אחרי שירה בשבוע שעבר לכל הכיוונים, המשיך היום ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט למסור את עדותו בבית המשפט המחוזי בירושלים והתייחס לנסיעותיו לחו"ל. 

במסגרת המשפט שבו הוא מואשם בפרשות ראשונטורס, טלנסקי ומרכז ההשקעות, העיד אולמרט כי נסע לחו"ל כ-300 פעם בשליחות ארגונים ציבוריים, כדי להשתתף בהרצאות ובאירועי התרמות מטעמם. "הנסיעות הללו לא היו תענוג גדול, ומעולם לא ביקשתי משום ארגון להזמין אותי לא לניו יורק, לא לפריז ולא להוואי", אמר אולמרט.

אחרי היומיים הראשונים של עדותו, שעסקו באופן כללי בקריירה הפוליטית שלו ובכהונתו כראש הממשלה, החל היום אולמרט להשיב פרטנית לאישומים המופנים נגדו. בתשובותיו לשאלותיה של עו"ד נוית נגב מצוות הסנגורים שלו, התייחס אולמרט לנסיעותיו הרבות לחו"ל ולאישום בדבר החשבון הסודי שנוהל עבורו בסוכנות הנסיעות ראשונטורס, שבאמצעותו מומנו נסיעות פרטיות שלו ושל בני משפחתו.

"היה חשוב לי לנסוע ולייצג את העניין הישראלי", אמר אולמרט בעדותו, "ראיתי בזה שליחות מהמעלה העליונה. אתה נפגש עם מוקדי הכוח האמיתיים שיכולים לשרת את העניין הישראלי. ברב המקרים זה לא היה תענוג גדול. באמת ראיתי בזה שליחות וייעוד. ראיתי בזה משהו שנותן טעם לכוח שהתפקידים שלי נתנו".

ראש הרכב השופטים, השופטת מוסיה ארד, העירה כי "מי שנוסע כל-כך הרבה גם לא סובל". "מי שנוסע כל-כך הרבה ורואים את סדר היום שלו, תענוג גדול זה איננו", השיב אולמרט, "ב-300 הנסיעות לא תראו פעם אחת שסיימתי את התפקיד ביום חמישי ואמרתי אני אשאר עוד יומיים לשכב על הגב, לנוח. הייתי נוחת בניו-יורק, באוטו מחליף את הג'ינס לחליפה, כי לא היה לי זמן להתארגן לפגישה הראשונה. מופיע 12 פעמים ביום הזה - ואז חוזר".

תמיד באוברדראפט

אולמרט נשאל על-ידי עו"ד נגב מה היה יחסו לנקודות שנצברו עבורו בשל נסיעותיו המרובות. "מאז שחדלתי להיות עורך דין", השיב אולמרט, "חייתי ממשכורת שבוודאי במושגים של משכורות בישראל היא היתה ראויה, אבל כשאתה מדבר על 4 ילדים, וכל אחד לומד באוניברסיטה, ואחד לומד בניו-יורק, ואחד בצרפת, זה היה מאוד מכווץ, מאוד לחוץ. תמיד היינו באוברדראפט".

לדברי ראש הממשלה לשעבר, "מעולם אף אדם לא שמע ממני שאני מבקש ממנו שיצבור עבורי עודפי כספים. פעם ראשונה ששמעתי על זה היתה כשבאו לחקור אותי, כשהאדמה רעדה והשמיים נפלו, והייתי צריך להפסיק להיות ראש ממשלה. עד 2007, כאשר ועדת האתיקה של הכנסת התייחסה לנושא לראשונה, היה ברור שבני משפחה יכולים לנסוע על חשבון נקודות זכות שצברו בטיסות שמומנו על-ידי ארגונים שעל חשבונם טסתי".

אולמרט העיד כי קשריו עם עובדי סוכנות ראשונטורס היו רופפים, והסתכמו בלחיצת ידיים פעמים ספורות. "בנסיעות הפרטיות הייתי מבקש שיזמינו לי כרטיס, באיזשהו שלב שולה זקן היתה אומרת לי הצטבר חוב עבור ראשונטורס. הייתי נותן צ'ק ומשלם על החשבון.

"מה שאני ידעתי שיש בראשונטורס זה חשבון אישי פרטי שאמור לכסות את נסיעותיי הפרטיות בלבד. כשהיו אומרים לי שצריך לשלם, שילמתי. לא משהו שחרג מהנוהל שהיה קיים עם רופא השיניים שלי או חנות המכולת במושבה הגרמנית. אני בכלל לא עסקתי בכל הבוכלטריה הקטנה הזו. לא עסקתי בהתחשבנות כמה עלה, כמה לא עלה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק