רומן זדורוב, תאיר ראדה ז
ערער לעליון. זדורוב | צילום: חדשות 2

יותר מחודשיים עברו מאז דחו שופטי בית המשפט המחוזי בנצרת את הראיות החדשות שהציגו פרקליטיו של רומן זדורוב, שהורשע ברצח הילדה תאיר ראדה ז"ל לפני כשבע שנים בקצרין. למרות דחיית הערעור על ידי שופטי המחוזי, הגישו הבוקר (א') פרקליטיו מטעם הסניגוריה הציבורית ערעור נוסף לבית המשפט העליון. סניגוריו של זדורוב הציגו בפני שופטי העליון את הראיות החדשות, שהוגדרו על ידי בית המשפט המחוזי כ"לקויות ומביכות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בערעור שהגישו הבוקר פרקליטיו של זדורוב, עורכי הדין איתי הרמלין וד"ר אלקנה לייסט, טענו הסנגורים כי בית המשפט המחוזי שגה בהחלטתו לדחות את חוות הדעת שהוצגו על ידי צוותי ההגנה. לטענתם, הייתה זו טעות מצד בית המשפט להסתפק בגביית שתי הראיות הנוספות שבית המשפט העליון הורה לו לגבות.

לדבריהם, בית המשפט סירב לזמן לעדות את ראש המכון לרפואה משפטית, ד"ר חן קוגל, התומך בעדותה של ד"ר מאיה פורמן, רופאה משפטית, לכך שבגופה התגלו סימנים לפגיעה באמצעות סכין שלהבו משונן, וזאת בניגוד להודאת זדורוב במשטרה.

בנוסף טוענים בצוות ההגנה כי "בית המשפט המחוזי העדיף את חוות דעתו הבלתי מנומקת של ד"ר זייצב, שהתבססה על חלק מהעובדות בלבד, על פני חוות דעתה המנומקת של ד"ר פורמן שהתבססה על מלוא העובדות, ושלפיה בניגוד להודאת המערער במשטרה (שממנה חזר) בגופה נמצאו סימנים לפגיעה באמצעות סכין שלהבו משונן".

הרכב בית המשפט המחוזי בנצרת, שהרשיע את זדורוב ברצח, בחן בשנה האחרונה שתי ראיות חדשות בתיק שהציגו סנגוריו. זאת, לאחר שבצעד נדיר הורה בית המשפט העליון לדון בראיות מחדש בהחלטה שמסר במרס האחרון, ולשקול מחדש את משמעותן. לפני כחודשיים קבעו השופטים כי העדויות היו במקרה הטוב מביכות, ופגעו בהתנהלות המשפט.

בהכרעת הדין התייחסו תחילה השופטים לחוות הדעת של ד"ר פורמן שטענה כי יש סימנים לכך שהרצח בוצע באמצעות סכין משוננת - זאת בניגוד להודאתו של רומן זדורוב, שלפיה ביצע את הרצח באמצעות סכין יפנית. "תשובותיה של ד"ר פורמן מוטלות בספק, עדותה מביכה ופוגעת באמינותה המקצועית", פסקו אז השופטים. "אנו דוחים את הטענה ומזכירים שכלי הרצח לא נתפס מעולם".

שמואל ואילנה ראדה בתחילת המשפט נגד זדורו
הוריה של תאיר ז"ל | צילום: חדשות 2

"הודאתו של זדורוב - ראייה עוצמתית"

אשר לעדותו של המומחה האמריקני לטביעות נעליים, שטען כי לא ניתן לזהות את טביעות נעליו של זדורוב על מכנסייה של ראדה, הדגישו השופטים כי הם אינם מקבלים את קביעותיו וכי "נראה ששיקול דעתו נעלם במטוס בארצות הברית", כך כלשונם.

השופטים התייחסו להודאתו של זדורוב, שקשר את עצמו לרצח זמן קצר לאחר שנעצר. "זוהי ראייה עוצמתית ומפורטת", קבעו היום פעם נוספת. "אנחנו מייחסים להודאתו בפני המדובב משקל סגולי, המסקנה המתחייבת היא שמדובר בהודאת אמת".

אילנה ראדה, אמה של תאיר ז"ל, שהביעה לאורך המשפט גם היא ספק במעורבותו של זדורוב במעשה, הבהירה לאורך המשפט כי לדעתה הרוצח עדיין מסתובב חופשי. "יש הרבה שאלות שלא נשאלו בבית המשפט, יש דברים רבים שלא הובאו ועל כך הספק הכי גדול שלי", אמרה. "אחיה עד סוף ימי כדי לדעת מי רצח אותה. איבדתי את האמון במערכות האכיפה, רק אנחנו נשמר על ילדינו".