הורד לדרגת סמ
הורד לדרגת סמ"ר. חיטמן, ארכיון | צילום: אדם דובז'ינסקי

המוזיקאי אוהד חיטמן, המשמש בוחן במיונים ללהקות הצבאיות, הודה והורשע אתמול (א') בסעיף "התנהגות שאינה הולמת", זאת לאחר שבמסגרת שירות מילואים בתפקיד בוחן במיונים ללהקות צבאיות, דירג מועמדים שהכיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במיונים, כך על פי כתב האישום, התמודדו שלושה מועמדים, שאותם הכיר חיטמן במסגרת עבודתו בבית ספר שבו שימש מדריך סדנה מוסיקלית, ובמסגרת סדנת כתיבה ויצירה שהעביר באופן פרטי. על אף שההנחיות המועברות לבוחנים בתחילת כל יום מיונים אוסרות על הבוחנים ליטול חלק בהחלטות לגבי נבחנים אותם הם מכירים היכרות מוקדמת, הנאשם השתתף בפועל בדירוגם של אותם מועמדים.

בטפסי המיונים שהוגשו על ידו, ניתנו ציונים למועמדים הללו, תוך שחיטמן נמנע מלציין על גבי הטפסים כי הוא מכיר אותם או להותיר את תיבת הציון ריקה, כפי שנדרש במקרה זה. הוא הורשע במסגרת הסדר טיעון שנחתם בין הצדדים והודה כי מעשיו היוו עבירה פלילית. בית הדין התבקש לגזור על חיטמן קנס בסך אלפיים שקל, והורדה מדרגת רס"ר לדרגת סמ"ר (במיל').

"פגיעה משמעותית באמון"

בית הדין אימץ את הסדר הטיעון, תוך שציין כי נוכח מודעותו של הנאשם לטיב שיטת הערכת הנבחנים, והעובדה שתודרך פעמים רבות באשר לאיסור ליטול חלק בהערכתם של נבחנים עימם יש לו היכרות מוקדמת, הרי ש"מתן ציונים לנבחנים במקרה זה, ביודעו כי הדבר ישפיע על ההחלטה אם יעברו את המבחנים, אם לאו, נגועה היא בחוסר יושר ופוגעת היא פגיעה משמעותית באמון אשר ניתן בנאשם, כגורם מקצועי בצוות הבוחנים".

עוד ציין בית הדין כי "מעשים שכאלו פוגעים פגיעה ממשית במראית פני הצדק ושוויון ההזדמנויות החייב להיות מנת חלקו של כל מועמד ומועמד בטרם נקבע תפקידו הצבאי ומקום שירותו".

עו״ד ד"ר גרשון גונטובניק ועו"ד עודד גזית, סנגוריו של חיטמן, מסרו בתגובה: "הצדדים הגיעו להסדר טיעון לפיו מר חיטמן יודה בעבירה שהינה התנהגות שאינה הולמת שאין בצדה רישום פלילי. הפרקליטות נסוגה מכוונתה להגיש כתב אישום בגין מרמה. זה הוסכם על הצדדים וכך גם צוין בפני בית הדין שמר חיטמן פעל באופן מקצועי בשיפוט ולא הטה אותו ולראייה הוא גם פסל חלק מהמתמודדים ואלה שעברו עברו בהסכמת כל הבוחנים. חיטמן דיווח בעל פה על ההיכרות עם הנבחנים".