יוני אלזם, האסיר שהסעיר את עולם הפשע לאחר שהורעל למוות בתא הכלא בעקבות הרשעתו ברצח חנניה אוחנה, זוכה הבוקר על ידי בית המשפט העליון - לאחר מותו. אלזם הורשע על ידי בית המשפט המחוזי ברצח, ונידון למאסר עולם.

לאחר מותו עירער אביו על תקפות ההודאות שמסר במשטרה וטען כי הופעל על בנו לחץ להודות. השופטים קיבלו את הטענה וקבעו: "יש לפסול את הודאותיו של אלזם, ולא ניתן לבסס עליהן ממצאים מרשיעים".

הורעל בתאו באמצעות ציאניד

תזכורת: אלזם חבר כבר בגיל צעיר לעבריינים מוכרים בארגון הפשע של יצחק אברג'יל. הוא היה יד ימינם של שמעון זריהן ויורם אל על. אלזם הורשע ברצח העבריין חנניה אוחנה לאחר שנשבר בחקירה והודה בחלקו בפרשה - הוא נשלח למאסר עולם.

בלילה שבין ה-12 ל-13 בדצמבר 2005, כשנה לאחר שנעצר וערב לפני מתן עדות מכרעת במשפטו של שמעון זריהן, מי שנאשם כשותפו לרצח, נמצא אלזם מת בתאו שבכלא אשמורת מהרעלת ציאניד. שני עבריינים שהורשו לבקרו בכלא הם על פי החשד אלה שהעבירו לו את הרעל.

עם זאת, חקירת המשטרה לא הצליחה לפענח האם אלזם נרצח, או האם מסרו לו את הרעל ושכנעו אותו להתאבד, או שמא הטעו אותו לחשוב שמדובר בחומר מטשטש שיסייע לו להתחמק ממתן עדות בבית המשפט.

"לא ניתן לבסס על עדות אלזם ממצאים מרשיעים"

השופטים ציינו בהחלטתם כי בתקופת החקירה נחקר אלזם פעמים רבות, אולם שמר על זכות השתיקה. "כעולה מעדותו של ראש צוות החקירה בפרשה, פקד בן-שושן, כבר בראשית החקירה וכחלק מהטקטיקה בה הוחלט לנקוט - נרמז לאלזם כי בידי המשטרה מצויים כל הפרטים הקשורים לרצח, לרבות חלקו שלו בפרשה", הדגישו. "בדיעבד, גם במשטרה ציינו כי הדבר לא היה נכון וכי נאמר כך לאלזם על מנת לסייע בדיבובו".

עוד ציינו השופטים בהחלטתם: "פעילותם האקטיבית של המדובבים במקרה שלפנינו, או שמא יש לומר פעילותם האקטיבית יתר על המידה, חרגה מגבולותיהן של 'תחבולות לגיטימיות'. יש לפסול את הודאותיו של אלזם ולא ניתן לבסס עליהן ממצאים מרשיעים באופן שיש לזכותו מן העבירות שבהן הורשע, שכן הרשעתו נסמכת על הודאות אלה".

השופטים הביעו תקווה כי תרומתו של פסק דין תהיה הצבת גבולות של המותר והאסור בכל הקשור לאופן הפעלתם של מדובבים כדי שלא יחצו את הגבול הדק שבין תחבולת חקירה מקובלת ולגיטימית לבין הפרה של זכויות החשוד.

בהכנת הידיעה השתתף גלעד שלמור