לפני שלוש שנים, בשכונת מאה שערים בירושלים, נורה ברגלו העבריין אליהו ליברטי. שני רוכבי אופנוע רכבו אחריו, וכשהשיגו אותו, ירד מהאופנוע אחד מהם, חבוש בקסדה וירה בו. מחקירת המשטרה עלה חשד כי מי שירה על ההדק - היה רב מפורסם בירושלים - הרב מנחם אדרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרב מנחם (מני) אדרי גדל בבית הרוס בקריית ים. הוא בן 34, אב לארבעה ומכהן כרב ישיבת "בן איש חי" במאה שערים. בגיל צעיר הוא הועבר לאימוץ במשפחה אומנת בנהריה. בגיליון ההרשעות הפליליות של אדרי ניתן למצוא עבירות של תקיפה, גרימת חבלה חמורה ואיומים. גם שנים אחרי שסיים לשאת את תקופת מאסרו, הרב לא מסתייג ממאסר. "כל מה שעברתי בחיים זה היה עם ערבים שהיו מתעסקים עם בנות יהודיות שטענו כי אנסו אותן או התעללו בהן", מסביר הרב.

"אין למשטרה ראיות". הרב אדרי | צילום: חדשות 2

אחרי ההסתבכויות, אדרי הבין כי אין לו מה לחפש בארץ וטס לבלגיה. הוא שימש כמאבטח של יהלומן גדול עד שנקלע לשוד, במהלכו נורה ונפצע. באותו רגע בו נפצע, טוען אדרי, הוא חזר בתשובה מלאה. לאחר פציעתו הוא נעצר בבלגיה, החלים וטס בחזרה לישראל. כשהגיע לארץ, נעצר ונשלח לשנת מאסר בכלא לאחר שנשפט על תיקי עבירות ישנים.

מעבריין במאסר לרב נערץ בעל חסידים

אדרי הפך לנערץ על ידי חבריו לכלא. לטענתו, בעקבות ברכותיו קרו נסים לאסירים. "בבית הסוהר היו קוראים לי המשיח", מציין אדרי, "אנשים בחדר 18 היו קוראים לי 'הבבא מנחם'. מי שהיה יוצא לבית המשפט כדי להישפט, היה מגיע אליי לפני כדי לקבל ברכה".

סיפור חייו והתיקון שעשה, עשו לאדרי שם ברחבי הארץ. הוא אסף אליו אלפי חסידים לישיבה שפתח במבנה צנוע במאה שערים. אז מה הוביל את המשטרה לחשוד כי הרב אדרי ירה בעבריין ליברטי? מחקירת המשטרה התברר כי ליברטי למד בישיבתו של אדרי במאה שערים, עד שיום אחד דיווח אחד התלמידים לרב כי ליברטי לא עסוק רק בענייני תורה ומעורב במקרי שוד וגניבה. הרב, שלטענתו ביקש למנוע מפושעים ללמוד בישיבתו, פנה לליברטי וביקש ממנו לעזוב את הישיבה.

בעקבות סילוקו מן הישיבה, ליברטי חיפש את התלמיד שהלשין עליו וביקש לפגוע בו. התלמיד ברח אך ליברטי רדף אחריו תוך כדי איומים. בסופו של דבר, על אף שדיווח למשטרה כי רודפים אחריו, התלמיד הותקף ונפצע. במשטרה חושדים, כי הרב אדרי שמע על כך, ולכן ביקש לנקום בליברטי, שהילך אימים על תלמיד בישיבתו ובשל כך ירה בו. בחודש שעבר הורשע אדרי בבית המשפט . "המשטרה טוענת כי אני יריתי בליברטי, אך אני שואל האם יש ראיות? אקדח? טביעת אצבע? אין למשטרה את הראיות הללו", תהה הרב אדרי על הרשעתו. למרות הכחשותיו, צפויה הפרקליטות לבקש מבית המשפט כי ייגזר עליו עונש מאסר ממושך.