הרוצח השני, משה בן איבגי (צילום: חדשות 2)
רצח - וישוחרר מוקדם. בן איבגי | צילום: חדשות 2

הרוצח יהפוך לאדם חופשי: משה בן איבגי, שרצח את נהג המונית דרק רוט ז"ל לפני 20 שנה, ישוחרר מהכלא בטרם יסיים לרצות את עונשו - כך קבע היום (ג') בית המשפט המחוזי בבאר שבע. ההחלטה התקבלה לאחר שהתנהל דיון בין פרקליטי בן איבגי למדינה בבקשה לנכות ימים מעונשו מהתקופה בה שהה בכלא בארגנטינה - אז המתין להסגרתו לישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

בן איבגי עתר לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בבקשה להורות לשרות בתי הסוהר לנכות מימי מאסרו את כל התקופה בה היה נתון במעצר בגין הליך הסגרה בבית סוהר בארגנטינה, זאת בטענה כי מדובר בימי מעצר לצורך הסגרה.

המחלוקת בין הצדדים התייחסה למרבית התקופה שבן איבגי ביקש להפחית- התקופה בה היה עצור לצרכי הסגרה, אך גם נחשבה לתקופת מאסר בגין עבירות שוד וניסיון שוד אותן ביצע בארגנטינה, תקופה אשר מרביתה נחשבה כמאסרו, בדיעבד.

השופט יואל עדן קיבל היום את העתירה וקבע כי סך הימים אשר יש לנכות מתקופת המאסר אותה מרצה העותר הוא 1,553 ימים. המדינה ביקשה להגיש ערר על ההחלטה, ולכן ניתן עיכוב ביצוע להחלטה זו של 15 יום.

עורכי דינו של בן איבגי, רונאל פישר וירון זמר, מסרו בתגובה: "החלטת בית המשפט המחוזי לשחרר את משה בן איבגי משקפת מאבק בין הצורך לכבד את ההסכמים שכורתת מדינת ישראל עם מדינות אחרות לבין התחושה הקשה ששחרורו יכול לגרום. זהו פסק דין אמיץ, שיפיע באופן מהותי על ההחלטות הבאות בנוגע להסגרת אסירים בפרשות אחרות".‬

רצחו את נהג המונית - וביצעו שוד בחופשה מהכלא

בן איבגי הורשע, ביחד עם ארבל אלוני, ברצח של דרק רוט בשנת 1994. בשנת 1996 נדחה ערעורו של בן איבגי לבית המשפט העליון ונגזר עליו עונש מאסר של 16 שנה. בשנת 1998, במהלך חופשה מהכלא, ביצעו בן איבגי ואלוני שוד מזוין בחנות מכולת, פצעו את המוכרת ונידונו לחמש שנות מאסר נוספות.

בחודש מאי 2004 נמלט בן איבגי מישראל במהלך חופשה מהכלא, ונעצר בארגנטינה כמה חודשים לאחר מכן.

לאחר מעצרו הגישה ישראל בקשה להסגרתו בגין עבירות הרצח, השוד וההימלטות. בשנת 2007, בית המשפט המחוזי בארגנטינה הכריז על בן איבגי כבר הסגרה לישראל בגין עבירת השוד בלבד - פסק דין שאומץ במאי 2012 על ידי בית המשפט העליון בארגנטינה. בנובמבר האחרון, הוסגר מארגנטינה לישראל - ושב לרצות את עונשו מאחורי סורג ובריח.

בן איבגי לפני הסגרתו לארץ: "עשיתי טעות של ילד מטומטם"

בריאיון בלעדי שהעניק לחדשות 2 ערב הסגרתו לארץ לפני כחצי שנה, הסביר בן איבגי מה גרם לו לברוח מהארץ במהלך חופשה ב-2004 ואמר: "מה שעשיתי היה טעות של ילד מטומטם שהסתיימה באופן טרגי לגמרי. אני לא מפלצת"."אני יודע שמה שעשיתי זה מעשה מחריד ונוראי באמת, אבל כוח החיים חזק יותר מהרבה דברים אחרים ובסך הכל רציתי לחיות", אמר בן איבגי. "אני רוצה שהמשפחה שלו תדע ותשמע שאני מצטער על מה שקרה. הייתי ילד בן 14, לא ידעתי מה אני עושה. אני בן אדם שעשה טעות נוראית ואני מבקש הזדמנות שנייה לחיות, זה הכל".

בן איבגי דחה את הטענה שלפיה סירב לקחת אחריות על מעשיו. "ישבתי בארץ כמעט 11 שנים עד שברחתי. יכולתי לברוח הרבה לפני זה ולא עשיתי את זה", הוא אמר. "אתה לא יודע מה זה להיות בבית סוהר כל כך הרבה שנים. אתה מרגיש שהשפיות מתרוקנת ממך, שאתה לא יכול כבר לסבול את העולם הזה, זה לא קל. בטח שגם מה שעשיתי זה לא קל, אני מבין את זה בעיקר היום, אחרי שאני אבא, אז אני לוקח אחריות מלאה על מה שעשיתי".