אילוסטרציה (צילום: אימג'בנק - gettyimages)
אילוסטרציה | צילום: אימג'בנק - gettyimages

עובדת ניקיון שהייתה בחודש החמישי להריונה ופוטרה יום לאחר שנודע על כך למעסיקיה, תפוצה בכ-45 אלף שקלים - כך קבע באחרונה בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. העובדת שפוטרה מעבודתה לאחר שהייתה עובדת קבלן, החליטה לתבוע את החברה שהעסיקה אותה, לאחר שזאת הפרה את חוק שוויון הזדמנויות בעבודה לטענתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר באמא לשישה ילדים שעלתה לארץ מאתיופיה בשנת 2000. היא הועסקה אצל הנתבעת בתפקיד עובדת ניקיון ופוטרה מעבודתה על ידי החברה זמן קצר לאחר שנודע למנהלה כי היא בהיריון. היא עבדה כארבעה חודשים בחצי משרה.

על פי פסק הדין, ביום 27.6.11 פנה מנהל מטעם החברה אל העובדת ושאל אותה אם היא בהיריון. התובעת, שהייתה בחודש החמישי להריונה, השיבה לו בחיוב. למחרת, ביום 28.6.11 הזמין המנהל את התובעת לשיחה והודיע לה כי היא מפוטרת, בשל חוסר שביעות רצון של מנהלת העסק שבו עבדה התובעת. ביום 2.11.11 היא ילדה.

העובדת שפוטרה פנתה לסיוע משפטי לעמותת "טבקה - צדק ושוויון ליוצאי אתיופיה", שהגישה תביעה לבית הדין לעבודה. לאחר ניהול הליך הוכחות, ביום 24.8.14 קיבל בית הדין את תביעתה ופסק לה פיצויים בסך 45 אלף שקלים.

עו"ד אריאל אזלה, המייצגת את התובעת, מסר בתגובה: "פסק הדין מעביר מסר ברור לחברות הקבלן המפרות באופן בוטה זכויות עובדים".

מנכ"ל עמותת טבקה, פנטהון אספה-דויט אמר בתגובה כי "מקרה זה הוא מקרה מייצג להתעמרות של מנהלים וחברות קבלניות כלפי אוכלוסיות מוחלשות בכלל ויוצאי אתיופיה בפרט. אני שמח על כך שהתובעת עמדה על זכויותיה ולא ויתרה. עמותת טבקה תמשיך לעמוד לרשות קהילת יוצאי אתיופיה נגד תופעות פסולות אלו ותשאף לכינונה של חברה שוויונית וסובלנית יותר בישראל".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv