הרב בקשי דורון, ארכיון (צילום: חדשות 2)
נאשם בפרשת "תיק הרבנים". בקשי דורון | צילום: חדשות 2

כתב אישום נוסף בפרשת "תיק הרבנים" הגיע היום לפתחו של בית המשפט המחוזי בירושלים, כשהפעם - הנאשם הוא לא אחר מהראשון לציון, הרב הספרדי הראשי לשעבר, אליהו בקשי דורון. ההחלטה להגיש את כתב האישום התקבלה בעקבות החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הפרקליטות מייחסת לדורון העלמת עין, בעודו מחזיק בתפקיד הרב הראשי, ואף מעורבות בהוצאת תעודות הסמכה כוזבות לרבנות ליותר מ-1000 אנשי כוחות הביטחון, בהם אנשי קבע ושוטרים, שקיבלו באמצעותן תוספות שכר. על פי כתב האישום, הכספים התקבלו ב"מרמה ובאורח שיטתי" והצטברו למאות מיליוני שקלים שלא היה כל בסיס לשלמם. כתבי האישום הראשונים בפרשה הוגשו כבר בנובמבר 2007, כנגד 10 נאשמים, אך התיק עודנו מתנהל.

הנחה את מנהל מחלקת הבחינות "להעלים עין"

במהלך עדותו מסר הרב בקשי דורון גרסה חדשה, שסתרה את הגרסה שמסר במסגרת חקירת המשטרה. הרב הודה בעדותו שהנחה את מנהל מחלקת הבחינות ברבנות הראשית "להעלים עין" ולהנפיק את תעודות ההסמכה שלא לפי הקריטריונים. בעקבות הדברים חודשה החקירה בעניינו. בחקירה המשלימה, חזר הרב בקשי דורון על גרסתו בבית המשפט. עוד עלה שם כי הרב היה מודע לנוסח הכוזב של התעודות שהוציאו ברבנות על פי הנחייתו.

הרב בקשי-דורון כיהן בתפקיד בשנים 1998-2003, בתקופה בה אפשרו כוחות הביטחון, ובהם צה"ל, משטרת ישראל ושירות בתי הסוהר לאנשיהם לקבל תוספת שכר המקבילה לזו המוענקת למי שמחזיקים בתואר אקדמי, בגין הסמכה לרבנות. הטבות השכר נעו בין 2000 ל-4000 שקלים.

בעקבות זאת, בין השנים 1999 ל- 2003 הוקמו ברחבי הארץ כיתות לימוד פרטיות בשכר לאנשי כוחות הביטחון, שמטרתן הייתה לאפשר למשתתפים בהן לקבל בתום לימודיהם תעודה מהרבנות הראשית שתוכר כתעודת הסכמה.

על פי כתב האישום, הרב בקשי דורון הנחה את מנהל מחלקת הבחינות וההסמכה ברבנות הראשית לנפק לאנשי כוחות הביטחון תעודות השכלה תורנית גבוהה, על אף שידע כי מדובר בתלמידים שאינם עומדים - בקריטריונים לקבלת תעודה. הוא מאושם כעת בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מתן תעודה כוזבת ומרמה והפרת אמונים.