בעקבות מהלך דיפלומטי עם הגיאורגים ובקשה אישית של הנשיא שמעון פרס, שוחררו ביום שישי האחרון אנשי העסקים רוני פוקס וזאב פרנקל, שנכלאו לפני שנה וחצי בגיאורגיה, לאחר שהורשעו במתן שוחד לסגן שר האוצר המקומי. היום בביתו, סיפר פרנקל לראשונה מול המצלמות על החיים בכלא הגיאורגי: "העובדה שהורשעתי אינה הפתעה, מערכת המשפט הגיאורגית רחוקה מאוד מהצדק".

הרומן המפוקפק של פוקס ופרנקל עם גיאורגיה התחיל כאשר עסקת ענק להנחת קו צינור נפט לים השחור התפוצצה. בוררות בינלאומית חייבה את המדינה לשלם לשני אנשי העסקים פיצויים בגובה של 98 מיליון דולר. בהמשך, השניים נחשדו במתן שוחד של שבעה מיליון דולר לסגן שר האוצר הגיאורגי כדי שיזרז את תשלום הפיצויים בבוררות הבינלאומית. כל זה התרחש כשהגיאורגים גיבו את כתב האישום בראיות בעייתיות.

"גם בשביל מדינה כמו גיאורגיה, מדובר בגובה פיצויים לא קטן", אומר היום פרנקל ומדגיש כי "מכיוון שהם לא היו יכולים להתעלם מזה, הם החליטו ללכת על דרך של עוקץ בדמות מעצר מצולם מתוקשר".

בית המשפט הגיאורגי שלח את שני הישראלים לשבע שנות מאסר בפועל, במהלכן לדבריהם, התעללו בהם הסוהרים לעיתים דחופות. "הם הקשו עליי את החיים, עברתי עינויים נפשיים פסיכולוגים, הוציאו אותי בלילה כמה פעמים, הפכו לי את המיטה, בילגנו אותה, וזרקו לי את הדברים האישיים מהארונית", סיפר פרנקל.

"אנשים שלא הכרתי בכלא ניסו לחנוק אותי"

פרנקל מספר כי הרגע הקשה ביותר שעבר בכלא הגיע דווקא מצד השותפים לתא, שרקמו מזימה לרצוח אותו. "הבנתי שמשהו מתבשל, שאיזושהי הפתעה הולכת לקרות", הוא אומר ומוסיף: "בשלב מסוים אנשים שלא הכרתי ניסו לחנוק אותי, הגעתי למסקנה שהם לא סתם שונאים אותי. הם שמרו על הדלת כדי לראות שהסוהרים יתרחקו, והשחילו את החבל על הצוואר שלי, עשיתי את עצמי ישן, לא הגעתי לצעדים אלימים, אחר כך התיישבתי על המיטה והתחלתי לצרוח, כשהסוהרים שמעו, ירדתי מהמיטה והרגשתי כאב בלב".

הכאבים העזים שחש הביאו לבדיקה רפואית שגילתה כי מצבו הבריאותי של פרנקל רעוע והוא בסכנת חיים. בין היתר, זו הייתה אחת הסיבות שבסופו של דבר נשיא גרוזיה שקאשווילי הסכים לחון אותו ואת רוני פוקס.

"ביום רביעי בשבוע שעבר, הגיע עורך הדין הגרוזיני לביקור שבועי וסיפר שיש לו בשורה טובה עבורי", מספר פרנקל. "הוא אמר לי שנחתם הסכם שקובע כי בעוד שבעה ימים אני וחברי רוני פוקס משוחררים, ביקשתי שיגיד את זה שוב ובחנתי אותו שהוא לא מתבדח".

עורך הדין היה רציני והשניים שוחררו. בינתיים ממשלת גיאורגיה התחייבה להשיב להם חלק קטן מהפיצוי שנפסק על ידי הבוררות. בתום יותר משנה של סיוט וחוסר וודאות בגיאורגיה, מנסה עכשיו פרנקל להסתגל שוב לשגרה.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק