אתמול, מוקדם בבוקר, חמש שנים ותשעה חודשים אחרי שהבת שלהם נרצחה כקורבן תמים ומקרי במלחמת כנופיות חסרת רסן, עשו הוריה השכולים של שקד שלחוב את דרכם לבית המשפט בבאר שבע.

נסיעה אחרונה בדרך לתחנה הסופית במסע ארוך ומסויט. "זה אחד מהימים הכי קשים בכל מה שקשור לנושא של שקד", אומרת אביה אמיר. "ביום הזה עוד מאתמול בלילה אני מרגיש ששקד איתי, היא ממש
נותנת לי כוח".

שקד שלחוב הייתה ילדה בת 16 כשנסעה עם חברים במכונית ברחובות אשקלון. שום דבר לא חיבר בין נערה תמימה בת למשפחה נורמטיבית שנקלעה לרכב הזה במקרה, לבין למלחמותיהם של כנופיות הפשע.
אבל מאבק אלים בין פושעים על שליטה בכרייה לא חוקית של חול כיוון את קנה הגליל ואת הכדורים הקטלניים לעבר המכונית שבה נסעה שקד. הרוצחים חשבו שברכב הזה נמצא ראש הכנופיה היריבה שלהם, שלום דומרני. אבל דומרני לא היה שם. הוא ירד מהמכונית לפני כן, שקד ספגה את הכדורים שהיו מיועדים אליו.

רציתי לומר לשלחוב שנתנו הכל

"הסרט שהיה לי בראש זה לשמוע את ההכרעה הזאת שתבוא ותגיד: הם נאשמים, הם הולכים לכלא ואז לנסוע מיד לבית העלמין ולהגיד לשקד שבעצם ניסינו לתת הכול", סיפרה בבכי אמה אילנה. " ואני מקווה שאני אגיע לרגע הזה שאני אוכל להגיע לשם ולהגיד לה את המלים האלה".

הרצח, כצפוי, וכפי שמקובל אצלנו זעזע מדינה שלמה. מפקד המחוז דאז, משה קראדי, לימים המפכ"ל, הציב את החקירה בראש סולם העדיפויות של המחוז. כבר בתחילת החקירה עלו שמותיהם של מאיר ז'אנו וישראל גנון כמי שאחראים לרצח.

בתחילת 2004 נרשמה פריצת דרך. בנמל התעופה בן-גוריון נעצר ירון סנקר, אסיר נמלט. במשטרה טענו שבעדותו הוא הפליל את שני הרוצחים. "אני נורא רוצה להיות אופטימי ולהאמין שיהיה בסדר", אומר אביה. "אבל עד שאני לא אהיה אחרי זה, אני לא אאמין שזה יקרה, ויש סיכוי סביר שיש פה זיכוי".

מדינת ישראל נגד משפחת שלחוב

במשך 5 שנים התנהל בבית המשפט המחוזי בבאר שבע דיון ארוך, מסורבל, רשלני ורצוף תקלות. אך בסופו החליט בית המשפט לזכות את ישראל גנון ומישל ז'אנו מהרצח, לאחר שהשופטים קבעו כי גרסת העד המרכזי ירון סנקר מלאת סתירות. "אני באתי בידיעה שהם הולכים לצאת לחופשי", אמרה אמה של שלחוב ביהמ"ש. "ידעתי שהמערכת הזו לא תעשה צדק".

שקד שלחוב נרצחה בדם קר לפני 5 שנים ו-9 חודשים, אבל לרצח שלה אין רוצח. ז'אנו וגנון זכאים מחמת הספק והולכים מאושרים הביתה. עד התביעה, החלום הרטוב של הפרקליטות , הכשיל אותה. אומרים שהיא לא ידעה להבטיח לו הגנה, שנהגה מולו בטיפשות, ובחוסר רגישות ובחוסר מקצועיות. אומרים.

בסופו של דבר מדינת ישראל מזכה שני מואשמים ברצח, מדינת ישראל היא עכשיו נגד שקד ואילנה ואמיר שלחוב. אבל גם בני הזוג לא שרדו את הכאב יחד. האסון הנורא גבה גם את מחיר חיי הנישואין של זוג מאושר שהיה לו הכל.

עוד בנושא:

רוצחי שקד שלחוב זוכו מאשמת רצח