12 שנה לאחר הרצח המזעזע של תמר ברז על גג סניף "ביתילי" ברמת גן, שגופתה נמצאה מגולגלת בתוך שטיח לאחר שנאנסה ונרצחה, נפתח היום שלב ההוכחות בתביעת הפיצויים האזרחית שהגישה אורה ברז נגד רשת הרהיטים ונגד רוצח בתה. לפני חמש שנים הגישה אמה של תמר תביעת פיצויים בסכום של 6.6 מיליון שקלים נגד הרוצח יגאל אקסלרוד ונגד הרשת שבה עבד.

"אנחנו כל הזמן נמצאים בתוך הרצח", אמרה הבוקר בדמעות אמה של תמר, "לא חשוב כמה שנים חלפו - לגבי זה כאילו קרה רק אתמול. היא חסרה לי רגע רגע,דקה דקה". את הדברים אמרה הבוקר האם בראיון לתכנית "נכון להבוקר" בגלי צה"ל.

עם הגיעה הבוקר לבית המשפט, חלפה אמה של תמר ז"ל על פניו של הרוצח שבדיוק הובא על ידי השב"ס, אולם בחרה להתעלם ממנו. "אין לי מה להתייחס אליו, מה אני יכולה לעשות - להכיר בו, לסלוח לו? אני לא מאמינה בגישור עם רוצחים".

אחר כך סיפרה כי המטרה שלה בתביעה היא לא לעורר שדים ישנים, אלא להוביל ליצירת חוק לבדיקת עברם של מאבטחים לפני שהם מתקבלים לעבודה. עוד הוסיפה האם כי מבחינתה זוהי הנצחה, ואם החוק הזה ייחקק - המוות של בתה לא יהיה לשווא.

התעלל מינית בגופתה

תמר נרצחה בספטמבר 1997, כשהיתה בת 33. היא הגיעה לסניף ביתילי ועלתה לקומת הגג, שם היו רהיטי גן. על פי כתב האישום שהוגש נגדו, אקסלרוד - שהיה עובד הרשת מטעם "קלאסי-גן", התנפל עליה, דקר אותה למוות, התעלל מינית בגופתה, כרך אותה בתוך שטיח והשאירה כך על הגג.

במשך שבועיים חיפשה המשטרה אחר ברז שהוכרזה כנעדרת עד שנמצאה גופתה במצב ריקבון. אקסלרוד הורשע ברצח ובניסיון אונס ונדון למאסר עולם. שבע שנים לאחר מכן, ימים ספורים לפני החלת ההתיישנות על המקרה, הגישו אמה ואחותה תביעה נגד הרוצח ונגד מעסיקיו ביתילי וקלאסיק-גן.

"חמד אותה, אנס אותה ורצח אותה"

מנשר עם תמונתה של תמר ברז ז"ל (צילום: חדשות 2)
12 שנה אחרי. נפתח המשפט | צילום: חדשות 2

"תמר עלתה לגלריה של ביתילי ברמת גן, כי שם היו כסאות למרפסת, ומשם היא כבר לא ירדה", סיפרה האם בראיון העצוב. "עובד החנות חמד אותה, אנס אותה ורצח אותה. אף אחד לא ידע כלום, ביתילי לא לקחו אחריות, הם לא חושבים שהם אחראים למה שקורה בחנות. המנטליות הישראלית הזאת של אני לא אשם - הגיע הזמן שנשנה אותה".

בתגובה לטענות לפיהן הרוצח לא עבד למעשה בביתילי אלא לחברה אחרת אומרת ברז: "אקסלרוד היה שם באותו יום, הוא עבד שם באותו יום, הוא לא בא לשם הרי לשתות כוס קפה. היה לו מפתח של החנות. לבוא ולהגיד 'זה לא עובד שלנו' - איך זה לא עובד שלכם מסתובב עם מפתח לחנות שיש בה סחורה במיליונים.

"הבת שלי נמצאה רקובה מגולגלת בתוך שטיח"

יגאל אקסלרוד רוצחה של תמר ברז (צילום: חדשות 2)
הנאשם בבית המשפט, ארכיון | צילום: חדשות 2

"מה הוא עשה שם באותו יום, ומה הוא עשה שם שבועיים אחר כך. כשאמרו שיש ריח הוא זה שהזמין חברת ריסוס ואמר שזה "בגלל החתולים". איך לא עובד?". אני לא מאמינה שבדקו אותו לפני שקיבלו אותו לעבודה. אחרת היו מגלים שיש לו עבר פלילי, שהוא גנב נשק, שהוא ניסה לאנוס כמה פעמים, אבל כנראה שהיה להם נוח להחזיק אותו. קשה לי לחזור ליום הזה, שהבת שלי נמצאה רקובה מגולגלת בתוך שטיח".

"היססתי אם ללכת לבית משפט היום. כי בעצם יתמחרו את תמי - אם היא היתה חיה היום, כמה היא היתה שווה. אני רואה לנגד עיני שאם תמי היתה חיה היום, היתה לה משפחה, והיו לי נכדים, והיו לה חיים. ולכן אני הולכת בדרך הזאת. מישהו אשם, מישהו חייב לקחת אחריות".

ביתילי: לא ניתן לצפות מעשה טירוף כזה

רשת ביתילי מסרה הבוקר בתגובה: "אנחנו מצטערים צער גדול על אובדנה של תמר. לו רק ניתן היה לצפות משהו או למנוע את המעשה הנורא, היינו עושים כל דבר שביכולתנו. לצערנו, הרוצח היה עובד בחברה לריהוט גן ששכרה מאיתנו את גג החנות".

"דומה הדבר לדייר משנה שמבצע פשע ובעל הבית מואשם כשותף למעשה. הרוצח שרת בצה"ל ועבר מיונים קפדניים על ידי חברת כח אדם שגייסה עובדים לחברה ששכרה את השטח מאיתנו. לצערנו, לא ניתן לצפות מעשי טרוף כאלה, במיוחד כשהם מתבצעים על ידי אנשים שנראים נורמטיביים לחלוטין.
ברצוננו להדגיש שהמשטרה לא מצאה פגם בנהלי הרשת ובהתנהלותה בעת האסון".