אחרי שהוא עצמו הורשע בפרשה, שגריר ישראל לשעבר בבלארוס, זאב בן-אריה, לא כועס על החלטת בית המשפט לזכות את אביגדור ליברמן בתיק. "הצדק גבר על הצביעות", אמר בן-אריה בתגובה ראשונה לחדשות 2 online, "אני לא כועס".  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הרגשתי היא הרגשת הניצחון, אבל לא ניצחון שלי, ואפילו לא ניצחון של ליברמן, אלא ניצחון של מערכת המשפט", הצהיר השגריר לשעבר שהפרשה שנקראה על שמו הסתיימה היום בזיכוי שר החוץ לשעבר. בן-אריה סירב להסביר את שמחתו נוכח העובדה שהוא, בניגוד לליברמן - הורשע בתיק. "למרות הדמות שמצטיירת מכל מהפרשה אני שומר על הבטחות", טען.

לדבריו, למרות הכל מדובר ביום חג. "הצדק בארץ, למרות הדרך הקשה והמייגעת מאוד, בכל זאת גבר על הצביעות וההתחסדות, שנוצרה סביב הפרשה הזאת ואני מאוד מאוד שמח", הוסיף השגריר לשעבר. לדבריו, מדובר בהוכחה שהצדק והמשפט מנצחים. "זו הכרעה חשובה לכל אזרחי מדינת ישראל".

ליברמן מגיב לזיכוי
ליברמן הבוקר בבית המשפט | צילום: צחי כהן

"אין ניגוד עניינים כה חמור כפי שהוצג"

הבוקר, אחרי 17 שנים של דיונים וחקירות, החליטו פה אחד שופטי בית משפט השלום בירושלים פה אחד לזכות את שר החוץ לשעבר ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, מעבירות מרמה והפרת אמונים בפרשה.

"לא הוכח שהנאשם קיבל את המידע בתוקף תפקידו ולא היה במינוי משום קידום לבן אריה", כתבו השופטים חגית מאק-קלמנוביץ', יצחק שמעוני ואיתן קורנהאוזר בהכרעת הדין, "אין ניגוד עניינים כה חמור כפי שטענה הפרקליטות, בין אריה היה ראוי לתפקיד. המינוי תאם את יכולותיו". יחד עם זאת קבע בית המשפט כי ליברמן "פעל באופן בלתי ראוי באופן שהביא את הדברים לועדת השרים - אך הדבר לא חצה את הסף הפלילי".

ראשיתה של "פרשת השגריר בסוף שנת 2008. על פי כתב האישום שהוגש ארבע שנים מאוחר יותר, הגיעה לידי שגריר ישראל דאז בבלארוס זאב בן אריה מעטפה ובה בקשה ממשרד המשפטים הישראלי לסיוע בחקירה בעניינו של ליברמן מהרשויות בבלארוס.

בן אריה הורשע שפתח את המעטפה ללא אישור והציג אותה לליברמן. לפני כשנה נגזרו עליו ארבעה חודשי עבודות שירות במסגרת עסקת טיעון. ליברמן הואשם שהנחה לקדם את בן אריה לתפקיד השגריר בלטביה, לאחר שמסר לו מידע. מדובר במידע על החקירה בפרשת החברות, בה הוחלט בסופו של דבר שלא להגיש נגד ליברמן כתב אישום.