ידיעות השרון (צילום: חדשות 2)
תביעה נגד ידיעות השרון. עיבוד תמונה | צילום: חדשות 2

פעמים רבות מאשימים את התקשורת בקביעת גורלם של אנשים עוד לפני שהוכחה אשמתם. אולם במקרה הזה, חרץ עיתונאי את גורלו של סייר בעיריית הרצליה - שכלל לא היה קשור לסיפור.

שי פורטל, סייר בעיריית הרצליה, תובע מחברת "ידיעות תקשורת" סכום של 70,000 שקלים בגין לשון הרע, זאת לאחר שבכתבה שפורסמה במקומון המחולק באזור השרון נכתב כי אותו "שי", המשמש כסייר במחלקת הביטחון בעירייה, מבקר בחריפות את פעילותה של העירייה.

בידיעה אף פורסמו ציטוטים בשמו של "שי" כנגד העירייה, כמי שהתראיין לעיתון. אלא ששי פורטל, אותו סייר, לא שוחח מעולם עם שום עיתונאי, ומכיוון שהוא הסייר היחיד הנושא את השם "שי" - החלו חבריו לעבודה להתנכל לו.

דורש פיצוי על עוגמת הנפש

הכתב שהכין את הידיעה לא טרח להזכיר כי מדובר בשם בדוי אותו המציא, ואף הודה בפני הסייר כי הוא מעולם לא שוחח עימו. בכתב התביעה שהוגש לבית משפט השלום בהרצליה תוארה מסכת השפלות והקנטות אותם ספג לאחר שקיבל כ-100 שיחות מחבריו לעבודה ובני משפחתו שדרשו ממנו הסברים לדבריו שצוטטו כביכול מפיו בכתבה.

פורטל פנה למערכת העיתון ודרש פיצוי כספי והתנצלות על עוגמת הנפש, הפגיעה בשמו הטוב ועל העובדה כי בעקבות הכתבה קידומו בעבודה ייפגע. לאחר שלא קיבל מענה, נאלץ פורטל לפנות לעורכת הדין מירי ברונו ולתבוע את מערכת העיתון. "בימים אלה נאלץ התובע לחפש מקום עבודה אחר", נכתב בכתב התביעה. "התובע אינו מסוגל להתמודד עם המבטים, ההאשמות והיחס הפוגע. בנוסף, הוא חש שכל המאמצים שהוא משקיע בעבודתו לא ישאו כל פרי וכי אין כל כוונה לקדמו".

"הוא איבד המון חברים בעקבות הכתבה", סיפרה עו"ד מירי ברונו לחדשות 2 באינטרנט. "קשה לו מאוד עם הביקורת הלא מוצדקת שחבריו לעבודה מעבירים עליו והוא מחפש מקום עבודה חדש. חבל שסייר מוערך כמו פורטל נאלץ לסיים את עבודתו בגלל טעות של עיתונאי".