פתיחת שלב ההוכחות במשפטו של דניאל מעוז הנאשם ברצח הוריו, הביא היום לדרמה של ממש בבית המשפט כאשר עורך דינו של הנאשם ברצח האשים את אחיו התאום - ניר מעוז - כי הוא זה שרצח את נורית ונח מעוז ז"ל בדירתם בירושלים. בתוך שלל העדויות, נרשם רגע מכריע כשדניאל מעוז הודה בבית המשפט שהוא בעצם פדופיל. לטענת עורך דינו של הנאשם, האח התאום סחט את דניאל ואיים עליו שאם יחשוף את "הסיפור האמיתי", לדבריו, יפרסם ניר את העובדה שאחיו התאום פדופיל.

"אתה רצחת את ההורים שלך!", האשים עו"ד דוד ברהום את ניר מעוז, בעוד האחרון מעיד במשפט ונחקר בחקירה נגדית. מעוז השיב: "אני צריך לענות לזה? לא, לא רצחתי את ההורים". הוא הוסיף, "מה שעשית פה והטחת בה, זה לא יסולח". לטענת עו"ד ברהום, בדירתו של ניר מעוז נמצאו טביעות אצבע עם דם. התביעה התנגדה ושללה את הדברים, אולם גם התביעה יודעת היטב כי ה-DNA שנמצא בזירת הרצח, שנמצא תואם לדניאל מעוז הנאשם ברצח, תואם גם לאחיו התאום ניר.

דניאל מעוז, חשוד ברצח הוריו
שני האחים התאומים בזירת הרצח | צילום: חדשות 2

"ניר איים על דניאל שיחשוף סוד קשה אודותיו", הסביר עורך הדין למה לכאורה לא גילה עד כה לבית המשפט את הטענה המדוברת. לאורך עדותו של ניר מעוז, הסתכל דניאל על אחותו תמר שהעידה מוקדם יותר נגדו וסימן לה בידו: "תקשיבי". הוא כתב פתקים ללא הרף והעביר אותם לעורך דינו.

ניר סיפר על הרגע בו גילה את גופות הוריו, "זה היה רגע מאוד קשה, בהתחלה לא נגעתי בהם, אחר כך כן נגעתי. התקשרתי לדני לאחי התאום, כי במקרה כזה אתה לא עושה חשבונות. כשהגיע שוטר, סגרו את הזירה".

תמר מעוז: "אחי הוסיף חטא על פשע"

בעקבות טענה זו ביקשה המדינה להעלות מחדש לעדות את האחות תמר מעוז ואת הדודה עופרה. "חודש אחרי שיצאתי מהארון, התקשר אלי דני ואמר לי שהוא צריך להיות כן איתי. הוא סיפר שהוא נמשך גם לגברים וגם לנשים", סיפרה מעוז בעדותה השנייה. "לאחר המעצר קיבלנו טלפון מאחת החוקרות, ששאלה אם אנחנו יודעות על נטייה פדופילית של דניאל. אמרתי לה שלא".

בצאתה מהדיון, אמרה מעוז: "אחי דניאל הונה את המשפחה שנים רבות, עכשיו הוא משקר גם לבית המשפט. הוא מוסיף חטא על פשע. אין לנו ספק שהאמת תצא לאור ושהנאשם יורשע בסופו של דבר ויקבל את עונשו".

עורכת הדין המייצגת את המשפחה, ד"ר דנה פוגץ' ממרכז "נגה" לנפגעי פשיעה מהקריה האקדמית אונו, אמרה בתום הדיון: "חבל שההגנה משתמשת בטיעונים כאלה. נשקול את צעדינו".

עוד קודם לכן, בכניסה לאולם בית המשפט הבוקר, אמרה תמר מעוז כי "זה יום קשה עבורנו, אחד הימים הקשים בתקופה האחרונה". רגע לפני שהיא עומדת לבצע את הצעד הקשה ולהעיד נגד אחיה, סיכמה תמר מעוז את החלטתה במשפט מצמרר. "באנו כדי לעשות צדק עם ההורים שלנו", אמרה.

בתוך האולם העידה תמר מעוז על הסימנים המוקדמים שהביאו אותם לחשוד באחיהם, שעבד כעורך דין. "בסביבות 2008 אמא שלי עדכנה אותי שהייתה פריצה בבית בזמן שרק דני היה בבית, והכריחו אותו לפתוח את הכספת. בהמשך גיליתי שהוא הודה בפריצה. ההורים לא רצו לדווח עליו למשטרה כדי לא לפגוע בקריירה המשפטית שלו", סיפרה.

לדבריה, כבר בזמן לימודיו של דניאל מעוז באוניברסיטה הוא הסתבך בחובות הימורים וביקש עזרה מההורים. "דובר אז על כ-80 אלף שקל, היו חילוקי דעות בין ההורים שלי בנודע לעזרה", אמרה. "אני יודעת שבאופן עקרוני ההורים שלי לא רצו לתת לו כסף משלהם. הם עזרו לו בהלוואות, הם פנו לחברים והיה להם קשה גם בעניין החשיפה של הבעיה וגם בעצם בקשת העזרה".

"הוא היה מכור להימורים, אמי נתנה לו כסף לדלק בכל בוקר"

"בשבת לפני הרצח היינו בארוחה משפחתית, ואבא שלי נתן לי להריח בגדים של דניאל שהיו מסריחים מסיגריות, ואמר כי הוא חושש שדניאל חזר להמר, אז הצעתי לו להתעמת איתו על העניין הזה", הוסיפה תמר בעדותה. "בליל הרצח הוא סיפר שקיבל שיחה מאבא שלי ב-22:46. זה נראה לי מאוד מוזר כי אבא שלי מעולם לא נהג להתקשר אלינו בשעות האלה".

"במהלך השבעה היה לי מוזר שלכולנו הגיעו חברים ורק לדני הגיעו קולגות. הוא נראה לי בודד. הגיעו שני אנשים שנראו לנו מהמרים, וחששנו שבעקבות הרצח יגיעו אלינו עקב חובותיו של דני, אמרנו לו שאנחנו חוששים להיות קורבנות נוספים של המעשים שלו", ציינה בעדותה. את עדותה של תמר מעוז שמע גם אחיה דניאל, שיושב כל העת על ספסל הנאשמים. נראה שהוא ער למתרחש, ובמהלך העדות אף הניף ידיו בביטול לדברי אחותו.

נוח ונורית מעוז - נרצחו בביתם בירושלים
ההורים נורית ונח מעוז ז"ל | צילום: חדשות 2

לדברי תמר, יחסיה עם דניאל מעוז לא היו קרובים בגלל פער הגילים בינהם. כשנשאלה האם היא אוהבת את אחיה השיבה, היו לנו חילוקי דעות, הוא אחי". הנושא המרכזי שעולה מעדותה הוא בעיית ההימורים הקשה של דניאל. "הוא מהמר, הוא מכור, מכור מכור!" אמרה מעל דוכן העדים, וציינה כי כדי להתמודד עם הבעיה, אמה פתחה חשבון משותף עם דניאל, כדי שתוכל לפקח על המשכורת שלו. "כל בוקר היא הייתה נותנת לו כסף לדלק", הוסיפה. 

תמר הודתה שחשבה שמעצרו יגיע מהר יותר מכפי שהתרחש בפועל, וסיפרה על הסימנים הנוספים שגרמו לה ולאחיה לחשוד בדניאל. "בשלב מסוים הוא שאל את גיא (אחיה) ואת אשתו אם אקונומיקה מוחקת סימני דנ"א. בעקבות הרצח חיפשנו סכינים חסרות ובאמת גילינו שחסרות שתיים, אחת מהן בוודאות. זומנתי למשטרה שלושה ימים לפני שנעצר כדי לזהות את הסכין וזיהיתי אותה כסכין מהבית".

"מאוד פחדתי שדני יפגע גם בי, מאוד חששתי לישון בזמן השבעה עם מישהו שאולי היה קשור לרצח", סיפרה אחותו של דניאל. עם זאת, בשלב הראשוני לאחר מעצרו הם עוד תמכו בו כספית ושילמו עבור ייצוגו המשפטי. בהמשך, החליטו להסיר את תמיכתם הכלכלית בו. "עשיתי זאת בשם האחים גיא וניר ובשמי", אמרה.

עדות האח התאום: "הוא היה נינוח, זה היה מוזר"

במסגרת העדות נגד דניאל מעוז, עלה לדוכן גם אחיו התאום ניר, שסיפר על ההתמכרות של אחיו להימורים. "בשנים האחרונות לאחר שהסתבר לנו שהוא מהמר וביקש כמה פעמים סכומי כסף אז הקשר ביננו הפך לקשר לא טוב, חוסר אמון שרר ביננו, לפחות מכיווני. באחת מהפגישות שלנו בעבר הוא סיפר לנו גם על יום הפריצה בבית ומאוד דאגתי לו, אבל אחרי שגיליתי שזה הוא כבר לא היה לי בו אמון", אמר ניר.

בהמשך גולל ניר את מסכת האירועים ביום הרצח. "הוא היה נשמע מופתע", סיפר על השיחה עם אחיו. "כשהגעתי לבית הורי פתחתי את הדלת והרחתי ריח חזק של אקונומיקה. כשנכנסתי, ראיתי את אמא שלי שוכבת על הרצפה, מיד לאחר מכן גם את אבא שלי וצרחתי. כשנכנסתי לדירה הטלוויזיה פעלה בווליום מאד גבוה, על ערוץ ספורט".

"כשדניאל נכנס לדירה בפעם הראשונה חיבקתי אותו והוא שאל 'מה קרה?'". הוא נשמע לי נינוח מדי, זה כבר נשמע לי מוזר". בהמשך סיפר האח התאום שבמהלך השבעה הבחין במספר מקרים שדניאל מעוז היה עולץ בזמנים שנראו לא מתאימים לסיטואציה.

במהלך חקירתו הודה דניאל מעוז ששפך אקונומיקה בזירה. לדבריו, חשש שהמשטרה לא תאמין שהוא נאבק עם הרוצח, ותקשר אותו לרצח. בינתיים, התפטר פרקליטו עו"ד אריאל עטרי, ומעוז שמיוצג על ידי הסנגוריה הציבורית ינסה עכשיו לשכנע את השופטים כי מי שטשטש ראיות בזירה אינו הרוצח.

בהכנת הידיעה השתתף משה נוסבאום

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק