צלב קרס
מאות נאצים יועמדו לדין? | צילום: הסאן

התביעה בברלין פותחת מחדש מאות תיקי חקירות של שומרים, חיילים ובעלי תפקידים נוספים ששירתו במשטר הנאצי במחנות ההשמדה, בניסיון להעמידם לדין, כך מפרסמת היום סוכנות הידיעות AP.

על פי הפרסום, נובע המהלך מהעמדתו לאחרונה לדין של הפושע הנאצי ג'ון דמיאניוק. כעת, כך סוברים במערכת התביעה הגרמנית, ניתן לפעול להעמדתם לדין של פושעים נאצים נוספים, שבדומה לדמיאניוק, הצליחו להתחמק עד כה מעונשם.

מהתיקים שמונחים כעת לפתחה של הפרקליטות עולים שמות רבים, כשה"צעיר" שבהם כבר חגג את יום הולדתו ה-80. ממשרד התובע בברלין נמסר כי המהלך צפוי לצאת לפועל בקרוב, ללא המתנה או תלות בערעורו של דמיאניוק על הרשעתו. "אני לא רוצה לחכות יותר מדי ולכן כבר התחלנו בחקירה", אמר התובע, קורט שרים.

תקדים דמיאניוק

ארה
ג'ון דמיאניוק. ארכיון | צילום: חדשות 2

במקביל, אמר היום אפרים זורוף, "צייד הנאצים" ממכון ויזנטל, כי בכוונתו לצאת למבצע חדש במהלך החודשים הקרובים, זאת בניסיון אחרון לתפוס את פושעי המלחמה הנאצים שעדיין בחיים. "זה עשוי להיות פרק מעניין ואחרון", אמר זורוף. "יש לצעד הגרמני ולמשפט דמיאניוק השלכות עצומות, אפילו עכשיו".

דמיאניוק בן ה-91 גורש מארצות הברית בשנת 2009 לבקשת התביעה הגרמנית. לאחר שהורשע בעשרות אלפי אישומים על הפשעים שביצע במחנה ההשמדה סוביבור, הוא החליט לערער על העונש שנגזר עליו, חמש שנות מאסר. המשפט שהתנהל בגרמניה, וכעת מתנהל בערעור, היה הראשון שבו הועמד לדין פושע מלחמה ללא הוכחה חד משמעית ממקור ראשון על ההרג שביצע.

במשרדו של שרים אוספים בשבועות האחרונים את כל אותם שמות שעשויים להתאים למשפטים דומים. לדבריו, יש בסך הכל פחות מ-1,000 תיקים כאלה - מספר שאולי נשמע גדול, אך נמוך משמעותית מהערכות כיום. "בדקנו הכל", אמר שרים. "אלו שהיינו מודעים אליהם, ממחנות כמו סוביבור, יועמדו לדין".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק