צעירים מאוכלוסיות נזקקות יקבלו טיפולי שי (צילום: רויטרס)
העניק טיפולי שיניים כמתחזה במשך שנים | צילום: רויטרס

ביקור אצל רופא השיניים הוא לרוב חוויה לא נעימה במיוחד, אלא שבמקרה של מרפאת שיניים אחת בכרמיאל - מדובר היה בתסריט מפחיד למדי: בבית משפט השלום בעכו הורשע היום (א') תושב העיר בהתחזות לרופא שיניים. הוא הודה שטיפל באדם שסבל מבעיות חניכיים ושיניים במשך תקופה של 6 שנים מבלי שהייתה לו כל הכשרה בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הנאשם בהתחזות לא סיים את לימודיו ברפואת שיניים במוסד להשכלה גבוהה ולא קיבל דיפלומה המוכרת על ידי המנהל הכללי של משרד הבריאות, אך כל אלה לא הפריעו לו לפתוח מרפאה משלו בביתו ברחוב משעול דולב בכרמיאל. הוא העניק במקום טיפולי שיניים חיוניים ויקרים במשך תקופה של כ-6 שנים (בין 2004 ל-2010) - זאת מבלי שכלל הוכשר כרופא.

מכתב האישום עולה כי הוא יצר מצג שווא בפני לקוחותיו, שבא לידי ביטוי בתליית שלט בכניסה לביתו בו הוא מכונה "דוקטור" ו"רופא שיניים", בעוד שאינו מורשה לריפוי שיניים ואינו זכאי לתואר "דוקטור". בנוסף, תלה במרפאה תעודות גמר של קורסים שבהם השתתף לכאורה ושל חברויות בעמותות דנטליות שונות בהם כינה עצמו "דוקטור". על מנת להשתתף ולקחת חלק בקורסים והשתלמויות דנטליות שונות, נהג הרופא המתחזה להציג עצמו כרופא שיניים שלא כדין.

במשך התקופה האמורה, העניק ה"דוקטור" שלל טיפולים למתלונן נגדו בהם עקירת שיניים, כתרים וטיפולי שורש - זאת בתמורה לכסף. בשל פעילות זו, הוא הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון בביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה, התחזות כרופא, שימוש בתואר רפואי ושימוש בתואר דוקטור.

המתחזה הוכר בעבר כ"מרפא" ולא כ"רופא"

סניגורו של הנאשם טוען כי הוא הוכר בעבר כ"מרפא שיניים" שהוסמך עד לשנת 1993 להעניק טיפולי שיניים וכי באותה שנה בוטל על פי דין התואר של מרפאי שיניים בישראל. הוא הדגיש את תסכולו של הנאשם אשר בהכשרתו יכול לעסוק במקצועו כמרפא שיניים אולם אינו יכול לעשות כן. זאת, חרף העובדה שעבד במקצוע במשך 17 שנים בטרם עלה ארצה ממדינת מוצאו.

סגנית נשיא בית משפט השלום בעכו, השופטת רונית בש, נימקה את החלטתה לגזור עליו 6 חודשי עבודות שירות עקב כך שנהג להתחזות לרופא במשך תקופה ממושכת והשתמש בתואר רפואי זה מבלי שהיה מורשה לכך ושלא כדין.

עם זאת, הקלה השופטת בעונשו בנימוק שהעבירות המיוחסות לו בוצעו רק כלפי מתלונן אחד וכי הנאשם הוכשר בעברו כ"מטפל שיניים" ואף עסק כדין במקצוע במדינת מוצאו במשך שנים רבות - עובדה שגם מדינת ישראל הכירה בה עד 1993.