נציגי המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) הודיעו הערב לניצב ניסו שחם, מי שעד לאחרונה שימש מפקד מחוז ירושלים, על הכוונה להגיש נגדו - בכפוף לשימוע - כתב אישום חמור בגין עבירות מין שביצע לכאורה בתשע שוטרות. כך נודע לחדשות 2. במשרד המשפטים ציינו כי סעיפי החשד המיוחסים לשחם הם מעשים מגונים, הטרדה מינית, מרמה והפרת אמונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתום השימוע, אם אכן יוחלט להגיש נגד שחם כתב אישום, הוא צפוי לגרוף את התואר המפוקפק של קצין המשטרה הבכיר ביותר בתולדות המדינה שהועמד לדין פלילי. הפרשה התפוצצה ביולי האחרון, ומתחילת חקירת פרטיה ועד להחלטה שהתקבלה הערב נחקר מפקד מחוז ירושלים לשעבר שלוש פעמים. באחרונה שבהן הטיחו החוקרים בשחם שמות ועדויות של מתלוננות נוספות נגדו - שעל בסיס העדויות שמסרו, התגבשו סעיפי העבירות שביצע לכאורה.

מהממצאים שהניבה החקירה עלה החשד כי בעת שמילא שחם תפקידים פיקודיים בכירים, "עשה שימוש במעמדו כדי לפרוש חסות על שוטרות צעירות, רובן בעלות דרגות נמוכות ששובצו לתפקידים זוטרים והיו כפופות לו. בינו לבינן ניכר פער גיל משמעותי. הוא ניהל עמן קשרים מיניים, בהסכמתן, אך בניגוד לחובות ולכללים", הסבירו במשרד המשפטים.

ניהל קשרים מיניים עם שוטרות - וקיבל החלטות בעניינן

ניצב ניסו שחם (צילום: חדשות 2)
ניצב ניסו שחם | צילום: חדשות 2

נוסף על כך, הסבירו שם כי "על פי החשד, למרות קשריו המיניים עם השוטרות הזוטרות - בהווה או בעבר - לא נמנע ניצב שחם מלדון בעניינן בהזדמנויות שונות ולקבל החלטות בבקשות שהגישו - מי לאיוש תפקיד שבו חפצה, מי ליציאה ללימודים, מי לשינוי מקום השירות ועוד, כשהחלטותיו מנוגדות, לעיתים, לעמדת מפקדיהן הישירים של השוטרות - שאף הם היו כפופים לו. ניצב שחם פעל לכאורה באותם המקרים במצב של ניגוד עניינים, מבלי שדיווח לממונים עליו על נגיעתו האישית בדבר, באופן שיש בו כדי לפגוע באמון שרוכשים השוטרים למפקדיהם, בתדמיתה של משטרת ישראל ובאמון הציבור בה".

עם זאת, הדגישו במח"ש כי "לא נמצאו ראיות מספיקות לכך שהסכמתן של השוטרות לקשר המיני הושגה עקב ניצול יחסי מרות, אך לנוכח הצטברות המעשים, מעמדו הרם של הקצין ומעורבותו המקצועית בענייניהן תוך ניגוד עניינים, התגבש חשד לביצוע עבירות פליליות של מרמה והפרת אמונים".

ממצאים נוספים העלו כי בארבע שוטרות זוטרות, שהיו כפופות לשחם במישרין או בעקיפין, "ביצע מעשים מגונים או כאלה העולים לכדי הטרדה מינית - בין אם בהסכמתן הנחזית תוך ניצול יחסי מרות ובין שלא בהסכמתן ובניגוד לרצונן". שחם החליט לצאת לחופשה עם פתיחת חקירת הפרשה, ובהמשך התפטר מתפקיד מפקד מחוז ירושלים. במח"ש ציינו כי הוא שיתף פעולה עם חוקריו.

פרקליטותיו של שחם, עורכות הדין נוית נגב ואיריס ניר-סבאג, מסרו הערב בתגובה על ההתפתחויות: "אנחנו סבורות כי ניצב שחם לא ביצע עבירות פליליות וננסה לשכנע בכך את מח"ש בשימוע. אנחנו מאמינות כי שבהליך זה ייבדקו הדברים לעומקם ותיבחן עצם השאלה האם להגיש כתב אישום בפרשה. במח"ש הודיעו כי טרם התגבשה עמדה סופית וציינו כי ההחלטה תיפול רק לאחר שיישמעו טיעוניו של הניצב".