה להאריך את מעצרו עד תום ההליכים ונימקה: "מסוכנותו זועקת לשמיים - שחרורו של המשיב ממעצר מעמיד בסכנה מוחשית את גופם, ביטחונם ושלומם של ציבור בלתי מוגדר של אנשים שכל חטאם מתמצה בהיותם בעלי גוון עור שחור".

בעבר זרצקי נחקר בחשד להצתה ועבירות אלימות ורכוש, אך נקבע כי לא היה מסוגל לעמוד לדין עקב מחלת נפש. "ככל ששוחרר ממוסדות פסיכיאטריים, שב ועבר עבירות פליליות קשות, כאשר החמורה שבהן היא זו המיוחסת לו כעת, שעה שביקש להביא למותה של תינוקת בעלת גוון עור שחור, והכל ממניעים גזעניים טהורים", טענו בפרקליטות.

ימים לאחר התקיפה שחזרה אמה של התינוקת בראיון לחדשות 2 את אירוע הדקירה: "הולכים ברחוב ופתאום הוא בא מאחוריי והניף את היד באוויר", שחזרה האם, "חשבתי שאבא שיחק עם הילדה. אבל אז הסתובבתי פתאום וראיתי איש לבן, ישראלי. אמרתי: 'תעזרו לי בבקשה הבת שלי מתה'".

לדבריה, לאחר הדקירה האיש עזב את המקום בהליכה, לא בריצה, והתנהג כאילו דבר לא קרה. "הוא הוציא מספריים מהכיס, זרק אות, נכנס לקיוסק ואכל משהו", סיפרה. התינוקת עדיין מאושפזת במצב קשה בבית החולים איכילוב.