ח"כ אביגדור ליברמן (צילום: חדשות2)
האישום תוקן: אילון - עד תביעה | צילום: חדשות2

היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, פרסם בצהריים את הנוסח המתוקן של כתב האישום נגד שר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן. השינויים התבססו על העדות שמסר סגנו ועד לאחרונה בכיר במפלגתו, דני אילון. למרות הכחשות השניים, מצוין שמו של אילון באופן מפורש ברשימת עדי התביעה. כפי שהוחלט במקור, גם כעת מיוחסות לליברמן עבירות מרמה והפרת אמונים - אך עם זאת, הוחלט להחמיר את הרקע העובדתי המתאר את מעשיו. כתב האישום יוגש ביום ראשון הקרוב לבית משפט השלום בירושלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הנאשם (ליברמן), המופקד על שירות החוץ של מדינת ישראל והנושא בתוקף כך גם באחריות למינוי שגריריה בעולם, פעל לקידום בחירתו של זאב בן-אריה על-ידי ועדת המינויים", מתארים אנשי המחלקה הכלכלית בפרקליטות בכתב האישום. "הוא נמנע מלהביא לידיעת חברי ועדת המינויים, ובהם סגנו - דני אילון, את פרשת מסירת המידע הסודי. כתוצאה ממחדל זה של הנאשם, לא נמצא בפני ועדת המינויים מידע חיוני שלפיו בן-אריה, בכהונתו הקודמת כשגריר, נכשל בחשיפת תכני הבקשה לעזרה משפטית, פעל לשיבושה והפר בכך, באורח חמור, את האמון שניתן בו".

אותם הפרטים, לטענת הפרקליטות, כללו "מידע מהותי לבחינת התאמתו של בן-אריה לתפקיד כה רגיש - זהה לזה שבו הפר את חובות האמון שחלו עליו". כתב האישום מפרט כי לאחר אישור הצבתו של בן-אריה כשגריר בלטביה, "פעל הנאשם לאישור מינויו על-ידי ועדת השרים, ועשה כן בלא שמסר לוועדה את המידע בדבר כשלון בן-אריה במילוי תפקידו בפרשת מסירת המידע הסודי. האישור ניתן".

בתביעה הטיחו ביקורת בליברמן על כך ש"במעשיו המתוארים, בהיותו עובד ונבחר ציבור, בכהונתו כשר החוץ, ביצע במהלך מילוי תפקידו מעשי מרמה והפרת אמונים הפוגעים באופן מהותי בציבור. כל זאת, עשה בהיותו נתון בניגוד עניינים חמור בין חובותיו לציבור לבין תחושת מחויבותו האישית, ומכל מקום - נכונותו לפעול לטובתו של בן-אריה - שפעל עבורו בפרשת מסירת המידע הסודי".

ליברמן: השלמת החקירה לא שינתה דבר - לא הייתה עבירה

זמן קצר אחרי פרסום הנוסח המעודכן, נמסרה מטעמו של ליברמן תגובה שלפיה "כפי שכבר אמר לאחר ההודעה הראשונה על הגשת כתב אישום נגדו, הוא שב גם כעת ואומר כי לא עבר עבירה פלילית כלשהי - והדבר לא השתנה גם בעקבות השלמת החקירה הנוספת. חבר הכנסת ליברמן חפץ כי העניין יתברר במהירות בבית המשפט, ולשם כך הודיע לכנסת, מיד עם קבלת הודעת היועץ המשפטי לממשלה, כי הוא מסיר את חסינותו - זאת, בהמשך להתפטרותו מתפקיד שר החוץ - הכל על מנת שההליך יוכרע במהירות בבית המשפט - ורק שם".

עוד מסרו מטעמו כי "כל השמועות על הסדר טיעון, כמו גם שמועות אחרות, לא היו ולא נבראו - והאמת תתברר בבית המשפט", הדגישו מקורביו של ליברמן.