חשד: גנבו כרטיס אשראי מבת 74
משטרת התנועה. ארכיון | צילום: אור מני / דוברות משטרת ישראל

המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה הגישה היום (א') לבית המשפט המחוזי בחיפה כתב אישום נגד רפ"ק רוני משיח, מפקד יחידת משטרת התנועה הארצית כרמל ו-19 נאשמים נוספים בגין 30 אישומים שונים של עבירות שוחד, זיוף מסמך בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

משיח היה אחראי על אכיפת חוקי התנועה וטיפול ראשוני בזירות תאונות הדרכים בגזרת כרמל, כשבינו לבין הנאשמים, על פי כתב האישום, התקיימה "מערכת יחסים ענפה של שוחד שבמסגרתה נהג הנאשם, בעשרות הזדמנויות שונות, לפעול לבקשת הנאשמים בניגוד לדין ולנהלי המשטרה ולהשיב לנהגים שביצעו עבירות תנועה חמורות את רישיון הנהיגה או רישיון הרכב - וזאת בתמורה לשוחד כספי וטובות הנאה, המגיעים לעתים לכדי אלפי שקלים בכל פעם".

"התמורה הכספית וטובות ההנאה", לשון האישום, "ניתנו למשיח מעת לעת תמורת פעולותיו למען נהגים וכדי לשמר את מערכת היחסים השוחדית ל'יום פקודה'". על פי המסמך המשפטי שהוגש, בחלק הארי של המקרים, ערך משיח בכזב טופס שימוע והחלטה על פסילה בנימוקי סרק, כאילו התייצב הנהג בפניו ולבסוף החליט - כפי שסוכם מראש ביניהם - שלא לפסול את הנהג מלהחזיק רישיון נהיגה.

"במקרים אחרים", נכתב, "נהג משיח לערוך שימוע לנהגים אשר שילמו על השבת רישיונם למרות שהעבירה לא בוצעה בגזרת ימת"א כרמל שעליה פיקד, תוך שהוא מוליך שולל קציני משטרה עמיתים ביחידת תנועה אחרת בדבר סיבת עריכת השימוע על ידו".

על פי כתב האישום, במעשיו של משיח היה "כדי לסכן באופן ממשי את הציבור בכך שנמנע מלפסול רישיונם של נהגים מסוכנים - שמסוכנותם הוכחה מעצם ביצוע עבירות התנועה החמורות. אופן התנהלותו כקצין משטרה בכיר היה בכדי לפגוע באופן מהותי באמון הציבור במשטרה ובטוהר המידות של קציניה. נוסף על כך, מעשיו של משיח חתרו תחת המחוייבות לאינטרס הממלכתי והמקצועי עליו הופקד, בין היתר, במלחמה אותה מנהלת המדינה בכלל ומשטרת ישראל ואגף התנועה בפרט בנגע תאונות הדרכים".